Průvodce pro Káthmándú - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Nepál

Káthmándú: průvodce

22°C
Aktuálně
18°C
Průměrně

Káthmándú

Káthmándú je hlavní město Nepálu a zároveň jedna z největších metropolí v zemi. Žije v něm téměř jeden milion obyvatel. Město je středobodem nepálské historie, kultury, umění a ekonomiky. Město Káthmándú je jinak označováno, jako královské město Nepálu.

Nejstarší datované nálezy týkající se historie Káthmándú pochází z roku 185. Dohledatelný evropský odkaz spjatý s tímto místem je datován rokem 1661. Dnes město prosperuje nejenom díky hospodářství, ale také cestovnímu ruchu. Spousta tamních působišť a památek je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Průměrná nadmořská výška města je kolem 1 400 metrů, i když jeho část leží v údolí Káthmándú. Nejbližšími městy v blízkosti této metropole jsou Lalitpur Metropolitan City, Madyapur Thimi Municipality a Kirtipur.
 

Co navštívit v Káthmándú

Město Káthmándú je pro cestovatele navštěvujícího Nepál naprostou povinností. Toto historické a náboženské centrum v sobě ukrývá přemíru krás, a to především v podání jedinečných chrámů a ostatních staveb. Následující řádky se vám určitě stanou přínosnou a bohatou inspirací při plánování podrobného itineráře.

Začít můžete třeba u královského paláce Hanuma Dhoka, který byl založen ve 4. století v období Licchavi. Je však pravdou, že značného rozšíření se mu dostalo v 17. století. Navštívit byste měli také buddhistický klášterní dvůr zvaný Itum Bahal, který je největší svého druhu a kde lze nalézt odpovídající klid. Půvabným zpestřením ve městě je zahrada snů Swapna Bagaicha. Opakem toho budou rušnější ulice typu Indra Chowk a Asan Tole.

Kromě královského paláce se na palácovém náměstí Durbar Square nachází i jiné dominanty. Je to třeba věž Basantapur Tower s výškou devět pater. Projít si můžete deset místních nádvoří, z nichž to nejznámější je pravděpodobně Nasal Chowk.

K významným historickým objektům nepálského města Káthmándú patří i dřevěný chrám Kašthamandap z 12. století nebo Chrám živoucí bohyně Kumari Devi. Co by jistě nemělo uniknout vaší pozornosti je třípatrová budova z červených cihel Kumari Bahal a Chrám Seto Machhendranath. Jedním z nejkrásnějších chrámu na náměstí je Taleju. V rámci náměstí je to ještě Mohankali Chowk, Sundari Chowk a Lohan Chowk.

Od nejoblíbenějšího buddhistického tibetského poutního místa Kathesimbhu Stupa se lze přesunout k hinduistickému chrámu Indrapur nebo dáte přednost chrámu Krišna a chrámu Jagannath. Příjemnou podívanou je chrám ze 17. století s názvem Šiva-Parvati a Mahendreshwarův chrám z roku 1561. Je pravdou, že v Káthmándú je chrámů více než dost – Chrám Degutaleju, Pachali Bhairab, Chrám Bhagwati, Chrám Tana Deval, Chrám Ram Chandra a Chrám Bhimsen.

K vidění jsou pochopitelně i jiné zajímavosti. Patří mezi ně kamenný nápis na palácové zdi napsaný v patnácti jazycích. Dále je to Kaiserova knihovna, Galerie umění Siddhartha, sloup krále Pratapa Mally a neoklasická budova Kaddhi Baithak. Město Káthmándú je protnuto úžasnými místy, kde se vyplatí na chvíli se zastavit. Z palácového náměstí se vám vyplatí třeba jít směrem ke Starému městu, kde je populární část Thamel a ulice všeho dění zvaná Freak Street.

Výše uvedený seznam je pouze špetkou dochovaných chrámů, z nichž některé byly poznamenány silnějším zemětřesením v roce 2015. Pokud byste toho měli málo, na závěr uvedeme ještě několik ostatních cílů – Chrám Kalmochan, Chrám Krishna Narayan, Chrám Jeisi Deval, Chrám Trailokya Mohan Narayan a Chrám Indrani. Své kouzlo má i nedaleké okolí města Káthmándú. Dokazuje to chrám Boudhanath, klášter Khawalung monastery, buddhistická stavba Swayambhunath a park Balaju Water Garden.

V ulicích narazíte na tradiční nepálské tance, můžete se stát součástí festivalu Gunia nebo dáte přednost noční zábavě. Možností je ve městě více než dost. Vedle nakupování je populární činností trekování, k čemuž vybízí třeba Národní park Langtang, Národní park Annapurna a Národní park Sagarmatha. A jaké z uvedených památek jsou na seznamu světového dědictví UNESCO? Je to chrám Pashupatinath, stupa Boudhanath, stavba jménem Swayambhunath a samotné náměstí Durbar Square.

Specifika místní kuchyně

V Káthmándú na vás čeká tradiční nepálská kuchyně. Ta se skládá z té tibetské, čínské a indické. Se spoustou místních receptur se setkáte nejenom v restauracích, ale i na ulicích. Ochutnat můžete například jídlo Dal Bhát, což je národní pokrm. Pověstné jsou i Momo knedlíčky, Spring rolls, nudlová polévka Thukpa, smažené nudle Chowmein, jačí steaky, tibetský chleba nebo Yak Burger. Na ulicích se vám dostane lahodných dobrot, jakými jsou Parathy, Samosa nebo placky z vody, soli a mouky. Těm se říká Čapátí. Tradičním nápojem je Masala chia, což je speciální mléčný čaj. Z nealkoholických nápojů vede černý čaj nebo klasická balená voda. Z alkoholické nabídky si vychutnáte pivo Čhang a pálenku Rakši.

Jen co se nabažíte pouliční gastronomie, můžete se vydat do některé z tamních restaurací. Na místní pokrmy se specializují podniky typu Green Organic Cafe adn Farmers Bar, Western Tandoori, Fusion Himalaya Restaurant a Spize. Dostupná je pochopitelně i luxusní gastronomie v podání restaurací Toran Restaurant, The Old House, The Chimney Restaurant a Krishnarpan Restaurant.

Počasí

Počasí v nepálském městě Káthmándú se liší podle nadmořské výšky. Oblasti v nižší nadmořské výšce jsou spojeny s vlhkým subtropickým klimatem. Naopak místa ve vyšší nadmořské výšce ovlivňuje sušší subtropické podnebí. Teplotní výkyvy mohou být neočekávané a nepředvídatelné. Celoroční denní průměr teplot je 19 °C, přičemž ty nejnižší noční teploty padají i po bod mrazu, a naopak ty nejvyšší se šplhají k 35 °C. Nejteplejší období je od dubna do konce října. Nejvíce dešťových srážek spadne mezi květnem a srpnem. Celoroční úhrn je 1 450 milimetrů. Postihnout vás tedy může i monzunová sezóna, která je poměrně vlhká. Proto dovolenou v Káthmándú plánujte s přihlédnutím k místnímu klimatu. Za ideální je považována doba od března do poloviny května a poté od září do poloviny listopadu.

Bezpečnost

Nepálské město Káthmándú lze označit za bezpečné, respektive je spjato s běžnou kriminalitou. Pozor si dávejte především na kapesní krádeže. To znamená, nenoste sebou zbytečně cennosti a buďte ostražití na frekventovanějších místech. Ženy by vzhledem k tamnímu náboženství měly volit vhodnější typ oblečení. A to platí především v posvátných objektech. Pokud se někam vydáte v noci, buďte opatrní. Vyhněte se také jakýmkoliv demonstracím a shromažďování.

Zvýšené riziko platí při monzunovém období, kdy mohou hrozit záplavy nebo sesuvy půdy. Obezřetnost platí při turistických výšlapech nebo horolezectví, kde je třeba dbát rad místních průvodců. Na túry se raději nevydávejte sami a využijte některých z  agentur. Pozor si dávejte i na cestování v noci, protože kvalita některých vozovek není zrovna nejlepší.

Měna

Ceny v Káthmándú jsou přiměřené. V porovnání s Českou republikou jsou nízké, jen za některé vybrané zboží a služby zaplatíte o něco více. Pro lepší představu přinášíme krátký seznam orientačních cen vybraného sortimentu.

 • Voda 1,5 litru = 8 Kč
 • Chleba = 12 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 160 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Espresso = 28 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 12 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 5 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 100 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 65 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 50 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 150 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Do nepálského města Káthmándú se vypravíte letecky, a to na mezinárodní letiště Káthmándú Tribhuvan. To se nachází asi 7 kilometrů od metropole Káthmándú. Jestliže poletíte z pražského letiště Václava Havla, počítejte s dobou letu mezi 16 až 24 hodinami. Cenové náklady na letenky z Prahy činí 18 000 Kč až 20 000 Kč. Levnější by mohly být při odletu z některého z okolních zahraničních letišť. Pokud nemáte zajištěnou dopravu od vašeho hotelu, využijte pro přesun do města klasické taxi služby. Náklady se jsou 300 až 600 NPR.

 • Jedním ze způsobů dopravy v Káthmándú je rikša.
 • Žádná jiná městská doprava zde nefunguje.
 • Jízdné se může pohybovat od 20 NPR.
 • Pro vzdálenější přejezdy mezi většími městy lze využívat dálkové autobusy.
 • Druhou možností jsou tamní taxi služby. Taxametry nejsou využívány a ceny jsou smluvní.
 • Vycházejte však z průměrné ceny 75 NPR za kilometr.
 • V Káthmándú se jezdí vlevo a provoz je tu poměrně chaotický. Chodec nemá moc práv, proto je třeba dbát opatrnosti při pěších přesunech.
 • Pronájem auta v Káthmándú je tak spíše pro otrlé řidiče.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Nepál

 • Nepál - ve stínu Himalájí
  Nepál - Kathmandu

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré