Oceánie

Měna na Vanuatu

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kalkulačka měny

Vanuatský vatu
100 VUV = 19.48 Kč
100 VUV 19.48 CZK

Měna a ceny na Vanuatu

Počítejte s tím, že na Vanuatu plnohodnotně fungují banky jenom ve dvou městech. Kromě toho hlavního v Port Vila je to ještě Luganville. Zároveň se připravte na to, že pokud budete chtít na dostupných místech platit platebními kartami, jsou povětšinou účtovány poplatky ve výši 5 %.

Dostupnost bankomatů

Bankomaty se nachází opět jen ve dvou městech, kterými jsou Lugaville a Port Vile. S výběrem peněz nebudete mít žádný problém. Někdy však mohou nastat obtíže s platebními kartami VISA. S kartami MasterCard nebudete mít pravděpodobně žádné nesnáze. To platí i při placení na terminálech. Praktickou informací se pro vás stane to, že si před odjezdem na Vanuatu u své banky zjistíte výši poplatků za výběry z bankomatů v zahraničí.

Kde vyměnit peníze

K výměně peněz můžete použít směnárny nacházející se na letišti a v hotelích. Tam se však připravte na horší kurz. Výhodnější jsou určitě směnárny v bankách v Port Vile a Lugaville. V zemi se používá vanuatský vatu, takže pro směnu si ideálně nachystejte americké dolary nebo eura.

Místní ceny

Vanuatský vatu je oficiální měnou na všech ostrovech. Kurz této měny vůči české koruně vychází na 100 VUV = 20,61 Kč. Někdy dostanete příležitost uhradit danou službu i v amerických dolarech. Platební karty jsou využitelné především ve městech. Upotřebíte je hlavně u větších prodejců, hotelů a v lepších restauracích. Jinak u sebe vždy mějte alespoň nějakou hotovost.

Tento exotický a tropický ráj je pochopitelně spojen s vyššími náklady na život, než na jaké jsme zvyklí v České republice. Nezaměnitelnost tohoto ostrovního státu je zkrátka vykoupena cenou. Zde je několik příkladů za vybrané zboží a služby prodávané na Vanuatu.

• Voda 1,5 litru = 23 Kč

• Chleba = 70 Kč

• Dovozové pivo 0,33 litru = 60 Kč

• Coca-Cola 0,33 litru = 70 Kč

• Točené pivo 0,5 litru = 150 Kč

• Cappuccino = 75 Kč

• Jídlo v levnější restauraci = od 250 Kč

• Benzín cena za 1 litr = 28 Kč