Austrálie

Melbourne: průvodce

24°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Melbourne

Melbourne je druhým největším městem Austrálie a zároveň hlavním městem státu Victoria. Žije v něm asi 4,6 milionů obyvatel, což je přibližně 18 % populace tohoto kontinentu. Součástí samotného města je 31 obcí. Jde o přední finanční centrum Tichomoří. Kromě toho se zde nachází nejznámější kulturní instituce tohoto národa.

Osídlování této lokality proběhlo před více jak 30 tisíci lety. Původní obec byla založena v roce 1835. Její prvotní název byl Batmania. Poté došlo k přejmenování na Melbourne. Statut města získala obec v roce 1847 a o čtyři roky později se stala hlavním městem státu Victoria. Melbourne byl důležitý přístav v době zlaté horečky.

Město jako takové je spojováno se známým tenisovým turnajem Australian Open. Dále jsou to dostihové závody Melbourne Cup nebo závod Formule 1. Město se objevuje i na seznamu světového dědictví UNESCO. Díky přemíře zelených ploch je Melbourne prezentováno jako Australské zahradní město.

Co navštívit v Melbourne

Melbourne je označováno jako živé a promenádní město. Věnovat se zde můžete nejenom mnohým aktivitám, ale dopřejete si i pestrého poznávacího zážitku. Galerie, zahrady, parky, nadčasové stavby včetně těch tradičních. Tohle všechno máte v australském městě jako na dlani.

Mezi ikonická místa Melbourne patří Náměstí federace, které bylo otevřeno v roce 2002 a vyznačuje se moderním designem. Ten ve velice přijatelné míře koresponduje s viktoriánskou architekturou. Vydat se můžete třeba na promenádu Southbank, kde si užijete jak řemeslný trh, tak některou z tamních kaváren. K vidění je kupříkladu symfonický orchestr Melbourne, Playhouse, Umělecké centrum, Faitfax Theatre, Statní divadlo a Hamer Hall.

Nepřehlédnutelná je věž Eureka, která stojí v samotném srdci Southbank. Jde o vysoký mrakodrap s pozlacenými okny, kde se vám z 88. patra dostane překrásného výhledu na okolí. Součástí věže Eureka je také architektonická kostka zvaná The Edge. Mezi novodobější skvosty Melbourne patří Docklands neboli nábřežní zábavní areál. Je tu například park Junior Wonderland, stadion Etihad, Icehouse nebo Melbourne Star. Ze sportovních staveb navštivte kriketové hřiště, kde je mimochodem situováno Národní sportovní muzeum.

V Melbourne můžete pochopitelně obdivovat i postarší objekty. Je to historická ikona zvaná Queen Victoria Market, kde jsou od roku 1878 prodávány čerstvé potraviny a jiný sortiment. Výjimkou dokonce nejsou ani noční trhy nebo speciální koncerty. Lákavou dominantou metropole je budova parlamentu zvaná Parlament House, kde lze obdivovat originální zdobení interiéru. Zapomínat byste neměli na chatu kapitána Cooka, která je součástí zahrad Fitzroy Gardens.

Zelených ploch je v Melbourne více než dost. Mezi ty nejznámější se s naprostou jistotou řadí Královské botanické zahrady rozléhající se na ploše 38 hektarů. Zahrady jsou jižně od řeky Yarra a k vidění je více jak 8 500 druhů rostlin. Založení zahrad proběhlo v roce 1846. Navštívit zde můžete dětskou zahradu, Aboriginal Heritage Walk nebo si uděláte piknik u jezera. Krásné jsou také zahrady Kings Domain, kde se mimo jiné nachází Svatyně vzpomínek. Milovníci zvířat mohou zajít do zoologické zahrady. Na ploše 22 hektarů je více jak 320 druhů zvířat. Zahrada byla otevřena v roce 1862.

Poznávání australského města Melbourne bude probíhat i prostřednictvím nejrůznějších muzeí. Tím významným je bezpochyby Melbourne Museum and Royal Exhibition Building. K vidění jsou například exponáty Phar Lap, domorodé kulturní středisko Bunjilaka a dětská galerie. Za zmínku stojí i Muzeum imigrace ve starém celním domě.

Pobyt v Melbourne si zpříjemníte nejrůznějšími způsoby. Originální je plavba po řece Yarra, odkud budete moci pozorovat hned několik dominant Melbourne. Zajímavostí je také City Circle Tram Tour neboli jízda tramvají, a to opět kolem krásných a významných míst metropole. Jestliže toužíte po nákupech, budou vaše kroky směřovat do arkády Block Arcade v Collins Street. Tou nejstarší arkádou ve městě je Royal Arcade. Silným kulturním zážitkem se pro vás stane návštěva nejstarší umělecké galerie v celé Austrálii. Je to Národní galerie Victoria, kde se budete pohybovat i v proslulém velkém sále.

Specifika místní kuchyně

V Melbourne si vychutnáte typickou australskou kuchyni, která je z velké míry ovlivňována tou novozélandskou a anglickou. Hodně oblíbené je zde grilování nejrůznějších druhů masa, od hovězího, přes jehněčí až po klokaní. Výjimkou není steak ze pštrosa nebo krokodýla. Mezi oblíbené pokrmy v Melbourne patří Hamdog, tradiční chléb Damper a naložené hovězí maso Corned beef. Při pobytu ve městě můžete pochopitelně i mlsat. Jsou to například piškotové kostičky Lamingtons, sušenky z ovsa Anzac Biscuits nebo slané koláče Pie. V Melbourne si vyberete z přemíry místních vín a zároveň z mnoha druhů piv.

Pokud si chcete v Melbourne zajít na dobrý oběd, pak vyhledávejte restaurace jako Sally´s Kitchen, Locanda Restaurant & Public Bar, Carlton Wine Room a The Grain Store. Jestliže dostanete chuť na vynikající večeři, směřujte do podniků, jakými jsou David´s Spicy Pot, II Cantuccio, Hofbrauhaus a Da Guido 365. Mezi skutečně luxusní restaurační zařízení spadají Dans le Noir?, Kazuki´s, II Bacaro Cucina e Bar a Asado.

Počasí

Oceánské klima je pro Melbourne naprosto vlastní. Město je velice často spojováno s měnícími se povětrnostními podmínkami. To znamená, že se mohou bouře střídat se silnými větry nebo dokonce s krupobitím. Nejteplejším měsícem je bezpochyby leden, kdy se průměrné denní teploty pohybují mezi 26 °C až 39 °C. Maxima mohou ukazovat 45 °C. Letní klima přichází v měsících od listopadu do března. Nejchladněji je v červnu a v červenci, kdy jsou denní teploty mezi 15 °C až 20 °C. Zima a léto se v porovnání s Českou republikou střídají opačně. Pokud jde o dešťové srážky, ty jsou v průběhu celého roku konstantní. Celoroční průměr je asi 600 milimetrů.

Bezpečnost

Australské město Melbourne lze označit za bezpečné. Právě na bezpečnost je zde kladen vyšší důraz. I přesto byste neměli podceňovat základní obezřetnost. A to se týká frekventovanějších lokalit, kde mohou hrozit drobnější kapesní krádeže. V Melbourne se můžete pohybovat také po setmění. Vyhýbejte se pouze odlehlejším čtvrtím, které nemusí být pro jednotlivce příliš bezpečné.

Pokud toto město navštívíte v období nejvyšších teplot, nepodceňujte pitný režim. Při celodenních výletech se vyhnete dehydrataci a zdravotním komplikacím. Jestliže budete trávit čas na pobřeží u moře, pozor si dejte na silnější mořské proudy. V tomto směru se vyplatí respektovat výstražné informace.

Měna

Melbourne je překrásným australským městem, ve kterém si ovšem trochu připlatíte. Oproti České republice jsou zde ceny vyšší, což dokazuje i několik níže uvedených příkladů cen vybraného sortimentu a služeb.

 • Voda 1,5 litru = 31 Kč
 • Chleba = 49 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 240 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 90 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 140 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 140 Kč
 • Cappuccino = 66 Kč
 • Espresso = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 275 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 2 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Z České republiky se do Melbourne dostanete pouze za pomoci letadla. Asi 25 kilometrů od města se nachází stejnojmenné letiště Melbourne, tam směřují také lety z Prahy. Nutno však podotknout, že s přestupem. Doba takového letu se pohybuje mezi 25 až 35 hodinami. Ceny letenek se liší podle toho, jak moc dopředu je budete rezervovat. Jedna letenka stojí mezi 22 000 Kč až 29 000 Kč. Po přistání na letišti se můžete do města Melbourne vydat některým z těchto dopravních prostředků.

 • Autobusy označované jako Sky Bus.
 • Levnější je autobusová linka č. 901 kombinovatelná s vlaky Broadmeadows.
 • Samotná metropole má vybudovaný celkem propracovaný systém veřejné dopravy.
 • Využívat lze autobusových a tramvajových linek.
 • Dobře zde funguje železniční síť, která čítá asi 218 předměstských stanic a má 16 linek.
 • Ceny za jednosměrné jízdenky začíná na 4,4 AUD a stoupají výše podle ujeté vzdálenosti.
 • Součástí dopravního systému města je lodní přeprava.
 • Hojně využívány jsou místní taxi služby. Nástupní taxa je cca 5 AUD a cena za ujetý kilometr je přibližně 1,8 AUD.
 • Po městě vede spousta udržovaných cyklistických tras, takže se nabízí využití systému sdílejí jízdních kol.
 • Pokud si chcete vypůjčit osobní automobil, počítejte s cenou od 715 Kč za den.
 • V Melbourne jsou dohromady čtyři letiště. Kromě toho mezinárodního i tři menší využitelná pro vnitrostátní přepravu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Austrálie

  Nenalezeny žádné záznamy.

Oceánie - další destinace

9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce
9.1Výjimečné