Bezpečnost v Nepálu - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Asie

Bezpečnost v Nepálu

Je Nepál bezpečný?

Nepál sice patří mezi nejchudší oblasti světa, přesto zde k nedochází k výrazným hrozbám. Tak jako v jiných zemích se zde můžete setkat se zloději, proto si dávejte pozor na své osobní věci. Vyvarujte se také situacím, u kterých může docházet k nebezpečí (stávky, demonstrace, tmavé zapadlé ulice apod.). Pokud se chystáte na trekování, choďte raději ve skupinkách, případně se tvařte, že vaše skupina je hned za vámi.

Přírodní katastrofy

Nepál leží v poměrně aktivní seismické oblasti. Dochází zde tedy poměrně často k menším neškodným otřesům. Vyskytnout se může i větší zemětřesení. Nepálské budovy nejsou příliš stabilní, proto v případě otřesů vyhledejte raději volné prostranství. V horách může dojít k sesuvům půdy či lavinám.

Na co si dát v Nepálu pozor?

Přestože jsou Nepálci tolerantní a ledacos vám jako cizinci odpustí, snažte se ctít jejich zvyky a tradice. Ženy by se neměly příliš odhalovat, měly by mít zakryté nohy a ruce. Pokud se zrovna nechystáte na trek, zvolte raději dlouhé šaty nebo sukni a halenku s delšími rukávy. Muži by měli nosit dlouhé kalhoty. Do většiny chrámů/klášterů je nevěřícím vstup zakázán. Pokud vám vstoupit dovolí, odložte boty a vše kožené. Stupy obcházejte po směru hodinových ručiček. Pokud chcete fotit lidi nebo památky, je slušné vyžádat si souhlas. Boty odkládejte také před vstupem na návštěvu. Při jídle používejte pouze pravou ruku, levá ruka je v Nepálu nečistá, používá se na umývání těla i očistě po toaletě. Nepálci nepoužívají toaletní papír, proto si ho v případě potřeby raději berte s sebou. Je také neslušné dotýkat se rty sklenice, ze které pijete. Ačkoliv jsou obyvatelé Nepálu přátelští, snažte se vyhýbat tělesnému kontaktu, především byste se neměli dotýkat hlavy, neboť se jedná o duchovně nejčistší část těla.

Postoj k alkoholu

V Nepálu se postoj k alkoholu příliš neřeší, pokud nevypadáte zrovna jako malé dítě, nalijí vám téměř všude. I zde si můžete dát pivo. Oblíbené značky jsou Tuborg nebo Everest. Ochutnat můžete také některé speciální nápoje Čhang (domácí pivo z rýže, pšenice, ječmene nebo kukuřice), Tongbu (Tibetské pivo z kvašeného prosa) nebo Rakši (domácí pálenku z pšenice, rýže nebo kalužnice).

Důležité kontakty

Občané EU se mohou v nouzi obrátit na kterýkoliv zastupitelský úřad dalších členských zemí. Česká republika má zastupitelský úřad pro Nepál v Indickém Dilí. Obrátit se může také na Generální honorární konzulát.

Generální honorární konzulát České republiky v Nepálu

Building No. 494, Ganeshman Singh Path, Tripureshwor

Kathmandu

Email: kathmandu@honorary.mzv.cz

Telefon: +977-1-4259528

Oblíbené hotely: Nepál

  • Nepál - ve stínu Himalájí
    Nepál - Kathmandu
  • Gaju Suite Hotel
    Nepál