Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Oceánie

Časté otázky cestovatelů na Vanuatu

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Výjimečně budete moci zaplatit americkými dolary. Primárně však slouží pro výměnu za vanuatský vatu, s nímž zaplatíte kdekoliv na Vanuatu.
Dá se platit eurem?
Euro má jako měna k přímé platbě hodně malé upotřebení, možná dokonce nulové. Je však ideální pro výměnu peněz za vanuatský vatu.
Dá se domluvit anglicky?
Ano, protože angličtina je jedním ze tří oficiálních úředních jazyků na ostrově. Dále jsou to ještě bislamština a francouzština. Na odlehlejších ostrovech budete moci slyšet spoustu místních nářečí, jichž je pomalu více jak sto.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Na Vanuatu máte poměrně široký výběr cestovních prostředků. Začít lze například pronájmem automobilu. S pomocí něho se můžete zavést na spoustu krásných míst daných ostrovů a nejste závislí na žádných pevně daných jízdních řádech. Obvykle je lepší půjčit si vozidlo s pohonem všech čtyř kol, protože vedlejší silnice jsou nezpevněného rázu. Mnohem levnějším způsobem přepravy jsou pochopitelně minibusy, které tak trochu suplují veřejnou dopravu. Cestovat sice budete ve více lidech, na druhou stranu zaplatíte méně. Je však pravdou, že jízdní řády na ostrovech moc dobře nefungují, takže na tento dopravní prostředek není úplně největší spoleh. Podobně lze cestovat také na korbě pickupu pro několik osob. Výjimkou dokonce není ani stopování, což je výzva pro dobrodruhy. Pokud budete řešit cestu mezi jednotlivými ostrovy, máte na výběr. Draží je pochopitelně letecká doprava s pomocí místních aerolinek Air Vanuatu. Z ostrova na ostrov se přepravíte bleskově. A to oproti lodní dopravě. Jedna taková cesta mezi vzdálenějšími ostrovy může trvat až dvacet hodin. Cenu za lodní lístek lze ponížit tím, že se zkusíte vetřít na nákladní lodě.
Jaká je dostupnost internetu na Vanuatu?
Ve větších městech se na Vanuatu bez problému připojíte k internetu. Ten je dostupný jak v hotelích, kavárnách, tak v restauracích a na turisticky vyhledávanějších místech. Na ostrovním státu fungují do určité míry i mobilní operátoři, jež mohou být alternativou k bezdrátovému Wifi připojení.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Let z letiště Václava Havla na Vanuatu je spojen hned s několika mezipřistáními. Délka takové cesty se pohybuje kolem 30 až 35 hodin.