Antigua Guatemala - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Guatemala

Antigua Guatemala: průvodce

20°C
Aktuálně
19°C
Průměrně

Antigua Guatemala

Antigua Guatemala je město Guatemaly, které je jinak označováno jako Antigua nebo La Antigua. Nachází se v centrální části této země a žije v něm kolem 50 tisíc obyvatel. Toto hlavní město departmentu prezentovaného jako Sacatepéquez slouží jako hlavní město Guatemalského království. Mimo jiné je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Město Antigua Guatemala bylo založeno v roce 1543. Velký rozmach města byl pozastaven v roce 1773, kdy přišlo ničivé zemětřesení. Poté bylo hlavní město z Antigua Guatemala přemístěno do Ciudad de Guatemala.

Toto území je z pohledu úrodnosti a zemědělství považováno za jedno z nejlepších v Guatemale. Hodně populární je výroba kávy s vynikající příchutí. V posledních letech se tu úspěšně rozmáhá také cestovní ruch.

Co navštívit v Antigua Guatemala

Ne nadarmo je město Antigua Guatemala považováno za jeden z nejlepších turistických cílů země. Pyšní se propracovanou španělskou architekturou a nabízí spoustu atrakcí k poznávání. S těmi nejkrásnějšími a nejzajímavějšími vás nyní seznámíme.

Pokud hledáte symbol tohoto guatemalského města, pak jím bude Arco de Santa Catalina. Historický oblouk situovaný v rušné ulici, k jehož výstavbě došlo v 90. letech 20. století. Jeho podobu zdobí francouzské hodiny, bílé lemování a žlutý kamen. Odtud můžete zavítat do samotného srdce Antigua Guatemala. A tím se stane centrální náměstí zvané Parque Central jinak označované jako Plaza Central Park. Právě na tomto místě na vás čekají koloniální budovy, fontány, katedrály a jiné historické objekty, jenž stojí za podívanou.

Jestliže ve městě Antigua Guatemala hledáte ten nejkrásnější kostel, bude to Iglesia de La Merced, v rámci něhož budete primárně oceňovat celkovou architekturu a umění skryté uvnitř. Tím dalším je kostel San Francisco, jehož vytvoření proběhlo v roce 1542. Díky tomu je nejstarším kostelem ve městě. Jeho součástí je muzeum zaměřené na španělského misionáře Hermana Pedrrova. Kostel je velice vyhledávaným fotogenickým místem, což dokazuje jeho koloniální architektura a velké nádvoří.

Vynechat byste neměli ani Palacio de los Capitanes Generales, což je palác situovaný na jižní straně náměstí. K jeho vytvoření došlo v roce 1549 a během dlouhých let proběhlo několik rekonstrukcí. Dnes funguje jako kulturní centrum a jsou zde realizovány nejrůznější výstavy. K vidění je i zemětřesením poškozený kostel Convento de las Capuchinas, kde v dřívějších dobách fungoval sirotčinec a ženská nemocnice. Podobně poničený je klášter Catedral de Santiago. Také jeho ruiny stojí na návštěvu. Mechem porostlé sloupy zde vytváří velice zajímavou atmosféru.

Mezi významné stavby lze zařadit místní radnici, kostel a klášter kapucinů, Katedrálu farnosti sv. Jakuba San José, církevní školu Ježíšovy společnosti, La Recolección, klášter Santo Domingo, Kostel Escuela de Cristo, nemocnici San Pedro a kapli sv. Kříže.

Antigua Guatemala se pyšní i přemírou nejrůznějších muzeí. Jedním z nich je Museo Casa del Tejido, které se zaměřuje především na historii technik tkaní a obecně na výrobu textilií. Dalším je Muzeum Choco neboli muzeum čokolády, kde se o ní dozvíte opravdu všechno. Milovníci četby si musí udělat výlet k Museo del Libro Antiguo. To se soustřeďuje na ranný guatemalský tisk. Pak je to jenom kousek k umění, jenž vám zprostředkuje La Antigua Galeria de Arte, kde jsou vystaveny bohaté sbírky více jak sedmdesáti slavných umělců.

Město Antigua Guatemala ukrývá i spoustu dalších krásných působišť, která stojí za návštěvu. Vydat se můžete na velice osobitý a autentický trh Mercado, kde se nachází proslulá stejnojmenná kavárna. Zajímavý je hřbitov Cementerio General, kde jsou situována unikátní mauzolea. Za dokonalým výhledem se vydejte na Cerro de la Cruz, odkud budete mít město Antigua Guatemala jako na dlani, a ještě s dokonalým pozadím v podobě sopky. 

