Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Asie

Írán: průvodce

22°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
IR flag

Írán

Hodnocení průvodce: 8.3

Írán vás svým charakterem vymaní ze stereotypu dnešní doby a nabídne nezapomenutelný cestovatelský zážitek. Muslimský stát spojený s nejkrásnějšími architekturami světa a velkou přívětivostí tamního obyvatelstva. Historický základ se promítá do všech oblastí Íránu. Estetická krása se týká nejenom velkých měst, ale i ostatních částí země. Klenot islámské kultury si svou velikostí podmaní naprosto každého. Ostatně dřívější středověká Persie, jak se tento stát nazýval má své kořeny v daleké minulosti. Naplánujte si dovolenou v Íránu, užívejte si příjemného posezení u čaje, poznejte íránskou kulturu a sofistikovanost tamního prostředí. Tato země vás očaruje ve všech ohledech.

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně velký stát, budete mít při cestování po Íránu určitě z čeho vybírat. Velkou dominantou této destinace jsou horské oblasti, mezi něž patří například Elborz, Kavkaz a Zargos. Nejvyšším bodem Íránu je hora Damávand se svou výškou až 5 671 metrů nad mořem. Zbylou část území zaplavují nejrůznější prolákniny, ale také pouště, kam se řadí Dašt-e Kavír. Írán kromě několika okolních států sousedí i s vodní plochou, jíž tvoří Perský záliv a Kaspické moře.

Co navštívit v Íránu

Írán je plný nejrůznějších zábavních parků, kde můžete trávit spoustu času s rodinou, potažmo dětmi. Užívat si můžete vybraných kulturních akcí a poklidného nočního života. V oblastech kolem moře se lze věnovat vodním radovánkám a sportům. Odvrácenou tváří Íránu pak budou hory, které doslova vybízí k trekům a pochodům. Na některá vybraná místa se můžete podívat dokonce i lanovkou. Při návštěvě určitých oblastí Íránu v zimě jednoznačně vede lyžování a zimní sporty.

Mapa Íránu prozrazuje, že k vidění toho bude v zemi více než dost. Podívat se můžete například na slané jezero Varzeneh nebo se necháte dopravit na ostrov Qeshm, kde na vás budou čekat originální scenérie. Milovníci pamětihodností a dávné minulosti ocení mešitu Nasir al-Mulk ve městě Shiraz, vyhlášený komplex archeologických prvků ve městě Persepolis nebo pověstnou svatyni Hazrat-e Masumeh ve městě Qom. V tomto směru je určitě z čeho vybírat, vždyť samotné hlavní město Teherán je toho jasným důkazem. Tam můžete vidět Muzeum národních klenotů, Věž Svobody, Saadábádský palác, Baharetan, ale i Jamshidieh Park. Pokud byste ještě zavítali do města Isfahán, čeká na vás mešita Masjed-e Jameh a palác Kakh-e Chehel Sotun.

Místní kuchyně

Do tradiční íránské kuchyně v mnohém zasahují okolní státy, což se úměrně promítá do používaných ingrediencí a výsledných pokrmů. Velice často narazíte na maso s rýží, ořechy, zeleninu, rozinky, ale i vybrané koření v podobě šafránu, petržele a skořice. Mezi íránské speciality patří světlý chléb Barbari, národní chléb Sangak, rýže s křupavou kůrkou Tahdig a polévka Áš-e jo, která je zhotovena z ječmene. Vhledem k situování Íránu samozřejmě nelze pochybovat o takových specialitách, jakými jsou například Kebab a Kabab rang, což je marinované jehněčí maso. Pokud budete mít chuť na něco dušeného, dejte přednost spojení jehněčího masa, švestek a špenátu, čemuž se říká Alu. A když dostanete chuť na dezert, volte tenké nudle a kukuřičný škrob Falude nebo Širini. To jsou obecně sladkosti prezentované v tamních cukrárnách.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Írán

  • Tajemná Persie
    Irán - Irán

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré