Guatemala - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Severní Amerika

Guatemala: průvodce

14°C
Aktuálně
19°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
GT flag

Guatemala

Hodnocení průvodce: 9.3

Guatemala je zemí, kam se zub času ještě nezakousl tak hluboko. Střeží tu v pralesích dech beroucí Mayské chrámy a velká část obyvatelstva stále žije domorodým stylem života v souladu s jejich divokou tropickou přírodou. Nad touto nekonečně zelenou krajinou se tyčí vysoké vulkány, z nichž některé stále chrlí žhavou lávu. Je to země starobylých příběhů, která jako by nezapadala do naší civilizace.

Tuto Mayskou zemi objevili španělští kolonizátoři ve Střední Americe a dnes ji najdeme mezi státy Belize, Salvador, Honduras, a Mexiko. Její břehy omývají Tichý a Atlantský oceán a přinášejí na její pobřeží nejen svěží vítr ale i správné vlny na surfování. Kouzelná místa zde nevytvořili jen Mayové ale i sopky. Například jezero Atilán je naprosto ojedinělé. Vzniklo po výbuchu vulkánu a dnes jej pokrývá temně modrá voda odrážející v sobě vrcholky dalších sopek.

Průvodce pro oblíbené destinace: Guatemala

Co navštívit v Guatemale

Guatemala je země s divokými sopkami i pralesem, které volají turisty k prozkoumávání. O túry a tracky tady vážně nebude nouze. Milovníci historie se mohou vydat nasávat starobylou atmosféru Mayských chrámů. Stačí se jen prodrat skrze tropickou džungli. A přemožitelé oceánu mohou surfovat na oceánských vlnách. A svou naprosto odlišnou kulturu vám odhalí usměvavé tváře místních ve městech i vesničkách.

Jedna z nejpestřejších zemí Latinské Ameriky dokáže okouzlit architekturou i přírodou. Její poznávání můžete započít v hlavní metropoli, jíž je Antigua Guatemala. Město situované mezi třemi sopkami, jehož největší pýchou je koloniální architektura. Krásné kostely, malebné uličky a udržované parky. Ve městě stojí za návštěvu kostel sv. Františka, katedrála sv. Josefa, ale i Muzeum kakaa a čokolády. Pokud toho budete mít málo, zamiřte k Paláci generálních kapitánů.

Jestliže dáváte přednost tradicím, karibským rytmům, plážím a šnorchlování, načerpejte takovou atmosféru v městečku Livingston. Spoustu turistů láká i druhé největší město Guatemale, kterým je Xela. Středobodem tohoto města je Parque Centro América, kde se nachází přemíra neoklasicistních budov. Podobných guatemalských klenotů je v celé zemi více než dost. Za zmínku stojí Palacio Nacional de la Cultura, Castle of San Felipe of Lara, Convento Capuchinas, Torre del Reformador a Cerro El Baúl. Další turistkou atrakcí je město Chichicastenango se svými proslulými trhy obřích rozměrů.

Každý cestovatel směřující do Guatemaly asi správně tuší, že tou největší atrakcí země se stanou mayská archeologická naleziště. Tím nejznámějším je bezpochyby Tikal National Park. Pozůstatky staré generace nacházející se přímo v džungli. Jde v podstatě o nejrozlehlejší ruiny dávného světa. Podobných lokalit je v Guatemale více. Zmínka může padnout o El Mirador, Yaxhá, Agueteca a Iximche.

Guatemala je doslova protnuta přemírou přírodních unikátů a zajímavostí. Příprava cestovatelského itineráře se pro vás stane doslova zábavou. Rozhodně by v něm neměla chybět sopka Pacaya, jejíž výška je 2 550 metrů nad mořem. Aktivní vulkán zasazený do národního parku Pacaya Narional Park. Jedno z dech beroucích míst je označováno jako Semuc Champey, kde se nachází přemíra tyrkysových jezírek. Nechybí tu ani přírodní kaskádový most a jeskyně Lanquín. Chcete-li v Guatemale prožít skutečně nezapomenutelný západ slunce, pozorujte ho u jezera Atitlán. Zde se nachází městečko Panajachel a poblíž jsou termální lázně San Pedro la Laguna.

V rámci plánovaných aktivit nevynechte ani plavbu lodí mezi městy Rio Dulce a Livingston. Obklopeni budete hustou džunglí a pozorovat můžete přemíru tvorů. Takový pohled do ryzí přírody Guatemale. Co se týče zábavy a aktivit, těch se v destinaci nabízí více než dost. Navštívit můžete zábavní park Xetulul Theme Park, aquapark Xocomil a Parque Guateque. Odpočinout si lze na překrásných plážích, kterých Guatemala předkládá hned několik. K těm významnějším patří rozhodně Punta de Palma, Monterrico a Playa Blanca.

Pokud budete mít na poznávání Guatemaly více času, máme tu pro vás na závěr ještě několik dalších přírodních zajímavostí. Je to třeba Laguna Lachuá, Biotopo del Quetzal, jezero s přírodním parkem Cerro Tzankujil Nature Reserve, jeskyně Candelaria Caves a park určený pro ekoturistiku Pino Dulce Ecological Park.

Místní kuchyně

Blízkost Guatemaly k Mexiku se při pohledu do jejich kuchyně nezapře. Hlavními ingrediencemi jsou zde fazole a kukuřice. Upravují je na nespočet způsobů. Ničím neobvyklým nejsou ani kukuřičné tortilly, avokádo nebo různé masové směsi. Celá kuchyně je stejně barevná jako země samotná. Všude voní koření a spousta jídel láká k ochutnání. Některá jejich typická jídla pocházejí z domorodých tradic, které jsou tu stále téměř všude přítomné. Jedna taková domorodá pochutina je z kukuřičné mouky připravený závitek Tamal. Národním jídlem můžeme nazvat také Pepian, což je dušené kuřecí, vepřové nebo hovězí maso v kombinaci s ovocem a zeleninou s velkou dávkou koření. Tradičně jej servírují s rýží či tortillou. Pro milovníky masa se v Guatemale otevírá možnost ochutnat i velmi netradiční druhy, například maso z pásovce. Klasickou pouliční pochutinou je zde polévka, vonící po koriandru a chilli, nebo placky podávané s masem, sýrem a fazolemi nazývané Papusas.

Jsou vám výše uvedené pokrmy málo? Chcete znát další tipy na vynikající guatemalská jídla? Pak vám je přinášíme. Zkuste třeba salát z nakládané zeleniny a klobásy Fiambre, pikantní kuřecí polévku Kaq ik a chuťově propracovaný avokádový dip Guacamole. Vynikající jsou plněné kapsy z těsta zvané Empanadas a pikantní rybí polévka Tapado. Aby toho nebylo málo, polahoďte své chuťové pohárky masem dušeným s čajotem. Takový pokrm nese označení Caldo. Z pohledu nápojů si v Guatemale budete pochutnávat na ovocných šťávách, které jsou mnohdy kombinovány s mlékem. Jde o Licuado. V zemi má náležitou popularitu také rum a pivo. Když dostanete chuť na něco ostřejšího, vyberte si v nápojovém lístku Quetzalteca, což je pálenka z cukrové třtiny.
 


 

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné