Oceánie

Vanuatu: průvodce

26°C
Aktuálně
26°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
VU flag

Vanuatu

Hodnocení průvodce: 9.7

Chcete zažít tichomořské ostrovní dobrodružství? Pak vyrazte na Vanuatu, kde na vás budou čekat opuštěné pláže, starobylá kultura a překrásné moře. Tento ostrovní stát je rozptýlený do poměrně bohatého souostroví, jež odhaluje svou divokost, rozmanitost a kontrasty. Dovolená na Vanuatu vám dá okusit tradičních zvyklostí tamních lidí, vytvoří úsměv na tváři svými překrásnými scenériemi a stane se pro vás výzvou. Užívejte si slunce, písek a moře v kombinaci s horkým dobrodružstvím a skrytými vodopády. Naplánujte si cestu do tropů, kde si užijete opojnost tamní atmosféry a okusíte prvky dávného středověku.

Ostrovní stát Vanuatu se skládá z 83 větších ostrovů, z nichž asi dvě třetiny jsou osídlené. Dále jsou to malé ostrůvky dotvářející celé souostroví. Spousta ostrovů je sopečného charakteru, což dokazují i některé významné sopky jako Benbow, Lopevi a Marum. Z nich vzešel také nejvyšší bod Vanuatu, kterým je Tabwemasana s výškou 1 877 metrů nad mořem. Známé jsou hlavně ostrovy Malakula, Espirit Santo a Efate. Z geografického hlediska je vhodné zmínit oblíbené jezero Letas, které se nachází v sopce Gaua.

Co navštívit na Vanuatu

Mapa Vanuatu prozrazuje, že na ostrovech se rozhodně nebudete nudit. Tou nejtypičtější činností v tomto tropickém ráji je pochopitelně šnorchlování a potápění. Není se čemu divit, protože ostrovy jsou spojeny s korálovými pobřežími, kde máte možnost okusit ten opravdový podmořský svět. Ve spojení s vodou patří k oblíbeným aktivitám pohodové rybaření nebo kajaking v zátoce Mele Bay. Vedle relaxace, nakupování a nezapomenutelného nočního života si budete užívat především turistiky, jež díky rozmanitosti ostrovů nabývá nejrůznějších podob.

Jestliže chcete vidět ty největší skvosty ostrovů, pak se určitě zaměřte na pozorování sopek, z nichž některé jsou ještě činné. Vydat se můžete na sopku Gaua nebo na vulkán Mt. Yasur. Spoustu romantiky zažijete u nejkrásnějších vodopádů Vanuatu, jimiž jsou Mele Cascades. Oblíbená je mořská rezervace Hideaway Island Marine Reserve. Vyrážet lze i do nejrůznějších podmořských jeskyní a tunelů. Z pohledu významných památek jasně vede oblast Roi Mata, kde se nachází řada památek zanesených na seznamu UNESCO. Naprostou nezbytností je prohlídka hlavního města Port Vila, kde je situováno Národní museum tradičních řemesel. Překrásnou tropickou atmosféru vám navodí například město Luganville. Za tradicemi Vanuatu můžete vyrazit do rybářské vesnice Port Only.

Místní kuchyně

Na Vanuatu si budete dopřávat především tradiční exotické pochutiny vlastní Oceánii. Jsou to hlavně ryby a mořské plody. Na své si však přijdou i milovníci hovězích steaků, protože pasoucího se dobytku na Vanuatu je více než dost. Do většiny pokrmů se přidává koření a s přílohami se setkáte hlavně v podobě místního ovoce a zeleniny. Hodně používaný je třeba maniok. Ten je mimochodem součástí tamního národního pokrmu, v rámci něhož nechybí ani kořeněné maso zabalené v banánovém listu. Takový pokrm se nazývá Laplap. Když si budete chtít užít lahodné gastronomie na Vanuatu, zde je několik tipů na oblíbené restaurace – Cafe Vila, The Blue Marlin Club, The Stonegrill Restaurant, Paradise Cove Restaurant a Tamanu on the Beach.

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce