Austrálie

Adelaide: průvodce

23°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Adelaide

Adelaide je pátým nejlidnatějším městem Austrálie. Konkrétně jde o hlavní město australského státu zvaného Jižní Austrálie. Jeho plocha s metropolitními oblastmi je kolem 3 257 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 1,3 milionů obyvatel.

Zakladatelem města Adelaide byl William Light. Psal se rok 1836 a město začalo vznikat podle jasně dané a předem připravené předlohy. Od roku 1900 je ve městě elektřina a o devět let později zde byla zprovozněna veřejná doprava. Tramvaje zde začaly jezdit v roce 1958.

Město Adelaide je situováno na Adelaidských pláních kousek od poloostrova Fleurieu. Poblíž je řeka Torrens a záliv St. Vincent. Průměrná nadmořská výška metropole je 50 metrů nad mořem. Nejvyšším vrcholem je stejnojmenný kopec Adelaide s výškou 727 metrů nad mořem.

Co navštívit v Adelaidě

Při návštěvě města Adelaide si užijete krásného prostředí jižního pobřeží Austrálie. Vedle několika zajímavých staveb poukazujících na historii i současnou dobu navštívíte především krásné přírodní lokality. Chybět vám nebude ani silný kulturní zážitek.

Mezi lákavé objekty této australské metropole patří North Terrace, odkud se lze vydat za historickými poklady Adelaide. Krásnou architekturu budete obdivovat například v rámci University of Adelaide, případně Státní knihovny a budovy parlamentu. Právě prostředí ulice North Terrace a King William Street je tvořeno dechberoucími kolonádami, kde si vychutnáte monumentální atmosféru tohoto města.

Z těch novodobějších oblastí lze jmenovat náměstí Victoria Square, kde se nachází spousta moderních výškových budov. Za zmínku stojí třeba objekty Treasury, Soudní dvůr z roku 1851 a Nejvyšší soud vybudovaný v roce 1868. Podívat se tu můžete také na Katedrálu sv. Františka Xviera a místní radnici. Jen kousek od náměstí je předměstí Glenelg.

Nadčasovou stavbou ve městě Adelaide je bezpochyby Adelaide Festival Center u  Rundle Mall. Toto festivalové divadlo je schopno pojmout až dva tisíce lidí a vyznačuje se multifunkčním uměním. Za prohlídku stojí i velký stadion Adelaide Oval. Ten byl založen už v roce 1871 a v roce 2014 byla dokončena jeho náročná rekonstrukce.

Krásné budovy v této metropoli můžete spojit také s jejich cenným obsahem. Dokazuje to například Galerie umění Jižní Austrálie. Ta byla založena už v roce 1881 a je plná nejrůznějších maleb, soch, fotografií, keramiky a dalších předmětů. Hned poté navštivte South Australian Museum, kde se mimo jiné nachází státní knihovna a obdivovat tu můžete mnoho přírodních exemplářů. Výjimkou není ani Státní knihovna Jižní Austrálie situovaná v budově zvané Mortlock Wing. Ta byla založena v roce 1884. Ujít si nenechte ani Historické muzeum Ayers postavené v roce 1846 a Muzeum migrace.

Pro milovníky přírody se nabízí třeba Adelaidská botanická zahrada otevřená v roce 1855. Za zmínku stojí i muzeum hospodářské botaniky Santos Musueum of Economic Botany a botanická zahrada Mount Lofty Botanic Garden. K vidění je místní zoologická zahrada plná voliér, terárií a ploch plných zvířat. Za těmi si mimochodem můžete udělat výlet také mimo Adelaide do Cleland Wildlife Park. Ve svazích Mount Lofty spatříte spoustu tvorů v jejich přirozeném prostředí. Významné jsou tři národní parky – Národní park Belair, Cleland Conservation Park a Přírodní park Morialta.

Krásný může být také jednodenní výlet do Hahndorf v Adelaide Hills, což je asi 20 minut jízdy od města. Vynechat byste neměli ani Barossa Valley & Clare Valley Day Trip, kde se budete kochat krásnými zelenými údolími. K návštěvě vybízí přímořská vesnice Glenelg v zálivu St. Vincent, což je takový pomyslný ráj pro surfaře. Děti pak pošlete do zábavního parku The Beachouse. Výzvou je i poloostrov Fleurieu, kde jsou pravidelně realizovány sezónní velrybářské plavby.

Mezi oblíbené aktivity v australském městě Adelaide patří nakupování. Vaším cílem se musí stát Adelaide Central Market kousek od Victoria Square, což je jeden z nejstarších krytých trhů fungující od roku 1870. Svou příjemnou atmosférou vás okouzlí i přístav Port Adelaide, kde si naopak objednáte plavbu za delfíny.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie ve městě Adelaide je velice pestrá a lahodná. Prolínají se tu různé světové kuchyně, které dali vzniknout mnohým oblíbeným jídlům. Je pravdou, že v tomto směru si přijde na své opravdu každý. Hodně populární jsou zde plody moře a ryby nejrůznějšího druhu. S nimi se pojí velký výběr zeleniny a ovoce. Jasně vede to tropické. Zajímavostí je, že hodně oblíbeným pokrmem ve městě, potažmo v celé Austrálii, je jídlo zvané Fish and Chips. Právě z Jižní Austrálie pochází spousta vynikajících místních vín, na nichž si při stravování budete pochutnávat. I pivo zde má svou tradici a je populární. Typickým nealkoholickým nápojem je čistá voda nebo ovocné džusy.

Jestliže chcete v Adelaide prožít nejenom poznávací, ale také gastronomický zážitek, máte možnost. Zmínit lze místní restaurace jako Peel Street, Botanic Gardens Restaurant a Orana. Na dobrou večeři si zajděte do podniku Victor´s Place, Ba:m Adelaide a Social Street S2. K vyhlášenému luxusu zde patří restaurační zařízení Shiki, Georges on Waymouth a The Playford Restaurant.

Počasí

Horké středomořské klima je typické pro adelaidské léto. To přichází od prosince do února, kdy se lze těšit na rozpětí teplot 17 °C až 30 °C. Léta jsou horká a suchá. Naopak zimy od června do srpna jsou spíše chladnější a doprovázené občasnými dešťovými srážkami. Teploty v této době jsou mezi 8 °C až 17 °C. Celkový úhrn dešťových srážek za rok je v australském městě Adelaide 550 milimetrů. Pokud se v Adelaide těšíte na koupání, zvažte, v jakém ročním období sem vyrazíte. V době chladu je teplota moře jen 13 °C, v horkém období je to kolem 21 °C, což bývá v únoru.

Bezpečnost

Australské město Adelaide lze označit za bezpečné. Vyskytuje se zde průměrná kriminalita, takže ničeho atypického se rozhodně nemusíte obávat. Jediné, na co si dávejte pozor při poznávání metropole, jsou drobné krádeže na frekventovanějších místech, což je asi běžné kdekoliv na světa. Stačí si jen trochu více hlídat peníze a osobní věci. Město Adelaide se pro vás stane bezpečné nejenom ve dne, ale také při nočních procházkách. Minimálně v okamžiku, kdy se budete pohybovat po rušných čtvrtích. Těm okrajovým, temným a odlehlým se vyhněte nebo do nich alespoň nechoďte sami.

Pozor si dávejte při vodních sportech v moři, kdy je vhodné dbát na doporučení místních lidí a instruktorů. V žádném případě nepodceňujte tamní značení související s přírodním rizikem.

Měna

Adelaide je z pohledu australských měst spíše levnější metropolí. I přesto zde narazíte na trochu vyšší ceny nežli v České republice, a to za vybraný sortiment a služby. Lepší představu si uděláte prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 37 Kč
 • Chleba = 38 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 100 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 150 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 125 Kč
 • Cappuccino = 65 Kč
 • Espresso = 45 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 280 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 300 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 24 Kč

Doprava

Do australského města Adelaide se dostanete prostřednictvím letecké dopravy. Využít můžete letů z letiště Václava Havla, které jsou pochopitelně spojeny s přestupem. To znamená, že délka letu bude kolem třiceti hodin. Náklady na letenku jsou obdobné, jako let do jakéhokoliv jiného města Austrálie. Mezi 25 000 Kč až 28 000 Kč. Vaším cílem se stane letiště Adelaide, které je od města vzdáleno asi 8 kilometrů. Tuto vzdálenost můžete překonat za pomoci některého z níže uvedených dopravních prostředků.

 • Autobusové linky JetBus s označením J1 a J3. Doba jízdy kolem 30 minut a náklady cca 5,5 AUD.
 • Přímo ve městě Adelaide lze využívat systém veřejné dopravy, který tvoří hlavně autobusy.
 • Jediným bezplatným autobusem je City Loop, jinak zaplatíte za jízdenku od 4 AUD a výše.
 • K dispozici je také tramvajové spojení.
 • Metropoli protínají čtyři vlakové tratě, takže lze upotřebit i tento dopravní prostředek.
 • Když zvolíte taxi služby, počítejte s nástupní taxou asi 4 AUD a s cenou 1,9 AUD za kilometr.
 • Centrum metropole si bez sebemenšího problému projdete pěšky.
 • V Adelaide je oblíbený pronájem jízdních kol.
 • Pokud byste se chtěli vydat i mimo Adelaide, vyplatí se půjčit si osobní automobil. Pronájem vozu vychází od 620 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Austrálie

 • od 10 740 Kč
  Radiance Of The Seas
  Austrálie
 • od 18 400 Kč
  Ovation Of The Seas
  Austrálie
 • od 20 200 Kč
  Celebrity Solstice
  Austrálie
 • Emerald Princess
  Austrálie
 • od 15 450 Kč
  Norwegian Jewel
  Austrálie

Oceánie - další destinace

9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce
9.1Výjimečné