Bezpečnost v Jižní Koreji - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Asie

Bezpečnost v Jižní Koreji

Je Jižní Korea bezpečná?

Jižní Korea patří podobně jako Japonsko mezi velmi bezpečné země. Místní obyvatelé bývají k cizincům velmi přátelští a nápomocní a velmi lpí na bezpečnostních předpisech. Přesto je potřeba, tak jako všude jinde, dávat si pozor na své osobní a cenné věci. V Soulu i jiných velkých městech se často konají demonstrace, které však bývají bez výrazných incidentů. Účasti na politických protestech byste se jako cizinec dopustil překročení korejských předpisů. Doporučujeme také nefotit vojenské objekty. Vzhledem k napjatým vztahům mezi Severní a Jižní Koreou nedoporučujeme navštěvovat demilitarizované pásmo.

Přírodní katastrofy

Vzhledem k zeměpisné poloze hrozí v Jižní Koreji možnost zemětřesení. Vyskytnout se mohou také záplavy způsobené intenzivními srážkami v období dešťů.

Na co si dát v Jižní Koreji pozor?

V Jižní Koreji se za svůj věk nemusíte stydět, platí zde totiž pravidlo, že čím je osoba starší, tím je váženější. Zdraví se zde úklonou, případně ještě podáním ruky. Nezapomínejte také na tituly, v Jižní Koreji si na ně potrpí. Pokud něco podáváte nebo přijímáte, je slušnost použít obě ruce. Naopak za neslušné se považuje smrkání na veřejnosti. Vyvarujte se také nejapných poznámek se sexuálním podtónem či přílišného dotýkání opačného pohlaví, mohlo by to být považováno za sexuální obtěžování. Při hledání ubytování můžete narazit na motely, které se však velmi liší od motelů v České republice. V Jižní Koreji je totiž motel něco jako hodinový hotel. Pokud vám nevadí tlumené osvětlení a absence snídaně, naleznete zde i celkem slušné přespání.

Postoj k alkoholu

Vztah k alkoholu je v Jižní Koreji velmi pozitivní, pít můžete naprosto kdykoliv a kdekoliv. To dokazuje i fakt, že jejich destilovaný likér z rýže s názvem Soju je posledních 11 let nejprodávanějším tvrdým alkoholem na světě. Možná proto, že Korejci nepijí alkohol s cílem vychutnat si ho, ale co nejrychleji se opít. Občas míchají Soju s místním pivem. Ochutnat můžete např. pivo Cass nebo japonské Asahi. Dovozové pivo je k dostání také, ale výrazně dráž.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Soulu

Embassy of the Czech Republic

7 th floor, K Twin Towers, B dong, 50 Jongno, 1 gil, Jongno-gu, Soul

03142 Soul

Telefon: +82-2-725 6765/+82-2-725 6766

Email: seoul@embassy.mzv.cz