Průvodce pro Pokhara - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Nepál

Pokhara: průvodce

20°C
Aktuálně
18°C
Průměrně

Pokhara

Pokhara nebo také Pókhara. To je nepálské město ležící v oblasti Gandaki, což je asi 200 kilometrů od hlavní metropole této země. Velikost města a přilehlých oblastí je 464,24 kilometrů čtverečních a žije zde přes 400 tisíc obyvatel. Jde o druhé největší město v Nepálu.

Město Pokhara je v oblasti, kde dochází k prudkému zvyšování terénu z nadmořské výšky 1 000 metrů nad mořem až do výšky 7 500 metrů nad mořem, a to v relativně krátké vzdálenosti. Městem protéká řeka Seti Gandaki. V okolí se nachází spousta soutěsek a kaňonů.

Pokhara je situována na bývalé obchodní síti mezi Čínou a Indií. Bylo tedy zřejmé, že zde dojde k výraznému rozvoji města. Obchodním centrem byla Pokhara už v dřívějších dobách. Město je obklopeno řadou jeskyní a mimo jiné i subtropickými lesy.

 

Co navštívit v Pokhaře

Město Pokhara je označováno, jako vstupní brána do okolních horkých oblastí. Objevovat budete krásy historických a náboženských staveb, přírodní zajímavosti a bohatý kulturní program. A kde začít při prozkoumávání města Pokhara?

Určitě to bude u některého z tamních chrámů, jichž je tu více než dost. Je to například nejslavnější hinduistický chrám Varahi Mandir zhotovený ve stylu pagody. Ten je situován na malém jezerním ostrově poblíž bývalého královského paláce. Další zajímavostí je Pagoda světového míru na hřebenu nad Phewa Tal. Za podívanou stojí starověký chrám Bindhya Basini ze 17. století, ale také menší chrám Bhimsen. Ten je ozdoben řadou řezbářských prací.

Ve výčtu chrámových komplexů a staveb tohoto typu by šlo pochopitelně pokračovat. Při procházkách nepálského města Pokhara se zastavte u chrámu Sitaldevi, chrámu Sunpadeli a u chrámu Bhadrakali. Poutavou záležitostí je chrám Kumari, chrám Akala, chrám Kedareshwar Mahadev Mani a chrám Akaladevi. Výzvou mnohých cestovatelů je i kostel Nepálu zvaný Christiya Ramghat, který leží ve stejnojmenné oblasti Ramghat a byl vybudován v roce 1952.

Poznávání v Pokhaře nabývá nejrůznějších podob. Co byste řekli na Mezinárodní horské muzeum? To je primárně věnováno horolezcům a lidem, jimž jsou hory blízké. Dále je to Gurkhaovo muzeum nebo Regionální muzeum Pokhara. To cílí primárně na historii a kulturu tohoto stejnojmenného údolí.

Pokhara, to je přemíra přírodních krás v samotném městě nebo v jeho nejbližším okolí. Typickým příkladem je jezero Phewa, od nějž budete moci pozorovat vrchol hory Annapurny. Jde o druhé největší jezero v Nepálu se smaragdovým odstínem, kolem něhož vznikla rezervace. Krásný výlet si udělejte k podvodním vodopádům a kaskádám. Je to například Devi´s Falls, kde je během monzunového období dostatek vody. V údolí Pokhara na vás budou čekat ještě další dvě krásná jezera, jimiž jsou Rupa Lake a Begnas Lake. Z přírodních krás lze jmenovat jeskyně Gupteswar Mahadev, Mahendra a jeskyni Chamare Gufa.

Volný čas ve městě lze trávit třeba při nakupování v uličkách města Pokhara nebo dáte přednost kurzům jógy. Lákadlem pro velké množství turistů je paragliding, díky němuž si budete moci dopřávat dech beroucí výhled na jezero, město a samotné hory.

Kapitolou samou o sobě jsou díky blízkosti hor treky. Ti nejvytrvalejší se mohou vydat na trek kolem celé Annapurny, který trvá až dvacet dnů. Vybírat si lze pochopitelně i z těch kratších, popřípadě jednodenních. Zajímavý je například Mardi Himal Trek, cesta na vyhlídku Poon Hill, Annapurna Sanctuary Trek a jiné. Ke spoustě místům se lze přiblížit za pomoci terénních vozů a potom postupovat z jednoho výškového tábora do dalšího. Město Pokhara je zárukou toho, že budete moci spojit objevování s pohybovými aktivitami a patřičnou dávkou dobrodružství.

Specifika místní kuchyně

Na místní gastronomii si pochutná každý, kdo dává přednost kuchyni indické, tibetské a čínské. Právě takového spojení se dočkáte ve městě Pokhara. K dostání jsou všechny tradiční pokrmy, které jsou oblíbené nejenom mezi místními, ale i turisty. Je to například národní pokrm Dal Bhat, Samos, Momo knedlíčky a jiné. Častou přílohou je rýže, vejce, zelenina a ostatní suroviny. Pochutnávat si můžete jak na pouliční stravě, tak na té restaurační. Většina jídel je poměrně levných a hlavně chutných. Ať už si dopřejete jakýkoliv pokrm, můžete jej zapíjet čistou vodou nebo dáte přednost populárnímu čaji Masalachai. Jde o černý čaj doplněný o mléko a speciální koření.

Ve městě, potažmo v regionu Pokhara leží přemíra vynikajících a kvalitních restaurací. Zjednodušeně řečeno, každý si přijde na to své. Dokazují to například tradiční podniky jako Asian Tea House, Byanjan Restaurant, Mo2´s Delights, Little Windows a Sarang. Pokud dostanete zálusk na poznání špičkové a luxusní gastronomie, padne volba na restaurace Fish Tail Lodge, Frituur No1., Bulldog Bar a Fireside´s Pizzeria Cafe & Bar. Jak můžete správně tušit, chybět vám nebudou ani evropštější jídla.

Počasí

Situování města Pokhara je specifické v tom, že i když se nachází ve vyšší nadmořské výšce, leží v subtropickém podnebném pásmu, které je teplotně stálé. Do znamená, že přes den se můžete těšit na průměrné teploty kolem 30 °C, s výjimkou prosince a ledna, kdy teploty klesají ke 20 °C. Pokud jde o noční teploty, mohou být v zimě na úrovni bodu mrazu, povětšinou je to ale kolem 10 °C. Maxima v letním období šplhají ke 33 °C. Co je však pro město Pokhara zcela vlastní je větší úhrn dešťových srážek. Monzunová období přichází od května do srpna. Nejdeštivější je měsíc červenec, kdy může spadnou až 950 milimetrů dešťových srážek. Celoroční úhrn činí asi 3 900 milimetrů.

Bezpečnost

Město Pokhara je spojeno s průměrnou, spíše nižší kriminalitou. Největší riziko pro turisty představují asi drobnější kapesní krádeže osobních dokladů, věcí, peněz a cenností. Proto takové věci sebou raději nenoste a nechávejte je na hotelu. Pokharu lze označit za bezpečnou také v noci. Ideálně, když se budete pohybovat spíše na frekventovanějších místech. Více než lidé je nebezpečnější sama příroda. To se týká například monzunového období od května do srpna. Hrozí rozvodnění vodních toků a sesuvy půdy. Pokud budete plánovat jakékoliv treky do hor, vždy je konzultujte s odborníky nebo místními průvodci. Ideálně, když si takové výlety objednáte právě u nich. Hory totiž dokáží být zákeřné.

Měna

Pokhara je jako druhé největší město Nepálu poměrně levnou destinací, a to ve všech ohledech. Ať už jde o služby restaurační, ubytovací nebo jiné. V porovnání s Českou republikou jsou náklady na dovolenou v Pokhaře opravdu nízké, což dokazuje několik níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 8 Kč
 • Chleba = 12 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru v obchodě = od 160 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 60 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 90 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 12 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 80 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 700 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 20 Kč

Doprava

Pokud se chystáte na cestu do města Pokhara, budete muset vyrazit letecky z Prahy, přes nepálské hlavní město Káthmándú. To znamená, že se z letiště Václava Havla vypravíte na letiště Káthmándú Tribhuvan. Odtud pak můžete letecky směřovat vnitrostátním letem na letiště Pokhara, popřípadě zvolíte autobusovou dopravu. Obě města jsou od sebe vzdálena asi 200 kilometrů. Ceny letenek až na místo určení jsou kolem 19 000 Kč až 22 000 Kč, přičemž délka letu je kolem 23 až 30 hodin. Pokud byste vyrazili autobusem, počítejte s cestou v délce trvání 7 až 9 hodin. A jak je to s cestováním ve městě Pokhara?

 • Místní transport ve městě Pokhara zajišťují z velké míry minivany, rikši a soukromá autobusová doprava. Jízdné se v tomto případě může pohybovat od 18 NPR podle délky cesty.
 • Autobusy lze využívat i ke vzdálenějším přejezdům.
 • Spousta krás, zajímavostí, chrámů a jiných staveb je relativně blízko sebe, takže řadu oblastí jste schopni projít si pěšky.
 • Častým dopravním prostředkem jsou taxi služby. V jejich případě vychází cena za kilometr na 70 NPR. Je však pravdou, že ceny jsou smluvní a taxa metry se nepoužívají.
 • Vzhledem k tomu, že doprava ve městě je trochu mírnější než v pověstném Káthmándú, můžete si zkusit pronajmout nějaký dopravní prostředek.
 • Oblíbené je například jízdní kolo. Za něj zaplatíte asi 100 až 300 NPR za den.
 • Dále si lze pronajmout motocykl, potažmo skútr s cenou cca 600 NPR na den.
 • Popřípadě využijete pronájem automobilu.
 • Pozor, ve městě Pokhara, potažmo v celém Nepálu se jezdí vlevo.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Nepál

 • Nepál - ve stínu Himalájí
  Nepál - Kathmandu
 • Gaju Suite Hotel
  Nepál

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré