Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Austrálie

Cairns: průvodce

7°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Cairns

Cairns je australským městem nacházejícím se v oblasti Queensland. To je na východním pobřeží. Metropole se rozléhá na ploše 569,36 kilometrů čtverečních a žije zde 145 tisíc obyvatel. Tento údaj dělá z města Cairns páté nejlidnatější město Austrálie.

Ke vzniku městečka došlo v roce 1876 a pojmenováno bylo po jeho zakladateli. Tím byl William Wellington Cairns. Město sloužilo jako významný bod v době zlaté horečky. Spojena je s ním cukrová třtina, zlato a jiné drahé kovy a minerály. V současnosti představuje Cairns velice oblíbené turistické letovisko.

Město Cairns je z geografického hlediska spjato s Trinity Bay. Situováno je na pobřeží poloostrova Cape York. Konkrétně mezi Korálovým mořem a Velkým dělícím pásem. Dominantní jsou dvě místní řeky Barron a Mulgrave.

Co navštívit v Cairns

Tropické klima, Velký bariérový útes, přírodní skvosty, svěží dětské pralesy a přemíra turistických atrakcí. Takový bude váš scénář při návštěvě australského města Cairns. A kde začít při poznávání tohoto místa?

Objevování historie, kultury a ostatních krás města Cairns započněte v místních muzeích a galeriích. Bude to Cairns Regional Gallery v krásné budově z třicátých let. Cairns Musem, Samurai Gallery Australia a Australian Armour & Artillery Museum. To je věnováno primárně dělostřelectvu, tankům a podobné tematice spjaté s druhou světovou válkou. Zbývající čas ve městě budete trávit spíše v přírodě.

Jedním z překrásných působišť se stane Cairns Esplanade, což je sociální a rekreační středisko, kde si užijete promenády, tropických parků a zábavy. Vyrazit můžete do botanické zahrady označované jako Cairns Botanic Gardens, která byla vytvořena už v roce 1886. Čekat vás zde bude asi čtyři tisíce druhů rostlin, promenáda Rainforest, zahrada Gondwanan, nauka o využití domorodých rostlin, Heritage Garden, Centenary Lake a Flecker Garden.

Výzvou se vám stane například domorodý kulturní park Tjapukai, kam se dostanete asi za 15 minut jízdy z Cairns. Zde objevíte staré místní kultury a budete se moci zúčastnit nejrůznějších interaktivních činností. Výlet si lze udělat také do oblasti zvané Kuranda nacházející se na kopcích Atherton Tableland. V deštných pralesích odhalíte lanovou dráhu Skyrail Rainforest, můžete využít vyhlídkovou železnici a zavítáte ke Kuranda Markets.

Z města Cairns lze absolvovat nejrůznější výlety. Jedním z nich bude třeba vyhlídkový let nad Velkým bariérovým útesem, který se pro vás stane nezapomenutelný. Popřípadě se do této oblasti vypravíte lodí. Zde se lze potápět, šnorchlovat a pozorovat mořské živočichy. Jednodenním výletem se může stát také Fritzroy Island. Na něj doplujete z Cairns asi za 45 minut. Tam budete obdivovat krásné písečné pláže, barevné korály a vypravíte se po turistické stezce k majáku. V relativně těsné blízkosti od městě je místo zvané Palm Cove. Jde o pláže, plážová letoviska a palmové háje. Zároveň dostanete možnost navštívit Cairns Tropical Zoo a Hartley´s Crocodile Adventures.

V roce 2017 bylo v tomto australském městě otevřeno Akvárium Cairns, kde lze pozorovat tisíce zvířat, a mnoho ekosystémů z několika desítek stanovišť. Trochu vzdálenějším výletem se vám stane oblast Cape Tribulation asi 140 kilometrů od Cairns. Právě tam zavítáte do deštných pralesů, respektive těch nejbohatších ekosystémů na zemi. Tyto přírodní zázraky se nazývají Great Barrier Reef a Daintree Rainforest, jenž jsou na seznamu světového dědictví UNESCO.

V národním parku Barron Gorfe lze zmínit jezero Lake Placid, severně od města to bude Mount Whitfield Conservation Park nebo Smithfield Conservation Park. Jestliže se budete pohybovat v severní oblasti australského města Cairns, potom si zajeďte také na pláže Yorkeys Knob, Trinity Beach, Kewarra Beach, Holloways Beach a Clifton Beach.

V Cairns se nemusíte věnovat pouze plavání, šnorchlování a potápění. Oblíbené jsou turistické stezky v deštných pralesech. Nachází se zde více jak 200 turistických tras. Vyrazit lze mezi divoká zvířata s agenturou Cairns Wildlife Dome, budete sledovat velryby nebo dáte přednost horským kolům.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě australského města Cairns se můžete spolehnout na to, že k přípravě nejrůznějších pokrmů jsou využívány především místní suroviny a dbáno je na jejich celkovou kvalitu. Hodně populární jsou ryby a mořské plody, včetně ingrediencí jakými jsou rajčata, fazole a mrkev. Ochutnat lze klokaní maso, langusty, krevety, mušle, hřebenatky nebo grilované jehněčí a krokodýlí maso. Tohle všechno jsou speciality klasických restaurací. V pouličních stáncích si budete dopřávat místní jídla jako Hamdog a Fish and Chips. Pokud budete chtít něco sladkého, dejte si ananas, liči, mango a papáju. K dobrému jídlu patří pochopitelně i sklenka dobrého vína pocházejícího právě z Austrálie, popřípadě kvalitní pivo.

Pokud si chcete návštěvu města Cairns užít se vším všudy, tedy včetně tamní gastronomie, navštivte restaurace typu Tha Fish, Dundee´a at the Cairns Aquarium, Prawn Star a Snoogies. Pakliže dáváte přednost spíše cenové dostupnosti, zavítejte do podniků, jakými jsou Fusion Art, Bar & Tapas, Marinades Indian Cuisine Cairns, Vitalia´s Italian Restaurant nebo do Cairns Burger Cafe.

Počasí

Tropické klima je pro australské město Cairns naprosto vlastní. Připravit se musíte na monzunové klima. Období sucha je od června do října, kdy se průměrné teploty pohybují mezi 22 °C až 27 °C přes den. Naopak vlhké klima je od listopadu do května, kdy můžete počítat s výraznějšími lijáky. Teploty přes den sice rostou nahoru a jsou v rozmezí 27 °C až 32 °C, včetně maxim přes 40 °C, s tím však vzrůstá i počet srážek. Nejdeštivějším měsícem je únor, během něhož spadne asi 450 milimetrů. Celoroční úhrn je 2 000 milimetrů. Teplota vody v létě je kolem 24 °C, kdežto teplota vody v zimě, tedy v horkém období je asi 29,5 °C.

Bezpečnost

Návštěva australského přímořského městečka Cairns se pro vás stane bezpečným zážitkem. Na ulicích se budete cítit bezpečně nejenom ve dne, ale také v noci. Hlavní promenády jsou plné života a mírumilovných lidí. V případě ostatních turistů si raději dávejte pozor na své osobní věci. Drobné krádeže se mohou vyskytovat v podstatě kdekoliv.

Větší obezřetnosti byste měli dbát spíše při návštěvě přírody. A to jak v moři, tak na souši. Je vhodné dbát rad místních obyvatel a respektovat výstražné cedule. V období monzunů přes zimu nepodceňujte silné lijáky a zároveň vysoké teploty.

Měna

Ceny za zboží a služby v Cairns jsou spíše vyššího rázu. A to se týká nejenom obchodů, ale také restaurací. Náklady na dovolenou přesahují průměr České republiky, o čemž se můžete přesvědčit na několik uvedených příkladech.

 • Voda 1,5 litru = 40 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 70 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 125 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 95 Kč
 • Cappuccino = 75 Kč
 • Espresso = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 280 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 700 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Cestu do australského města Cairns plánujte prostřednictvím letecké dopravy. Vzhledem k velké vzdálenosti Austrálie je třeba počítat s dobou letu nad 20 hodin a s cenou letenky od 25 000 Kč a výše. Vaším cílem se stane letiště Cairns, které leží asi 6 kilometrů od stejnojmenné metropole. Připravit se musíte také na přestupy. Z letiště do města lze vyrazit za pomoci kyvadlové autobusové dopravy s názvem Sun Palm Transport, popřípadě zvolíte místní taxi služby nebo si pronajmete vozidlo. Dopravu ve městě Cairns budete řešit následovně.

 • Ve městě funguje veřejná autobusová doprava, a to prostřednictvím dvou tranzitních uzlů.
 • Využít lze místní železniční stanice.
 • Do vzdálených měst Austrálie, jakými jsou Brisbane a podobně se dopravíte díky dálkovým autobusům. Dražší alternativou jsou vnitrostátní lety.
 • Cena za jízdenku pro veřejnou dopravu začíná na 5 AUD.
 • K dispozici jsou místní taxi služby s cenou 2 AUD za kilometr. Průměrná nástupní taxa činí 2,9 AUD. Ověřenou společností je Cairns Taxi.
 • Levnější alternativu nabízí služba Uber.
 • Díky přístavu lze vsadit také na lodní dopravu, například prostřednictvím katamaránu.
 • Když si budete chtít půjčit osobní vozidlo po přistání na letišti, počítejte s nákladem od 550 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Austrálie

 • od 9 640 Kč
  Radiance Of The Seas
  Austrálie
 • od 10 790 Kč
  Ovation Of The Seas
  Austrálie
 • od 20 620 Kč
  Celebrity Solstice
  Austrálie
 • Emerald Princess
  Austrálie
 • od 20 530 Kč
  Norwegian Jewel
  Austrálie

Oceánie - další destinace

9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce
9.1Výjimečné