Časté otázky cestovatelů do Íránu | cKlub.cz
Asie

Časté otázky cestovatelů do Íránu

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Ano, na některých místech můžete výjimečně zaplatit americkými dolary. Je však pravdou, že místní od této možnosti ustupují, takže si dolary musíte směnit za íránský riál.
Dá se platit eurem?
S eurem v Íránu asi nikde neobstojíte. Proto si tuto měnu vezměte do země pouze za účelem výměny za íránský riál.
Dá se domluvit anglicky?
S angličtinou to bude trochu horší. V omezené míře se domluvíte buď s vysokoškolsky vzdělanými lidmi nebo na turisticky vyhledávaných místech. V odlehlejších oblastech je úroveň angličtiny minimální, proto se vyplatí naučit se několik základních frází v tamním jazyce.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Po Íránu můžete cestovat hned několika odlišnými způsoby. Ten cenově přijatelný představuje autobusová doprava. Rezervovat si můžete také místo ve speciálních VIP autobusech, kde se vám dostane odpovídajícího komfortu. Méně hustou síť pak představují železnice. U vlaků je lepší zakoupit si lístek s předstihem, popřípadě provést jeho včasnou rezervaci. Kromě městské hromadné dopravy ve městech jsou populární i taxi služby. S nimi vesměs nemusíte řešit žádné složitosti. Mnohdy se vyplatí domluvit si cenu předem. Jistou odnoží taxíků je běžná spolujízda, kdy si můžete s řidičem v daném směrem z města domluvit cenu, za níž vás doveze tam, kam jede. Na pronájem aut v Íránu nikde nenarazíte, protože turistům auta nejsou půjčována.
Jaká je dostupnost internetu v Íránu?
Internet není v Íránu tak rozšířený, jako v evropských zemích, navíc zde panuje jistá cenzura. Ve větších městech lze využívat především internetové kavárny. Mimo ně jsou k dispozici místní operátoři, kteří však nemají pokrytí všude.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Z Prahy se do Íránu dopravíte zhruba za 6 až 8 hodin letu podle počtu mezipřistání.

Oblíbené hotely: Írán

  • Tajemná Persie
    Irán - Irán