Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Austrálie

Brisbane: průvodce

19°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Brisbane

Brisbane je největším městem australského státu Queensland. Ve třetí nejlidnatější metropoli tohoto kontinentu žije asi 2,5 milionů lidí. Situováno je 20 kilometrů od moře, na stejnojmenné řece. Město Brisbane se rozprostírá až k Moretonskému zálivu, ale také k pohořím D´Aguilar a Taylor.

Tato metropole je označována jako nejstarší město Austrálie. V roce 1824 byla na tomto místě, konkrétně v Redcliffe založena trestanecká kolonie. O několik dlouhých let později v roce 1859 se Brisbane stává hlavním městem státu Queensland. Na konci dvacátého století následuje rapidní a rychlý rozvoj.

Město Brisbane je spíše kopcovitého rázu. Jedním z nejvyšších vrcholů je Mount Coot-tha. Těmi dalšími jsou například Toohey Mountain, Highgate Hill, Mount Petrie, Mount Ommaney a jiné. Část města je zároveň situována v nížině, kde mohou hrozit záplavy.

Co navštívit v Brisbane

Australské město Brisbane si vás podmaní prostřednictvím zajímavých atrakcí. Příroda v kombinaci s moderní architekturou, několika historickými objekty a silným kulturním zážitkem. To jsou věci, na které se v tomto městě můžete těšit.

A začít lze tou opravdovou kulturou. Vydejte se k The Cultural Precinct na březích řeky Brisbane. Zde se na jednom místě pojí unikátní architektura s muzei a galeriemi. Nechybí ani dostatek malebných parků. Typickým příkladem je Queenslandské muzeum, Státní knihovna nebo Queensland Art Gallery & Gallery of Modern Art. Instituce je známá pod zkratkou QAGOMA. V této lokalitě neopomínejte ani na South Bank Parklands a Queensland Performing Arts Center.

Jestliže toužíte po obsahově hodnotných objektech, pak by se vám mohlo líbit Muzeum Brisbane. To bylo přestavěno a otevřeno v roce 2013. Nachází se v radnici města a zaměřuje se na poutavou historii Brisbane. Velice originální stavbou je také Celní dům z 19. století. Ten spadá pod University of Queensland. Zde si budete moci posedět na venkovní restauraci a kochat se výhledem na most Story Bridge nad řekou Brisbane.

Právě tento ocelový most je velkým lákadlem turistů, a to díky Story Bridge Adventure Climb. Užít si můžete procházku po vrchní části mostu ve výšce až 80 metrů. Pro mnohé turisty jistě nezapomenutelný zážitek. Pokud se budete pohybovat na jižním břehu, pak určitě směřujte na pláž Streets, do South Bank nebo navštivte Epicurious Garden. Nepřehlédnutelnou dominantou tohoto působiště je samozřejmě kolo Brisbane, jež bylo otevřeno v roce 2008. Vyrážet tu můžete po mnohých stezkách. Nebo dáte přednost říční plavbě. Na lodi je možné směřovat do Sanctuary Lone Pine Koala.

To je název zařízení, ve kterém jsou sdružována australská zvířata, včetně známých koal. Na vlastní oči můžete vidět přemíru ptactva, krokodýly, klokany, hady a vombaty. Z přírodních ploch je velkým lákadlem botanická zahrada Brisbane Mount Coot-tha. Plocha až 128 hektarů je plná krásných rostlin, bambusů, kaktusů, ale také deštného pralesa. Za zmínku stojí stezka Hide ´n´ Seek a rozhledna Brisbane Lookout Mount Coot-tha. A kdybyste chtěli poznat i blízké okolí australského města Brisbane, pak si udělejte jednodenní výlet na ostrov Moreton. Ten je vzdálen asi 75 minut plavby lodí a představuje pískový ostrov vhodný k potápění, šnorchlování a objevování. Dokonalý přírodní park, kde se nachází maják Cape Moreton.

A pokud vám tohle všechno bude stále málo, potom máme ještě několik doplňujících tipů. Je to například novogotická katedrála sv. Štěpána, jedna z nejstarších budov ve městě Commissariat Store, zoologická zahrada Wildlife HQ, Manly Boat Harbor, Námořní muzeum, historický park New Farm Park, největší subtropická zahrada Roma Street Parklands, Old Windmill a planetárium sira Thomase Brisbana.

Ve městě Brisbane byste si neměli nechat ujít ani místo zvané Queen Street Mall, což je čtvrť plná nejrůznějších obchodníků, kde se pravidelně konají farmářské trhy. Z oblíbených činností jasně vedou plavby za delfíny, návštěva Kangaroo Point kvůli horolezeckým aktivitám, let balónem s panoramatickým výhledem na město a poznávání okolí na jízdním kole.

Kuchyně

Kuchyně v Brisbane vzniká spojením domorodé gastronomie s tou koloniální, evropskou. Není se proto čemu divit, že třeba hodně oblíbeným jídlem je klasický pokrm zvaný Fish and Chips. Přejít ovšem můžete i k tradičním pokrmům, v nichž se bude hodně často objevovat maso klokaní, jehněčí a hovězí. Výjimkou pochopitelně nejsou ani mořské plody, popřípadě něco dobrého pro vegetariány. Je to třeba pomazánka Vegemite s toustem. Ideální svačinka. Ať už si dopřejete čehokoliv chutného v Brisbane, nebude vám k pití chybět ani kvalitní australské víno. Celkem často se zde pijí čaje a káva. I věrní pivaři si zde přijdou na své.

Australské město Brisbane ukrývá spoustu zajímavých restaurací, které stojí za pozornost a návštěvu. Patří mezi ně například Kennigo Social House, Rogue Bistro, Wooden Horse Restaurant a GOMA Restaurant. Jestliže toužíte po luxusnější gastronomii, dostanete pochopitelně příležitost. Mezi noblesní restaurace se řadí Sono Japanese Restaurant Portside Wharf, La Vue Waterfront Restaurant, 1889 Enoteca a Urbane Restaurant.

Počasí

Město Brisbane leží ve vlhkém subtropickém klimatu. To znamená, že můžete očekávat poměrně horká a vlhká léta. Ta přichází obvykle od listopadu do března. Opakem toho budou suché a chladné zimy od června do srpna. Počasí je zde tedy obrácené oproti České republice. Nižní teploty se pohybují mezi 10 °C až 15°C. Při teplejších dnech ukazuje ručička teploměru 21 °C až 25 °C, přičemž maxima mohou dosahovat teplot až 30 °C. Za deštivé období lze označit prosinec až březen. Není to ale tak hrozné, jako v některých jiných australských městech. Celoroční úhrn srážek činí 1 000 milimetrů. Teplota moře je mezi 21 °C až 27 °C podle toho, v jakém ročním období do australského města Brisbane vyrazíte.

Bezpečnost

Město Brisbane se pojí s průměrnou kriminalitou ve srovnání s podobně velkými městy tohoto typu. To znamená, že se zde nemusíte obávat žádných násilných trestných činů. Denní procházky po Brisbane jsou bezpečné. To platí i v noci, kdy se vyhnete některým odlehlým a zastrčeným oblastem. Stejně, jako kdekoli jinde na světě, si dávejte pozor na drobné kapesní krádeže tam, kde se vyskytuje více lidí. Typickými příklady jsou památky, trhy, zábavní parky a podobně. Důležité je hlídat si osobní věci, cestovní doklady a peníze.

Poznávání Brisbane a okolí se pro vás stane bezpečné za předpokladu, že budete dodržovat jistá doporučení a rady místních lidí. To platí hlavně při cestách do přírody. Pozor si dávejte také při poznávání vodních ploch.

Měna

Náklady na dovolenou v australském městě Brisbane nebudou o mnoho vybočovat z běžného průměru této země. Nutno však podotknout, že některé ceny vybraného zboží a služeb budou vyšší oproti České republice.

 • Voda 1,5 litru = 35 Kč
 • Chleba = 40 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 270 Kč
 • Espresso = 50 Kč
 • Cappuccino = 70 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 125 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 145 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 320 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Z České republiky můžete do australského města Brisbane vyrazit s pomocí letecké dopravy. Z letiště Václava Havla poletíte na letiště Brisbane, avšak s mezipřistáními. Díky tomu se bude doba letu pohybovat mezi 25 až 30 hodinami. Náklady na letenku jsou od 24 000 Kč do 31 000 Kč podle toho, jak dlouho dopředu si ji zarezervujete. Cestu z letiště do města Brisbane můžete realizovat následovně.

 • Vlakové spojení s délkou cesty asi 20 minut za cenu 19 AUD.
 • Dražší alternativou jsou taxi služby, kdy zaplatíte cca 40 AUD.
 • Ve městě je k dispozici spousta pěších a cyklistických tras. Nabízí se tedy pronájem jízdního kola.
 • Hlavní síť veřejné dopravy představují autobusové linky.
 • Ve městě Brisbane funguje také železnice. Síť Queensland Rail City má celkem 10 příměstských linek a 152 zastávek.
 • K dispozici je rychlá tranzitní autobusová doprava. Dálkové autobusy jezdí do ostatních měst Austrálie.
 • Jízdenka vychází na cenu od 4 AUD.
 • Využívat můžete také říční dopravu, včetně vysokorychlostní trajektové dopravy.
 • Za místní taxi služby zaplatíte v průměru 4,3 AUD jako nástupní taxu a 2,2 AUD za kilometr.
 • Na letišti nebo v centru této metropole máte možnost pronájmu vozu. Půjčení stojí od 600 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Austrálie

 • od 10 740 Kč
  Radiance Of The Seas
  Austrálie
 • od 11 600 Kč
  Ovation Of The Seas
  Austrálie
 • od 19 580 Kč
  Celebrity Solstice
  Austrálie
 • Emerald Princess
  Austrálie
 • od 12 210 Kč
  Norwegian Jewel
  Austrálie

Oceánie - další destinace

9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce
9.1Výjimečné