Časté otázky cestovatelů na Haiti | cKlub.cz
Severní Amerika

Časté otázky cestovatelů na Haiti

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Ano, na spoustě míst budete moci použít americké dolary, někdy si však dejte pozor, abyste pochopili prodávajícího. Ten totiž po vás může chtít dolary, ale ty haitské. Takže když mu dáte americké dolary, určitě proděláte.
Dá se platit eurem?
Výjimečně ano. Eura je lepší směnit za místní haitský gourde, jímž pak budete moci platit po celém území Haiti.
Dá se domluvit anglicky?
S angličtinou můžete mít na řadě místech problémy, a to hlavně mimo velká města a frekventované lokality, kde jsou přece čas od času zvyklí na nějakého turistu nebo charitativního pracovníka. Je lepší naučit se několik základních frází ve francouzštině, která je kromě haitské kreolštiny druhým úředním jazykem.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Vnitrostátní doprava zrovna není tou nejideálnější. Pokud si budete chtít půjčit automobil, počítejte hned s několika negativy. Vozy jsou v hodně špatném technickém stavu, předražené a hlavně hrozí, že vám budou odcizeny. Proto se do popředí zájmu mnohých cestovatelů dostávají minibusy a autobusy. U nich počítejte s tím, že odjezdy jsou realizovány až po úplném naplnění autobusu. Někdy může dojít k nárůstu ceny za jízdné jenom proto, že jste turisté. Zvykat si musíte i na dezolátní stav mnohých silnic, které jsou navíc hodně prašné. Alternativou se vám mohou stát „tap tap taxi“, za něž zaplatíte pravděpodobně nejméně. Za klasické taxi zaplatíte naopak nejvíce, navíc si musíte pohlídat, abyste usedli jen do prověřeného a doporučeného vozu, jinak vám hrozí přepadení. Taxi službám na motocyklech se raději vyhněte, protože jsou značně nebezpečné.
Jaká je dostupnost internetu na Haiti?
Na Haiti se k internetu dostanete v některých lepších hotelích na vybraných místech. Po roce zemětřesení v roce 2010 fungují v zemi dva poskytovatelé internetových služeb, kteří vám své služby mohou nabídnout i mimo města, a to díky mobilnímu pokrytí. Jsou to H@inet a Access Haiti.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Cesta na Haiti je obvykle spojena s dvěma mezipřistáními, což prodlužuje celkovou dobu letu. V průměru se do země z letiště Václava Havla dopravíte asi za 22,5 hodiny.