Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Severní Amerika

Haiti: průvodce

31°C
Aktuálně
28°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
HT flag

Haiti

Hodnocení průvodce: 9.5

Přírodní krásy zasazené v Karibiku s nádechem tamních politických nepokojů. To jsou dvě odvrácené tváře Republiky Haiti, jež i přes to špatné zůstává velkým lákadlem turistů a dobrodruhů. Úchvatné vodopády, poklidné pláže, rozlehlé borovicové lesy a spousta dalších skvostů. Fauna a flóra patří na Haiti k přednostem. Tento rozmanitý a radostný scénář do jisté míry kazí pouze fakt, že země se řadí k jedné z nejchudších na Americkém kontinentu. I tato situace vyvolává vyšší míru kriminality skrývající se za vstřícností té milejší části obyvatelstva a nezapomenutelným cestovatelským zážitkem. Dovolená na Haiti bude mít i svou radostnou stránku, a to v okamžiku, kdy se přesunete na ta správná místa a odpoutáte se od všeho špatného.

Haiti je ostrovním státem ležícím v Karibském moři. Konkrétně se nachází na velkém ostrově Hispaniola, kde sousedí s Dominikánskou republikou, a to v délce 360 kilometrů. Většinu plochy Haiti pokrývají především stromy nacházející se v mnoha horských oblastech. Nejvyšším bodem Haiti je hora Chaine de la Selle se svou výškou 2 680 metrů nad mořem. Součástí Haiti je několik přilehlých ostrovů, mezi něž patří La Grande Caye, La Gonave, Les Caymites, La Tortue a IIe de Anacaona.

Jaké nabízí Haiti památky a zajímavosti?

Co navštívit na Haiti

Haiti je zemí, jež se vám představí ve své ryzí kráse. Tento poměrně chudý stát je spojen především s úchvatnou tamní atmosférou, která nebyla narušena masivním turismem. Poznávání památek a přírodních zajímavostí tak nabývá zcela jiných podob.

Pokud prahnete po pamětihodnostech Haiti, pak se připravte na to, že část z nich byla bohužel zničena silnými zemětřeseními v minulých letech. V okamžiku, kdy se vydáte do slavného města Port-au-Prince, už zde rozhodně nenajdete Prezidentský palác, jak tomu bylo dříve. Stále zde ale stojí památník osvobození nebo zemětřesením poničená katedrála Cathédrale de Port-au-Prince. Navštívit můžete National Pantheon Museum a další katedrálu zvanou Cathédrale de la Ste Trinité.

Druhé největší město Haiti je Cap Haïtien a mnohdy je označováno jako antilská Paříž. Vliv na to mají především tamní dochované pevnosti, včetně citadely. Z místního kopce se vám navíc nabízí překrásné scenérie po okolí. Lákavou výzvou je i přístav Jacmel, kde jsou zachovány staré budovy pocházející z 19. století. Mimo jiné zde probíhají tradiční trhy.

Vynechat byste neměli ani resort zvaný Labadee. Ten vyniká jednou z nejdelších zipline na světě. Ta nese název Dragon´s Breath Flight Line. Toto místo je především o zábavě, což dokazuje například místní aquapark Arawak Aqua Park, tobogán Dragon´s Splash Waterslide a bobová dráha Dragon´s Tail Coster.

Cílem mnohých turistů se na Haiti stává plošina zvaná Plaine du Cul de Sac, kde je situováno například městečko Croix des Bouquaets. V něm probíhají dobytčí trhy, ty největší na ostrově. Své místo zde zabírají i piniové lesy v podobě parku Parc Nacional Forêt de Pines a nechybí ani pomyslný ráj ornitologů, jímž je Trou Caïman.

Z přírodních dominant ostrova Haiti lze určitě jmenovat jeden z nejznámějších národních parků, mezi které patří Pic Macaya National Park. Na jeho ploše leží stejnojmenná hora s názvem Pic Macaya se svou výškou 2 347 metrů nad mořem. Park je zajímavý především pro vzácnou faunu a flóru. I díky tomu je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Druhým oblíbeným parkem je Parc National La Visite. Mezi další krásy Haiti lze zařadit vodopády a jezírka Bassin Bleu, kde se budete radovat z křišťálové a průzračné vody.

Za návštěvu pochopitelně stojí i nedaleký ostrov Tortuga, který je spojen s piráty a dobrodružstvím. Dnes na něm můžete pozorovat dokonalé pláže, čisté moře, ale také značný výskyt vodních želv.

Vedle trekingu a poznávání památek je oblíbenou činností relaxace na plážích. Těch se zde nachází více než dost. Je to například Kokoye Beach, Bananier Beach, Grann Do Beach a Wahoo Bay Beach. Kromě toho se můžete na Haiti účastnit i nejrůznějších slavností probíhajících v průběhu celého roku.

Místní kuchyně

Typická kreolská kuchyně k Haiti jednoduše patří. Je však pravdou, že tamní gastronomie byla ovlivněna i jinými okolními směry. Jmenovat lze například kuchyni španělskou, francouzskou, ale dokonce africkou. Pomyslným odrazovým můstkem jakékoliv kuchyně se stávají kousky libovolného masa doplněné o fazole a rýži. Často se můžete setkat také s rybím jídelníčkem a spoustou mořských plodů, což je vzhledem k situování Haiti pochopitelné. Podávány jsou sladké brambory a kořeněná zelenina. Jako přílohu můžete obdržet tropické kousky ovoce v podání maracuji, manga a ostatních. Mezi vyhlášené podniky na Haiti patří La Plantation, Papaye Restaurant a Kokiyaj Bar & Grill. Je pravdou, že v rámci haitské gastronomie si na své přijde každý mlsný strávník.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné