Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Austrálie

Tasmánie: průvodce

14°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Tasmánie

Tasmánie je ostrovním státem, k němuž kromě hlavního ostrova náleží ještě 334 okolních ostrůvků. Leží přibližně 240 kilometrů od australské pevniny a její velikost je 68 401 kilometrů čtverečních. Populace na tomto ostrově dosahuje čísla 533 tisíc. Velká část lidí žije v oblasti Velkého Hobartu.

Historie ostrova sahá do roku 1642, kdy k jeho břehům dorazil holandský mořeplavec. Toto místo pojmenoval jako Van Diemenova země. Teprve až v roce 1803 zde byla založena kolonie. V roce 1821 tu vznika trestanecká kolonie. Od roku 1901 patří Tasmánie k Australskému společenství.

Tento ostrov se vyznačuje velkým přírodním bohatstvím, které je zaneseno na seznamu světového dědictví UNESCO. Jsou to nejrůznější národní parky a přírodní rezervace pokrývající více jak jednu třetinu Tasmánie.

Co navštívit v Tasmánii

Tento nejmenší australský stát je opředen mnoha tajemstvími a zdrojem dokonalé přírody. Té se budete primárně věnovat v nejrůznějších podobách a částech této země. I milovníci architektury a civilizace si ovšem přijdou na to své.

Je to například město Hobart, kde se nachází stejnojmenná věznice, Tasmánské muzeum a galerie umění nebo Muzeum starého a nového umění označované zkratkou MONA. Toto nejlidnatější město Tasmánie je situováno mezi mořem a vrcholem Mount Wellington. Lákavá jsou předměstí s památkovými domy Battery Point a Kelly Steps. Vyhledávanou je oblast Salamanca Place, kde je situována přemíra pískovcových budov. Nahlédnout můžete i do stejnojmenných trhů Salamanca. Tam jsou prodávány čerstvé suroviny všeho druhu.

Vedle této tasmánské metropole se vám nabízí také historické místo Port Arthur, které už není osídlené a je asi hodinu jízdy od Hobartu. Spousta objektů zde byla v roce 1897 vypleněna požárem. K vidění je ještě stará nemocnice, kostel, strážná věž, vězení a několik dalších objektů. Asi 25 kilometrů do Hobartu je skanzen Richmond. Na tomto místě se první osadníci usadili v roce 1803 a zbyl tu po nich stejnojmenný most pocházející z roku 1825. Cestou na toto působiště můžete navštívit Bonorong Wildlife Park v Brightonu. Lákavá je také rokle Cataract Gorge kousek od města Launcestson. Nad řekou se tu tyčí další známý most Kings Bridge. Vynechat nesmíte ani útes Cliff Grounds.

Vše ostatní důležité v Tasmánii se bude týkat primárně přírody, která je dechberoucí. Začít můžete třeba v Národním parku Cradle Mountain-Lake St. Clair, kde se nachází třpytivá jezera, bukové lesy a hora Ossa. Ta dosahuje výšky 1 616 metrů nad mořem. O něco menším vrcholem je Cradle. Vydat se můžete na pěší okruh zvaný Weindorfer Walk nebo dáte přednost delší cestě Overload od údolí Cradle k jezeru St. Clair. Ujít si nenechte ani jezero Dove Walk.

Tím dalším překrásným místem bude Národní park Freycinet. Jde o jednu z nejstarších australských rezervací na seznamu světového dědictví UNESCO. Zde se nachází překrásná pláž zvaná Wineglass Bay. Z místních vrcholů se vám dostane úchvatného pohledu na Hazards, popřípadě dáte přednost letovisku Coles Bay. Pokud stojíte o krásné výhledy, vaším cílem by se měl stát i vrchol Mount Wellington.

Když vyrazíte k poloostrovu Tasman Peninsula, octnete se v hlavním národním parku Tasmánie, kde si budete moci prohlédnout varhanní dýmky a jeskyně. Jmenovat lze například skalní oblouk zvaný Devil´s Kitchen, Waterfall Bay a Remarkable Cave. Dva nejúžasnější rysy tohoto parku mají název Tasman Arch a Blowhole. Pokud vyjedete za turistikou po trati Capes, čeká vás 48 kilometrů překrásné přírody s výhledem na tasmánské moře.

Ve výčtu národních parků bychom mohli pokračovat. Je to Národní park Mount Field, kde se stane lákavou oblíbená trasa Russell Falls Nature Walk a jezero Dobson. Tím dalším bude Národní park Franklin-Gordon Wild Rivers, jehož dominantou je skalní vrchol s výškou 1 443 metrů na mořem. Vedle krátkých procházek to bude i Donaghys Lookout Walk. Vyrazit mimo jiné můžete pryč z hlavního ostrova Tasmánie. Třeba na ostrůvek Bruny Island, kde vás čeká Národní park South Bruny, maják Cape Bruny a městečko Kettering.

Mezi nejvyhledávanější aktivity v Tasmánii patří turistika a cykloturistika, rybolov, potápění, jízda na kajaku, ale také horolezectví, slaňování a surfování. Každý si zde přijde na to své.

Specifika místní kuchyně

Patříte-li k milovníkům kvalitní gastronomie, na ostrově Tasmánie si pochutnáte. Spousta míst je totiž protnuta nejrůznějšími farmičkami, odkud pochází kvalitní suroviny. Nejčastěji se na jídelníčku setkáte s mořskými plody. Hodně oblíbené jsou například ústřice, ale také losos. Nechybí místní sýry, ovoce a zelenina, med a klasické hovězí maso. Ať už podlehnete jakémukoliv gastronomickému zážitku, vždy se vám naskytne možnost dát si dobré pití. Vedle australského vína a piva máte možnost ochutnat tamní gin a whisky.

V každém z větších měst najdete příležitost se dobře najíst. V Hobartu to budou Astor Grill, The Point Revolving Restaurant, Aloft a The Lounge by Frogmore Creek. V Launcestonu si zajděte do Stillwater, Black Cow Bistro, Terrace Restaurant a Josef Chromy Restaurant. V Devonportu si pochutnáte v restauracích typu Mrs Jones Restaurant Bar Lounge, Drift, Laneway a Valentino´s Family Restaraunt. Takto by šlo pochopitelně pokračovat dále a dále.

Počasí

V Tasmánii se počasí liší podle toho, v jaké části ostrova se nacházíte. Obvykle však počítejte s mírnějším a chladnějším podnebím. Průměrné letní teploty jsou kolem 24 °C a teplota moře bývá 21 °C. Nutno zmínit, že toto období na rozdíl od České republiky nastává od prosince do února. Když zde budete chtít prožít zimu, vyrazíte do Tasmánie od června do srpna. Průměrné teploty jsou 12 °C. Co se týče srážek, hodně se liší dle konkrétního místa. Například v Hobartu je celoroční průměr 616 milimetrů, v Launcestonu je to 666 milimetrů, v Devonportu je to 778 milimetrů a ve Strahanu je to až 1 500 milimetrů.

Bezpečnost

Ostrovní stát Tasmánie je bezpečný. Velká města jsou spojena maximálně s drobnou kriminalitou, které se vyhnete tak, že si na místech s větším výskytem lidí budete dávat větší pozor na osobní věci a cennosti. Ty mimochodem nenechávejte bez dozoru na plážích nebo v opuštěných automobilech. Většinu měst lze považovat za bezpečná. Snad pouze v noci se raději vyhýbejte některým okrajovým částem, kam se lepší chodit spíše ve skupinkách.

Vzhledem k tomu, že Tasmánie je primárně o poznávání přírody, je vhodné dbát bezpečnostních rad a upozornění místních obyvatel. A to platí jak v případě, kdy se budete věnovat surfování v moři, tak turistice, horolezectví a podobě. V oblasti s vyšším výskytem dešťových srážek jsou tyto informace ještě důležitější.

Měna

I když Tasmánie není součástí pevninské oblasti Austrálie, cenové náklady na veškeré zboží a služby jsou tu velice obdobné. Lepší představu si uděláte díky níže uvedeným příkladům vybraného sortimentu.

  • Voda 1,5 litru = 30 Kč
  • Chleba = 37 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 85 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 125 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 120 Kč
  • Cappuccino = 65 Kč
  • Espresso = 45 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
  • Jídlo v levné restauraci = od 300 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 900 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 24 Kč

Doprava

Z pražského letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Hobart v Tasmánii. Doba letu se pohybuje mezi 25,5 až 35 hodinami, a to z toho důvodu, že vás čekají dva až tři přestupy. Ceny letenek jsou od 29 000 Kč a výše. Do Tasmánie obvykle dorazíte přes některé z australských letišť, popřípadě po moři z Australské pevniny. Dopravu přímo na ostrově můžete řešit následovně.

  • Po Tasmánii jezdí autobusové linky, a to jak ve velkých městech, tak mezi nimi ve formě dálkových autobusů. Pravdou však zůstává, že spojení mnohdy není dokonalé a časté.
  • S železniční dopravou na ostrově rozhodně nepočítejte.
  • Třeba v Hobartu máte možnost využít místních taxi služeb nebo vsadíte na levnější alternativu Uber.
  • Nejlepší volbou je pronájem automobilu. To vám dává maximální svobodu při cestování a poznávání Tasmánie. Jde zároveň o nejpohodlnější způsob přepravy.
  • Cena za půjčení automobilu vychází od 780 Kč na den.
  • Na pobřeží ostrova je i několik přístavů nabízejících lodní dopravu.
  • Populárním způsobem přepravy je také jízdní kolo, které si lze zapůjčit. K dispozici je řada cyklotras.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Austrálie

  • od 12 780 Kč
    Radiance Of The Seas
    Austrálie
  • od 11 600 Kč
    Ovation Of The Seas
    Austrálie
  • od 19 580 Kč
    Celebrity Solstice
    Austrálie
  • Emerald Princess
    Austrálie
  • od 12 210 Kč
    Norwegian Jewel
    Austrálie

Oceánie - další destinace

9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce
9.1Výjimečné