Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Oceánie

Austrálie: průvodce

16°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
AU flag

Austrálie

Hodnocení průvodce: 9.6

Austrálie na většinu cestovatelů dýchne svou divokostí, která se vám jednoduše vryje pod kůži. Spousta charakterově odlišných měst si pro každého připraví něco. Jednou je to přemíra zábavy, legrace, jindy zase kultury, optimismu a tropických pokladů. Plánovaná dovolená v Austrálii je především o divokém životě a divoké přírodě rozprostírající se všude kolem. Z překrásných pobřeží Austrálie se můžete vymanit do odlehlých pouští a deštných pralesů, kde poznáte hodně exotického, ať už jde o faunu nebo flóru. Otevřené silnice a hromada národních parků doslova vybízí k nekonečnému poznávání Australského společenství nacházejícího se na Indoaustralské desce.

S Austrálií je samozřejmě spojeno několik přírodních klenotů, mezi něž rozhodně patří Velký bariérový útes, mangrovové bažiny, ale i Velké předělové pohoří, kde se tyčí například Mount Kosciuszko, dále je to  Ayerolova skála, jev nazývaný El Nino a největší monolit světa Mount Augustus. To je Austrálie v celé svojí kráse obklopená hned několika oceány – Jižní oceán, Indický oceán, Tichý oceán, ale také Timorské moře a Arafurské moře. Výlet po Austrálii si vás získá svou rozmanitostí a mimo jiné i pobřežím dlouhým téměř dvacet šest tisíc kilometrů.

Průvodce pro oblíbené destinace: Austrálie

Co navštívit v Austrálii

Vzhledem k tomu, že se Austrálie pyšní nekonečnými plážemi, jednou z možných variant je samozřejmě příjemná relaxace a odpočinek na překrásných písčitých plážích. Tam na vás čeká nejen bujarý noční život, ale i spousta vodních sportů. Mezi nimi jednoznačně vede surfování na vlnách, pro které jsou zde nadstandardní podmínky. Výjimkou není ani potápění a pozorování mořského dna. Vyhledávané jsou i ostatní adrenalinové sporty nebo zimní aktivity v patřičném ročním období a na vhodném místě.

Austrálie si vás podmaní řadou překrásných míst a měst. Dominantou této země je bezpochyby hlavní metropole Sydney. Když se vysloví jméno tohoto města, každému se jistě vybaví Sydney Opera House. Jedna z největších atrakcí zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Originálním architektonickým prvkem je most Harbour Bridge, historická oblast The Rocks, ikona města Sydney Tower a pouliční umění Street Art na Cockatoo Island. Svým prostředím vás jistě okouzlí také městská čtvrť Darling Harbour.

Hlavní metropole Austrálie však není tím jediným městem, které byste měli na tomto kontinentu navštívit. Zajímavé je také město Melbourne. Ne nadarmo je přezdíváno jako australské zahradní město. Kromě přírody v něm budete obdivovat spoustu architektonicky zdařilých staveb. Směřovat ostatně můžete i do Camberry, Brisbane, Cairms, Adelaine, Perthu, Broome či na přilehlé ostrovy.

Austrálie je zemí protnutou řadou přírodních zajímavostí stojících za vidění. Jmenovat lze třeba nejobjemnější monolit na světě, jímž je Uluru neboli Ayers Rock. Pískovcový útvar dosahuje výšky 348 metrů. Ujít byste si neměli ani pohled na Modré hory, které se tyčí v modrém oparu asi sto kilometrů od Sydney. Mnoho cestovatelů uchvátí i australské pobřeží. Pokud patříte do této skupiny lidí, vydejte se na Great Ocean Road, což je jedna z nejkrásnějších cest na tomto kontinentu. Její název je jasně vypovídající.

