Asie

Průvodce pro Jižní Koreu

-3°C
Aktuálně
12°C
Průměrně

Jižní Korea

Hodnocení průvodce: 9.5

Když se řekne Korea, většina lidí si vybaví komunistickou Severní Koreu, kde vládnou přísná pravidla. Na Korejském ostrově se ale rozkládá také mnohem pohostinnější země. Jižní Korea neboli Korejská republika však zůstává ve stínu svých slavnějších sousedů Číny a Japonska. Její součástí je kromě jižní části Korejského poloostrova také mnoho menších ostrovů a ostrůvku. Na největším z nich, ostrově Čedžu, se nalézá vyhaslá sopka Halla-san (1 950 m n. m.), která je zároveň nejvyšším bodem Koreje. Jižní Korea je zemí plnou kontrastů. Moderní velkoměsta se snoubí s tisíciletou historií země a nábož...

Když se řekne Korea, většina lidí si vybaví komunistickou Severní Koreu, kde vládnou přísná pravidla. Na Korejském ostrově se ale rozkládá také mnohem pohostinnější země. Jižní Korea neboli Korejská republika však zůstává ve stínu svých slavnějších sousedů Číny a Japonska. Její součástí je kromě jižní části Korejského poloostrova také mnoho menších ostrovů a ostrůvku. Na největším z nich, ostrově Čedžu, se nalézá vyhaslá sopka Halla-san (1 950 m n. m.), která je zároveň nejvyšším bodem Koreje. Jižní Korea je zemí plnou kontrastů. Moderní velkoměsta se snoubí s tisíciletou historií země a náboženskými památkami. Jen několik desítek kilometrů za rušným hlavním městem Soulem se nachází krásná nedotčená příroda, která přímo svádí k horským túrám. Většinu terénu Jižní Koreje totiž pokrývá hornatý povrch (pohoří Diamantové hory). Jen na jihozápadě a jihovýchodě tvoří zhruba 30 % plochy země nížiny.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Soul
Úřední jazyk korejština
Rozloha 100 210 km²
Oficiální měna jihokorejský won
Hlavní náboženství ateismus, křesťanství, buddhismus
Časové pásmo UTC +9
Podnebné pásmo mírné
Létá přímá linka z Prahy? ano

Co lze dělat v Jižní Koreji

Tak jako Češi rádi jezdí na výlety, také Korejci holdují turistice, nejvíce té horské. Vrcholky jihokorejských hor mají nadmořskou výšku od několika set až po více než tisíc metrů. Jedna z nejoblíbenějších destinací je Mudeungsan National Park, blízko města Gwangju. Vyjít můžete také na nejvyšší vrchol Jižní Koreje, vyhaslou sopku Halla-san, která se nachází ve stejnojmenném národním parku. Díky své zajímavé fauně a floře je park dokonce zapsán na seznamu UNESCO. Ostatně, ať už navštívíte kterýkoliv jihokorejský park, nebudete zklamaní. Přímo v hlavním městě můžete navštívit park Bukhansan, kde můžete spočinout od velkoměstského ruchu s nádherným výhledem na město. Díky dobře propracovanému systému značených cyklostezek, můžete téměř celou Koreu projet i na kole. Svoje kouzlo má také rybaření na místních rybnících.

Ačkoliv je Jižní Korea moderní vyspělý stát, stále zde působí silný náboženský vliv. Z nádherných paláců a buddhistických chrámu dýchá tisíciletá historie. Přímo v Soulu můžete navštívit třeba chrám Bongeunsa či Myogaksa. Některé chrámy nabízí také tzv. Temple stay. Jedná se o možnost v chrámu přenocovat a zúčastnit se místního očistného programu. Takovou službu nabízí např. chrám Haeinsa v horách Gayasan nebo chrám Gemsunsa uprostřed národního parku Bukhansan. Pokud si chcete opravdu odpočinout, nesmíte rozhodně vynechat Jjimjilbang čili korejské lázně, kde najdete umývárnu, vířivku, občerstvení a možnost relaxace i spánku. Prostě perfektní záležitost po náročném dni. Jestliže cestujete do Jižní Koreje i s dětmi, nemine vás návštěva některého ze zábavních parků. Za zmínku stojí např. Seoul Children's Grand Park nebo Everland. Pro dospělé je rájem celé hlavní město Soul, kde naleznete nespočet míst k noční zábavě. Oblíbené je zde třeba karaoke. Pokud jste stydlivý, dejte si dostatek místní pálenky.

Místní kuchyně

Korejská kuchyně je velice rozmanitá a pestrobarevná. Korejci konzumují méně masa a potrpí si na sladké. Základem většiny jídel je miska rýže, polévka a spousta malých mističek tzv. banchan. Národním jihokorejským jídlem je kimchi, fermentovaný salát ze zeleniny (většinou zelí) a koření, který je vhodný takřka ke všemu. Častá je také v podstatě univerzální červená omáčka, která je velmi výrazná. Pro evropany jsou ale nejchutnější jídla jako je bibimbap, směs zeleniny, masa a vajec podávaná na rýži, bulgogi, tenké plátky grilovaného hovězího masa marinovaného ve sladké sójové omáčce, jjigae, dušené maso v husté omáčce servírované ještě vroucí v horkém hliněném hrnci nebo sashimi, které vám připraví přímo na tržišti z čerstvých ryb, které si sami vyberete. Ze zákusků jsou tradiční rýžové dortíčky, které se hodí na svatbu, oslavu i národní slavnost. K pití se podávají různé variace kvalitních čajů. Ocenit můžete také donášku jídla, kterou poskytují téměř všechny restaurace i bistra. Tradičně se v Jižní Koreji stoluje na zemi, avšak tato tradice postupně ustupuje západnímu stylu stolování. Ve většině restaurací v současnosti naleznete obě varianty.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Průvodce pro Spojené arabské emiráty
6.5Dobré
8.7Skvělé
8.3Skvělé
7.9Dobré
7.8Dobré