Asie

Průvodce pro Nepál

5°C
Aktuálně
18°C
Průměrně

Nepál

Hodnocení průvodce: 9.6

Ačkoliv patří Nepál mezi nejchudší země světa co se týče ekonomiky, rozhodně není chudý na turisticky zajímavá místa. Mezi Indií a Čínou (Tibetem) se snoubí nádherná horská krajina se starobylými chrámy, náboženskými svatyněmi a lákavými paláci káthmándského údolí v hlavním městě Káthmándú. Nepál je vyhledávaným místem všech milovn&ia

Ačkoliv patří Nepál mezi nejchudší země světa co se týče ekonomiky, rozhodně není chudý na turisticky zajímavá místa. Mezi Indií a Čínou (Tibetem) se snoubí nádherná horská krajina se starobylými chrámy, náboženskými svatyněmi a lákavými paláci káthmándského údolí v hlavním městě Káthmándú. Nepál je vyhledávaným místem všech milovníků hor, trekování a raftingu. V Himalájích se tyčí osm z deseti nejvyšších hor světa včetně Mount Everestu, nacházejícího se na hranici s Tibetem. Jedná se o jedny z nejkrásnějších trekovacích míst i díky úžasnému pohledu na zasněžené vrcholky hor.

V roce 2015 postihlo zemi silné ničivé zemětřesení, které zmařilo mnoho lidských životů i zničilo několik desítek budov a památek. V dnešní době ale nepocítíte již téměř žádné následky, Nepál má mnoho dalších zajímavých míst, kterými vás okouzlí. Zahoďte stres a spěch moderní doby a ponořte se do světa, kde se mísí staré tradice s náboženskými meditačními praktikami.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Káthmándú
Úřední jazyk nepálština
Rozloha 147 181 km²
Oficiální měna nepálská rupie
Hlavní náboženství hinduismus, budhismus
Časové pásmo UTC + 4:45
Podnebné pásmo subtropické, tropické
Létá přímá linka z Prahy? ne

Co lze dělat v Nepálu

Nepál je doslova rájem pro milovníky vysokohorské turistiky, raftingu a horské cyklistiky. Mezi nejoblíbenější trekovací trasy patří oblast Annapurna a Everest, nacházející se severně od hlavního města. Podobně jako trekování je v Nepálu populární horská cykloturistika. Nachází se zde množství pozoruhodných cyklostezek. Za návštěvu stojí také některý z 15 národních parků a chráněných území. Royal Chitwan National Park a Sagarmatha National Park byly dokonce zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. Národní park Chitwan nabízí projížďku po safari v džípech, na slonovi nebo na raftech. Díky divokým nepálským řekám je Nepál oblíbeným místem pro rafting a kajaky.

Výborným turistickým místem je i hlavní město Káthmándú, kde naleznete třeba Durbar Square (Palácové náměstí téměř čtvercového půdorysu) a starý královský palác Hanuman Dhóka. Velmi zajímavé je také Tribhuvanovo muzeum, situované v západním a jižním traktu Nassal Chowk. Vystavují zde korunovační klenoty a zařízení královského paláce. Obyvatelé Nepálu jsou silně nábožensky zaměřeni, pokud se vám zrovna nechce cestovat do hor, vydejte se na cestu za poznáním hinduistických a buddhistických chrámů a klášterů, možná se vám podaří poznat i sám sebe. Jeden z nejvýznamnějších hinduistických klášterů na světe se jmenuje Pashupatinath a leží v městské části Deopatan v Káthmándú.

Místní kuchyně

V Nepálu se setkává vliv dvou velkých kulinářských kultur, indické a čínské. Vzhledem k nedostatku financí je většina tradičních jídel bezmasých, takže uspokojí i zapřisáhlé vegetariány. Jídla však bývají často výrazně kořeněná až ostrá. Sestávají většinou ze základních surovin – rýže, brambor, luštěnin, zeleniny a případně masa. Nepálským národním jídle je dal bhat, které se skládá převážně z porce rýže, luštěninové (čočkové, případně fazolové) polévky a zeleniny. Dalším typickým nepálským jídlem jsou tibetské momo knedlíčky neboli taštičky z mouky, soli a vody, které jsou plněné zeleninou, jačím sýrem nebo mletým masem. Oblíbené jsou také zeleninové nudlové polévky, které vám často přijdou na treku vhod, či chlebové placky čapátí (chapati) podávané s rozličnými druhy indického koření nebo třeba s marmeládou.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Nepál

    Nenalezeny žádné záznamy.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Průvodce pro Spojené arabské emiráty
9.7Výjimečné
7.6Dobré
8.9Skvělé
9.5Výjimečné
9.1Výjimečné