Bezpečnost v Íránu - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Asie

Bezpečnost v Íránu

Je Írán bezpečný?

Írán je obecně považován za velice bezpečnou zemi. Drobnější výjimkou jsou samozřejmě velká města a turisty vyhledávané oblasti, kde je lepší hlídat si své osobní věci před možnou krádeží. Při plánování jakýchkoliv výletů se pokuste vyhnout hraničním oblastem s Pákistánem a Afghánistánem, kde vám hrozí nebezpečí vojenského konfliktu.

Přírodní katastrofy

Největším přírodním nebezpečím v zemi je zemětřesení. Je to z tohoto důvodu, že Írán se nachází v seismické oblasti, což má za následek občasné otřesy. Před návštěvou země byste se měli informovat, jak se v takových situacích zachovat.

Na co si dát v Íránu pozor?

V první řadě respektujte tamní náboženství, kterým je islám. To znamená, choďte přijatelně zahaleni. To se týká nejenom žen, na které je pohlíženo prioritně, ale také mužů. Určitě se vyhněte jakýmkoliv intimnostem na veřejnost, natož homosexualitě. Takové chování je jednoduše nepřípustné.

Při návštěvě Íránu nehaňte tamní politickou situaci, z čehož by vám mohly vzniknout nemilé problémy. Vyhýbejte se i demonstracím. Ty si v žádném případě nefoťte. Na snímky z dovolené se nesnažte zvěčňovat ani vojenské a podobné objekty, včetně samotných příslušníků jednotek.

Obezřetní byste měli být také při pohybu kolem silničních komunikací. Iráčané mnohdy nerespektují silniční pravidla ani přechody pro chodce, proto zde dochází k mnohým nehodám.

Postoj k alkoholu

S přihlédnutím k islámskému náboženství v Íránu je prodej a konzumace alkoholu zakázána. Alternativou se vám může stát například nealkoholické pivo. Místní si oblíbili i čaje s theinem, což je ve své podstatě psychotropní látka, jež nahrazuje alkohol.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Íránu

No. 36, Nastaran Alley, Bostan St.

North Pasdaran Ave, Upper Farmaniyeh Crossroads

Tehran

Islamic Republic of Iran

P.O.Box 11365-4457

Tel.: +98 21 26118851-4

Email: teheran@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Írán

  • Tajemná Persie
    Irán - Irán