Co dalšího vidět v Austrálii

V této zemi se zároveň nachází řada národních parků. Kromě již zmiňovaných Modrých hor je to třeba Národní park Uluru-Kata Tjuta, kde lze kromě monolitu Uluru vidět také vrchol Mount Olga nebo monolit Kata Tjuta. Největším národním parkem Austrálie je Kakadu, který je plný stezek mezi mokřady se spoustou mořských krokodýlů. Využívat lze nejenom pěší stezky, ale plavby po řekách. Za zmínku stojí Daintree National Park, což je jeden z nejstarších ekosystémů na světě. Vaším cílem se v něm může stát Cape Tribulation a prales Mossman Gorge.

Krásy Austrálie ovšem nemusíte obdivovat jenom na povrchu. Vydat se můžete i pod mořské dno. Důkazem toho je Velký bariérový útes, který je tím největším korálovým útesem na světě. Jeho délka je dva tisíce kilometrů a zahrnuje více jak šest set ostrůvků. Jeho značná část je chráněná jako Great Barrier Reef Marine Park.

S Austrálii se pochopitelně pojí i překrásné pláže, kde se lze věnovat vodním radovánkám a surfování. Pomyslným odrazovým můstkem je pláž Bondi v Sydney. Vyrazit však můžete k mnohým dalším. Co byste řekli na Bay of Fires – Tasmania, Surfers Paradise – Gold Coast, Jervis Bay, White Heaven Beach – Hamilton Island a 75 Miles Beach – Fraser Island? Poslední jmenovaná je plná žlutého písku a prohánět se po ní můžete na čtyřkolkách.

Pokud by vám tohle všechno bylo přece jenom málo, atraktivních míst v Austrálii je více než dost. Patří mezi ně Taronga Zoo v Sydney, Grampians National Park, Royal Botanic Gardens, překrásný záliv Port Jackson, velký mořský zábavní park Sea World, proslulá pouštní oblast The Pinnacles Desert nebo zábava v podání parku Dreamworld. Austrálie je zkrátka zemí mnoha tváří a vytváří úzké spojení mezi člověkem a přírodou.

Místní kuchyně

Australané na první pohled nedisponují tak bohatým jídelníčkem, jako některé evropské země. Kladou ale důraz na kvalitu pokrmu a každý si jistě přijde na to své. Populární jsou samozřejmě ryby, ale také grilovaný klokan, jehněčí a hovězí maso a sladké. V mnohém by se dalo říci, že australská kuchyně je dosti ovlivněna právě tou novozélandskou. Při návštěvě Austrálie rozhodně vyzkoušejte pomazánku Vegemite, kterou si namažete na opražený toust. Z tradičních jídel to pak bude Lamb shanks neboli jehněčí nožičky, naložené hovězí maso Corned beef a tradiční chléb Damper. Zlatou tečku na závěr jakéhokoliv stolování mohou tvořit piškotové kostičky Lamingtons, ale i sušenky z ovsa Anzac Biscuits. Na své si přijdou i milovníci naprosté klasiky, jíž tvoří hamburger s hot dogem čili Hamdog.

Místní suroviny se výrazným způsobem promítají do tamní gastronomie. Ta je mnohdy ovlivněna i původními obyvateli země. Není však problém narazit na jídla světového rázu, od těch čínských, přes indická, až po ta středomořská. Na své si tak přijde opravdu každý. Zapomínat byste neměli ani na lahodné nápoje. Možná to ani netušíte, ale Austrálie se pyšní řadou vinných oblastí a je tak jedním z největších producentů na světě. Dopřávat si můžete vína z Tasmánie, Queenslandu, Barossa Valley a Hunter Valley. Kromě vína je tu populární také místní pivo, voda, čaj a káva.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Austrálie

 • od 10 740 Kč
  Radiance Of The Seas
  Austrálie
 • od 11 600 Kč
  Ovation Of The Seas
  Austrálie
 • od 19 580 Kč
  Celebrity Solstice
  Austrálie
 • Emerald Princess
  Austrálie
 • od 12 210 Kč
  Norwegian Jewel
  Austrálie

Oceánie - další destinace

9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce
9.1Výjimečné