Bezpečnost v Nigérii - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Afrika

Bezpečnost v Nigérii

Je Nigérie bezpečná?

Bezpečnostní situace v některých částech Nigérie je špatná, o čemž vás přesvědčí severní oblasti, jako jsou Katsina, Borno, Gombe, Adamawa, Yobe a Sokoto. Oficiálně se nedoporučuje navštěvovat ani města Lagos a Abuji. V těchto místech se velice často pohybují nejrůznější teroristické organizace, mezi něž patří pověstná Boko Haram.

Ideální je cestovat po Nigérii s důvěryhodným místním člověkem, který vám bude schopen zajistit bezpečné ubytování, přepravu na bezpečná místa a stane se vám takovou pomyslnou ochrankou. Připravte se na to, že krádeže a násilné přepadávání není v Nigérii ničím neobvyklým.

Přírodní katastrofy

Především ve vnitrozemí se od dubna do října můžete setkat s poměrně výraznými dešťovými přeháňkami. Ty sebou přináší hlavně lokální záplavy a nebezpečné sesuvy půdy. V této době se o takových oblastech s předstihem informujte a případě se jim úplně vyhněte.

Na co si dát v Nigérii pozor?

V první řadě se nachystejte na to, že v Nigérii jsou turistické služby a zázemí poměrně omezené. To můžete zpozorovat už po samotném příletu na letiště. S běžnými evropskými městy se to rozhodně nedá srovnat. To ostatně platí také pro menší množství hotelů a podobných služeb.

Už na samotném letišti se vám může stát, že po vás bude nenápadně vyžadován menší úplatek pro urychlení celého procesu. S takovým jednáním se potkáte i na mnoha dalších místech, takže je dobré mít u sebe nějaké drobné na podobný „bakšiš“.

Vzhledem k poměrně velkému zastoupení muslimského náboženství v zemi se snažte dodržovat několik důležitých zásad. Vyvarujte se jakýchkoliv projevů lásky na veřejnosti. Dvojnásob to platí hlavně u homosexuálních párů, což je v Nigérii nepřípustné. Ženy by měly volit zahalenější oblečení. Někdy je nevhodné i podání ruky a pozdrav je prováděn za pomoci uklonění.

Vyhněte se jakémukoliv finanční obchodu s místními lidmi, protože Nigérie je pověstná tím, že se takto snaží okrádat turisty a nevědomé lidi. A to za příslibem vysokých zisků.

Postoj k alkoholu

Vzhledem k tomu, že v zemi jsou oblasti s větším výskytem muslimského vyznání, alkohol v takových lokalitách jenom stěží seženete. Třeba na severu Nigérie je dokonce zakázán. V místech s převahou křesťanství jej budete moci získat na spoustě míst, od restaurací a barů až po běžné obchody.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Abuji

Gnassingbe Eyadema Street No. 5

Asokoro, Abuja

P.O.Box 4628

Tel.: 234/7037571096

Email: abuja@embassy.mzv.cz