Nigérie - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Afrika

Nigérie: průvodce

26°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Nigérie

Hodnocení průvodce: 7.8

Nigérie je nejlidnatějším státem Afriky. Rozmanitá země, která je aktuálně bohužel spjata s občanskými nepokoji, teroristickými skupinami a přepadáváním. Pokud však na dovolenou do Nigérie vyrazíte s patřičným doprovodem, dostane se vám alespoň omezené možnosti poznat krásy tohoto státu. Umělecké scenérie, průmyslové průsmyky, jedinečná příroda, ale i pulzující noční život. Tohle všechno je Nigérie v celé své kráse, která je protnuta pestrou faunou a flórou. Pomyslná elektrárna hojnosti je mnohými označována, jako moderní Afrika s trnem v patě právě díky místním vojenským operacím.

Nigérii najdete v západní části Afriky u Guinejského zálivu. Tato země sousedí se státy, jakými jsou Niger, Benin, Čad a Kamerun. K významným vodním plochám a tokům patří řeka Niger, Kaduna, Sokoto a Čadské jezero. Kromě dlouhé delty řeky Niger je geografický povrch země tvořen spoustou vyvýšenin. Je to například Adamauská vysočina, Hornoguinejský prah, ale i náhorní plošina Udi a Jos. Nejvyšší bod Nigérie se nachází ve výšce 2 419 metrů nad mořem a je jím Chappel Wadda. K velkým městům v zemi patří to hlavní Abuja, ale také Ibadam, Lagos a Kano.

Co navštívit v Nigérii

Nigérie skrývá velice osobitý druh zábavy a kultury. Pokud se ubytujete v některém z bezpečnějších měst země, máte možnost okusit tradiční a veselý společenský život protnutý nejrůznějšími zvyklostmi. U pobřeží se lze oddávat koupání, šnorchlování a relaxaci na pláži. I když turistický ruch není natolik rozšířený, budete mít možnost využít několika průvodců k poznávání národních parků a podobných přírodních skvostů. Mapa Nigérie k tomu totiž jednoduše vybízí.

První, na co se zaměřte je Národní park Yankari, kde se nachází více jak 50 druhů zvířat včetně největšího stáda slonů. Pokud patříte spíše k milovníkům ptáků, navštivte Afi Mountain Wildlife Sanctuary. Vyšplhat se můžete na vrcholky Idanre Hill nebo skálu Zuma Rock, která je v Nigérie pravděpodobně tou nejvyhledávanější vůbec. Neobyčejné jsou kaskádovité vodopády ve městě Awhum, kde se mimochodem nachází i zajímavé jeskyně. Ujít si pak nesmíte Čadské jezero, posvátný háj Osun-Osogbo a oblíbené pláže v Lagosu. Jednou z nejkrásnějších bude pravděpodobně pláž Elegushi Beach. V okamžiku, kdy zavítáte do hlavního města Abuja, zaměřte se na Millennium Park nebo národní mešitu Abuja National Mosque.

Místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že na území Nigérie žijí stovky nejrůznějších kmenů, vytváří se zde zázemí pro spoustu kulinářských specialit. Hodně používané je maso hovězí, kozí a jehněčí. Dále přicházejí v úvahu ingredience, jakými jsou kokosové mléko, bylinky a koření, arašídy, chilli papričky, ale i kasave. Dopřát si můžete pokrmy nejrůznějších chutí. Většina hlavních chodů započíná oblíbenými polévkami. Pak může následovat například grilované maso se sušenými arašídy, grilovanými banány nebo kukuřičnou kaší. Výjimkou nejsou ani speciální kukuřičné placky. Ochutnat pochopitelně lze mořské plody s cibulí, rajčaty a kořením. Takovému jídlu se říká Jollof. Zajímavou kombinací chutí je i grilovaná rýže s masem. Po obědě pak následují dezerty, jakými jsou pudinky z kasave nebo rýže.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce