Bezpečnost na Kiribati - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Oceánie

Bezpečnost na Kiribati

Je Kiribati bezpečné?

Kiribati je bezpečným ostrovním státem, ve kterém byste však i přes přátelskou atmosféru neměli zapomínat na základní cestovatelská pravidla. Země je totiž chudší, takže některé jedince to může svádět ke krádežím. Proto si ve větší koncentraci lidí hlídejte své osobní věci, nenoste u sebe zbytečně cennosti a mějte raději kopie cestovních dokladů.

Přírodní katastrofy

Největším přírodním nebezpečím mohou být pravidelné cyklony, které se na Kiribati objevují hlavně od listopadu do dubna. Silné větry a velké vlny je třeba brát s patřičnou výstrahou a informovat se na to, jaká je aktuální situace v lokalitě, kam se chystáte. Ve zbývající části roku může být na druhou stranu nepříjemností období sucha. Někdy je dokonce nutné šetřit vodou. Poloha v blízkosti rovníku má na Kiribati zkrátka svá úskalí.

Na co si dát na Kiribati pozor?

Respektovat byste měli hned několik věcí. Jednou z nich je například zákaz koupání bez vrchního dílu plavek, k čemuž nejsou místní zrovna dvakrát tolerantní. Vyvarujte se i jakýmkoliv homosexuálním projevům na veřejnosti. Mohli byste totiž způsobit mezi místními nežádoucí rozruch. V žádném případě neberte drogy, ani je nemějte u sebe. Na ostrovech Kiribati jsou v tomto směru dávány hodně tvrdé tresty.

Především v oblasti Tarawa Lagoon buďte opatrní na to, kde se koupete, protože voda je zde celkem znečištěná. Dokonce můžete dostat i otravu po konzumaci ryb z této oblasti. Pozor si dávejte i v pobřežních oblastech kolem korálových útesů, aby vás proudy nezanesly na otevřené moře. Pokud se vydáte na jakékoliv projížďky loděmi, vždy mějte záchranné vesty na sobě.

Postoj k alkoholu

Popíjení alkoholu není místním lidem ničím cizí. To znamená, že na většině ostrovech seženete alkoholické nápoje bez sebemenšího problému. Když to nebude dovozový alkohol, budou to například produkty zhotovené z kokosové šťávy. Především na Tarawa dochází k největší konzumaci alkoholu a můžete spatřit i spoustu tamních opilých jedinců.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur

42/B The Intermark Vista Tower

348 Jalan Tun Razak

50400 Kuala Lumpur

Tel.: +603 216 62 900

Email: kualalumpur@embassy.mzv.cz