Toto místo je zároveň plné nejrůznějších přírodních skvostů. Důkazem toho je například sopka Pacaya, k níž jsou absolvovány oblíbené treky. Jednodenní a trochu náročnější výlet lze absolvovat také k sopce Acatenango. I ta se pro vás stane nezapomenutelným zážitkem. Krásným výletem bude farma Valhalla Macadamia nebo kávová farma Finca los Nietos, odkud pochází ta nejlepší káva světa. Jde o rodinnou farmu, kde pěstování kávy probíhá bez jakékoliv chemie. Jenom 15 minut od města Antigua Guatemala to bude ještě kávová farma Caoba. Tam si dopřejete dobrého jídla, živé hudby nebo sobotních farmářských trhů. Oblíbené jsou organizované prohlídky Guatemala Tours neboli Niños de Guatemala.

Specifika místní kuchyně

Kuchyně v guatemalském městě Antigua Guatemala je plná chutí, vůní a barev. Velice často se setkáte se surovinami, jakými jsou rýže, tortilly, avokádo, papričky, různé druhy masa, mouka z kukuřice a jiné. Jídelní lístek v Antigua Guatemala bude bezpochyby bohatý a každý si tu přijde na to své. Ochutnat můžete například Tamales Colorados nebo Tamales Negros. V kukuřičné variantě jde o pokrm Tamales de Elote. Jestliže chcete něco ostřejšího, vsaďte na Subanik a krocaní polévku Kakik. Kuře v zelené omáčce se jmenuje Jocón, slepičí polévka Caldo de Gallina a hovězí maso v zeleninové polévce Caldo de res or Cocido.

O lahodnosti výše prezentovaných pokrmů se můžete přesvědčit na vlastní kůži. Na tradiční pokrmy se zaměřují restaurace jako Restaurante Las Antorchas, Rincon Tipico, La Casa de lans Sopas a Los Tres Tiempos. K těm luxusnějším podnikům se řadí Casa Escobar Antigua, El Refectorio, Meson Panza Verde a Quiltro.

Počasí

Pro guatemalské město Antigua Guatemala je zcela typické subtropické horské podnebí, které je v tomto případě spojeno s konstantními teplotami v průběhu celého roku. Denní teploty jsou kolem 18,5 °C. Minima klesají k 13 °C a maxima stoupají k 23,5 °C. Jde o průměrné hodnoty. Trochu chladnější počasí je od prosince do března. Toto období je zároveň označováno za suché. Vlhké období přichází od května do října, kdy spadne nejvíce dešťových srážek. Jejich celoroční průměr je asi 1 050 milimetrů.

Bezpečnost

Město Antigua Guatemala se vyznačuje průměrnou bezpečností. To znamená, že obezřetnost a dodržování jistých pravidel jsou zde na místě. Určitě se při procházení městem neověnčujte žádnými cennostmi, které by mohly lákat tamní zloděje. I kvůli kapesním krádežím si nechávejte cennosti a drahé věci raději na hotelu. Za bezpečné lze označit hlavní turistické tahy a okolí památek. To platí minimálně ve dne. V noci už zde může být situace trochu horší a nebezpečnější. Takže si dvakrát rozmyslete, do jaké čtvrti se hodláte vydat.

Měna

V guatemalském městě Antigua Guatemala si za některé věci trochu připlatíte, jiné budou zase levnější, a to ve srovnání s náklady v České republice. Několik průměrných orientačních cen za vybraný sortiment vám přinášíme v níže uvedených řádcích.

 • Voda 1,5 litru = 23 Kč
 • Lahev vína 0,75 litru střední kvality = od 180 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 90 Kč
 • Cappuccino = 52 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 120 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 30 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 20 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 20 Kč

Doprava

Při plánování cesty do guatemalského města Antigua Guatemala si jako první budete muset rezervovat letenky z pražského letiště Václava Havla na letiště La Aurora International Airport. Toto letiště se nachází asi 45 minut od Antigua Guatemala a dorazit z něj můžete za 45 až 60 minut. Pokud jde o samotnou délku letu, ta se odvíjí podle počtu mezipřistání. Doba letu se pohybuje od 19 hodin a více. Cena za letenku začíná na 23 000 Kč.

 • Asi nejbezpečnějším dopravním prostředkem ve městě Antigua Guatemala je městská autobusová doprava.
 • Jednosměrná jízdenka stojí od 4,5 GTQ.
 • Dálkové autobusy zajišťují spojení s většími okolními městy Guatemaly.
 • Alternativou jsou tříkolky Tuk Tuk.
 • Dražším způsobem dopravy jsou místní taxi služby. Nástupní taxa kolem 25 GTQ a cena za kilometr od 3,75 GTQ.
 • V případě taxíků je vhodné přivolávat si jen ty prověřené. Je to bezpečnější.
 • Přímo ve městě nefunguje žádná letecká ani vlaková doprava.
 • Pokud budete chtít cestovat i po okolí, využijte pronájmu automobilu nebo dodávky. Přímo v centru města Antigua Guatemala si lze půjčit auto za cenu od 1 700 Kč na den.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné