Kiribati - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Oceánie

Kiribati: průvodce

27°C
Aktuálně
28°C
Průměrně

Kiribati

Hodnocení průvodce: 9.2

Písečné pláže, čisté křišťálové laguny, kokosové palmy a všudypřítomný klid. Tak vypadá dovolená na Kiribati. Ostrovní idylku v Tichém oceánu můžete zažít v kombinaci s přívětivostí tamního obyvatelstva. Lidová hudba, staré chatrče, tanec a rybářské oblasti. Tohle všechno dotváří jedinečnou atmosféru Kiribati. Díky tomuto ostrovnímu státu poznáte tropický ráj na zemi, tradiční zábavu a úchvatnou přírodu. Spokojenost, relaxace, odpočinek a poznávání. To jsou cíle, kterých na Kiribati dosáhnete plnými doušky. Tuto perlu Tichého oceánu si budete pamatovat ještě hodně dlouhou dobu.

Oficiálním názvem Republika Kiribati se skládá z 35 atolů, k nimž náleží ještě menší korálové útesy a ostrůvky. Celková plocha Kiribati je asi 811 km2. Ostrovy se vyznačují malou nadmořskou výškou, takže přemíru výhledů rozhodně neočekávejte. Ba naopak. Díky tomu je Kiribati ohroženou destinací kvůli zvyšující se hladině moře a hrozí, že brzy zanikne. Dominantou tohoto souostroví je ostrov Banaba, Phoenixské ostrovy a Gilbertovy ostrovy. Největším atolem je Kiritimati.

Co navštívit na Kiribati

Dovolenou na Kiribati si skutečně užijete, a to plnými doušky. Hlavním lákadlem jsou pochopitelně překrásné pláže, kde můžete relaxovat a věnovat se vodním aktivitám. Potápění a šnorchlování je na denním pořádku, protože se v podstatě nacházíte na korálových útesech. Populární je také rybolov nebo sledování ptáků, jichž zde žije spousta druhů. Plánovat si můžete i výlety do vnitrozemí, kde na vás čeká rozmanitá fauna a flóra.

Téměř každý z ostrůvků Kiribati má co nabídnout a je něčím zajímavý. Například dech beroucí laguny s úchvatnou přírodou najdete na ostrově Kuria. Na ostrově Bairiki se můžete podívat na tamní knihovnu, palác prezidenta i budovu parlamentu. Na vánočním ostrově Kiritimati máte možnost navštívit národní park Christmas Island National Park. Dlouhá historie se váže například s ostrovem Marakei. Na ostrově Betio lze navštívit největší elektrárnu tohoto ostrovního státu a zároveň pověstný přístav. A pokud byste chtěli být obklopeni modravým mořem a korálovými ostrovy, vydejte se na ostrov Tarawa. Ten si vás získá jedinečnými útesy, ale také kokosovými háji a banánovníky. Na rozdíl od ostatních ostrovů se však musíte připravit na to, že Tarawa je podstatně lidnatějším místem.

Ubytování na Kiribati

Nabídka ubytování na Kiribati se liší podle toho, na kterém z ostrůvků se nacházíte, většina z nich je ve stylu bungalovů s vlastní koupelnou a klimatizací, nedaleko pláže. Jižní Tarawa disponujeme dvěma hotely s klimatizací a také řadou dalších nemovitostí roztroušených po celém ostrově. Hotely bývají po celý rok velmi vytížené, plánujete-li dovolenou na Kiribati, zajistěte si rezervaci dostatečně dopředu

Naopak severní Tarawa nebo ostrůvek Biketawa nabízí mnoho penzionů v tradičním stylu a rodinném prostředí, kde nasajete atmosféru tradičního vesnického života na Kiribati. 
Esencí Kiribati jsou ostrovy Gilbert Island Group a Council Guesthouses - vzdálenější ostrovy, kam moc lidí nejezdí a naleznete zde božský klid. Každý z nich má osobitou kulturu a příběh, který může vyprávět o jeho historii. 

Jestliže se vám za ubytováním nechce dlouze cestovat, nejbližší možností tradičního ubytování je v Tabon te Keekee, pouhých 10 - 15 minut od letiště.

Ubytování na Kiribati je překvapivě levné, v rozmezí 20 – 60 USD/noc.

Místní kuchyně

Na Kiribati si nejvíce pochutnáte na mořských plodech, protože ty jsou snadno dostupným zdrojem surovin. Velice často jsou konzumovány s ovocem a zeleninou. Oblíbenou přílohou je rýže. Ochutnat můžete i vepřové maso, chleby a kokosové krémy. Vychutnat si můžete dezerty, jakým jsou rýžový pudink Bibinga nebo speciální džem Macapuno. Pokud vás neosloví tradiční kuchyně, máte možnost vsadit na zahraniční gastronomické směry. Výjimkou nejsou čínské restaurace. Jestliže sháníte tipy na vhodná restaurační zařízení, zde je několik vyhlášených podniků – Japanese Curry House, Chatterbox Cafe, Fair Price Golden Restaurant, Tiiapan Fish, Koakoa´s Corner. Někdy je lepší dát přednost právě vyhlášeným restauracím před pouličním rychlým občerstvením, protože máte větší jistotu, že pokrmy projdou vhodnou tepelnou úpravou. Spousta ingrediencí na ostrovech je dovozového charakteru.

Počasí v Kiribati - kam a kdy jet?

Kiribati lze navštívit prakticky celoročně. Klima Kiribati je tropické, horké po celý rok, se značnými srážkovými rozdíly. Střídají se zde dvě roční období - období sucha: od prosince do února a od začátku června do poloviny září, k období dešťů dochází také dvakrát - od února do konce května a od září do listopadu. Nejlepším obdobím k návštěvě Kiribati je tedy od března do října. Lokality s nejlepším podnebím jsou Tarawa, Vánoční ostrovy, Gilbertovy ostrovy a Tabiteuea Islands.  

Doprava

Mezinárodní letiště jsou pouze na ostrovech Tarawa a na Vánočních ostrovech, případně si musíte zajistit letenku na Marshallovy ostrovy nebo Fidži, odkud vás na Kiribi dopraví malým letadlem. Dalším způsobem je lodní přeprava.

Bude-li si chtít půjčit auto, nezapomeňte, že se zde, podobně jako v Austrálii, jezdí vlevo a silnice jsou většinou ve velmi špatném stavu, málo osvětlené nebo zaplavené. 

Praktické informace

Hlavním jazykem je Kiribatština (I-Kiribati), ale nebudete mít problém domluvit se anglicky, která se zde vyučuje a ovládá ji téměř 80 % tamní populace.

Hlavním městem Kiribati je Bairiki se 109 tis. obyvateli. 

Časové pásmo: +11 hodin

Visa a MasterCard jsou v současné době jedinými hlavními kreditními kartami akceptovanými v Kiribati. Na vnějších ostrovech lze platit pouze hotově, stejně tak za ošetření u lékaře. Před cestou je nezbytně nutné zařídit si kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

Elektřina: 240 V 50 Hz + adaptér

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce
9.1Výjimečné