Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Austrálie

Darwin: průvodce

16°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Darwin

Darwin je město situované v severní části Austrálie. Jde o jednu z největších metropolí v této oblasti, která pokrývá plochu 3 163,8 kilometrů čtverečních a žije zde téměř 150 tisíc obyvatel. Břehy tohoto poměrně důležitého australského přístavu omílá Timorské moře.

Historie města se začala psát v roce 1869, kdy došlo k založení městečka s názvem Palmerston. Toto pojmenování vydrželo až do roku 1911, než se změnilo na Darwin. Metropole má za sebou poměrně rušnou minulost, což dokazují nálety během druhé světové války a cyklony v roce 1974.

Kosmopolitní město Darwin sdružuje občany mnohých národností. Primárně jsou to Australané a Angličané, dále pak Irové, domorodé kmeny, Němci, Filipínci a další. Ne nadarmo nese město označení jako multikulturní ikona národního významu.

Co navštívit v Darwinu

Město Darwin nabízí spoustu kulturních a turistických atrakcí. Zároveň je zdrojem přírodních skvostů rozprostírajících se všude kolem. Na jedné straně lze poznat výjimečnou architekturu a válečné památníky, na té druhé divoká dobrodružství.

Jestliže chcete objevování Darwinu odstartovat u významných staveb, pak vás může fascinovat Darwinovo hlavní vězení z roku 1883 zvané Fannie Bay Gaol. Šibenice v této historické budově byla používána až do roku 1952. Když zavítáte do Myilly Point, jistě vaší pozornosti neunikne Burnett House a jeho stinné tropické zahrady. Další výzvou pro turisty je Browns Mart, což je kamenná budova, jenž se postupem času stala kulturní a historickou ikonou města. Vznikla v roce 1885 a dnes v ní funguje divadlo.

K přednostem australského města Darwin nepochybně patří Lyons Cottage z roku 1925. Odtud si budete moci dopřávat překrásného výhledu na přístav. Zajímavostí je starý soudní dvůr a policie, což jsou objekty, které vznikly v roce 1884. Po poškození cyklonem Tracy byly opět obnoveny. Pokud hledáte vzpomínku na válku, pak vyrazte k válečnému hřbitovu Adelaide River, jež se nachází v okolí stejnojmenné řeky.

Poznávání města Darwin má jistě bezpočet podob. To dokazuje také Muzeum a galerie umění severního území. Zde si dopřejete pořádnou dávku historie a kultury týkající se této části Austrálie. Mnohé vám nabídne i Darwin Aviation Museum, kde je vystaveno 19 vojenských letadel a nechybí americký bombardér B52. Pakliže zajedete k čínskému chrámu z roku 1887, naleznete v něm další muzeum zvané Chung Wah. Jeho obsah se zaměřuje primárně na čínské imigranty v severním území Austrálie. Za barevným uměním máte možnost vyrazit třeba na Mindil Beach Sunset Market.

Co se týče přírodních krás města Darwin, ty začínají přímo v městečku, a to prostřednictvím tamní botanické zahrady George Brown Darwin. Zahrada o ploše 42 hektarů byla otevřena v roce 1891 a nabízí toho více než dost. Dále to může být například Bicentennial Park, což je malebný úsek podél Esplanade, kde si uděláte rodinný piknik. Jen osm kilometrů od města Darwin vás bude čekat pobřežní rezervace Casuarina s přemírou útesů a písečných pláží. Tím dominantním skvostem je Národní park Charlese Darwina.

Zážitků ve městě a v jeho blízkém okolí budete mít spoustu. Vychutnat si můžete západ slunce na pobřeží nebo si užijete plavbu ze Stokes Hill Wahft. Nezapomenutelný je výlet do mokřadů, kde budete pozorovat krokodýly vyskakující za kusem hozeného masa. Jde o místo zvané Fogg Dam Reservy. Pokud pojedete asi 90 minut od Darwinu, čekají vás kvetoucí lotosy v mokřadech při plavbě Mary River Wetlands Cruise. Milovníci rybaření by si měli udělat jednodenní výlet na ostrov Tiwi, kde mimo jiné najdete opuštěné písečné pláže. A také území Territory Wildlife Park ve vás zanechá jedinečné vzpomínky. Výjimečné je umělé jezero Alexander v rezervaci East Point.

Po všech výletech si lze dostatečně odpočinout v Darwin Whaft Precinct, kde se nachází rekreační laguna nebo si zajdete do kina Deckchair Cinema či vodních parků Wave Lagoon a Big Buoy. Jestliže australský Darwin navštívíte v červenci, pak si nenechte ujít ani závody Darwin Beer Can Regatta.

Specifika místní kuchyně

Také v severní části Austrálie v Darwinu si zakládají na kvalitní a čerstvé gastronomii skládající se primárně z mořských plodů, masa, zeleniny a ovoce. Na mnohých pokrmech postřehnete vliv světové kuchyně, přesto si toto město zachovává několik vybraných a tradičních receptů. Okusit můžete například jehněčí nožičky zvané Lamb shanks nebo podlehnete vynikající chuti naloženého hovězího masa Corned beef. Když pomineme experimentování s klokaním masem, pak byste neměli vynechat vyhlášené slané koláče Pie Pies. V nich najdete opravdu všechno. Pokrmy zapíjejte místním pivem nebo vyhlášeným australským vínem.

A jakým restauracím v tomto městě dát přednost? Jestliže hledáte dobrý poměr mezi cenou a kvalitou, pak vyrazte do podniků jakými jsou Laneway Specialty Coffee, Rachael´s Seafood Shack & Bistro a Moorish Cafe. Pokud vyhledáváte ryze místní gastronomii, stanou se vaším cílem Darwin Trailer Boat Club Water Bistro, PM Eat & Drink, Pee Wee´s at the Point a The Magic Wok Restaurant.

Počasí

Pro australské město Darwin je typické tropické savanské klima. Z hlediska teplot jenom stěží rozlišíte, zda jde o letní nebo zimní období. Průměrné denní teploty se tu během roku pohybují od 25 °C do 33 °C a v těch nejteplejších dnech můžete počítat s maximy na hranici 39 °C. Když vyrazíte do Darwinu od května do srpna, připravte se na ryze suché podnebí. Od listopadu do dubna začíná vlhké klima, které vrcholí v lednu, kdy spadne nejvíce dešťových srážek. Za měsíc je to klidně 460 milimetrů. Za celý rok tu naprší asi 1 800 milimetrů.

Bezpečnost

Z pohledu bezpečnosti vychází australské město Darwin poměrně dobře, respektive nevybočuje z běžného průměru. To znamená, že ve dne se tu budete cítit bezpečně. To samé platí i v noci, když vyrazíte do turisticky oblíbených lokalit. Těm odlehlejším se preventivně vyhýbejte, i když ve skupinách vám asi také nic nehrozí. Jedinou nepříjemností v tomto směru mohou být snad jenom kapesní krádeže ve frekventovanějších oblastech a na plážích. Tam si své věci raději hlídejte, a to i před ostatními turisty.

Nebezpečím pro vás ve městě Darwin může být sama příroda. Toto místo bylo již v minulosti zasaženo většími cyklony. V zimních měsících jsou zde větší dešťové srážky spojované s bouřemi, takže před plánováním výletů se vždy informujte na aktuální situaci. Pozor si dávejte také v moři nebo v mokřadech, a to z pohledu nebezpečných zvířat. Obvykle stačí dodržovat doporučení tamních obyvatel.

Měna

Město Darwin bude z pohledu cenových nákladů asi dražší nežli České republika. Na australský kontinent jde však o nižší průměr. Záleží na tom, co si kupujete a kde si to kupujete. Zde je malá ukázka průměrných cen za vybrané zboží a služby.

 • Voda 1,5 litru = 45 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 80 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 135 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 120 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Cappuccino = 75 Kč
 • Espresso = 55 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 400 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 24 Kč

Doprava

Letiště Darwin patří k největším letištím v Severní Austrálii. Právě to se stane vaším cílem při cestě z pražského letiště Václava Havla. Vzhledem k tomu, že během cesty budete muset přestupovat, počítejte s délkou letu až 40 hodin. Cena letenky je od 26 000 Kč a výše. Levnější letenku můžete získat pouze za předpokladu, že vyrazíte z některého z okolních zahraničních letišť. Z letiště do města Darwin jezdí tyto dopravní spoje:

 • Autobusová linka č. 3. Cena kolem 3 až 7 AUD.
 • Dražší varianta se společností Airport Shuttle Service. Cena cca 15 AUD.
 • Taxi služby vás do centra dovezenou za 20 až 30 AUD.
 • Dopravu ve městě zajišťující autobusy, a to prostřednictvím několika autobusových operátorů. Jezdí v centru i v na předměstí.
 • Příměstská železnice v Darwinu nefunguje. K dispozici je pouze dálkové vlakové spojení, a to mezi Darwinem a Adelaide.
 • Cena jízdného se ve veřejné dopravě pohybuje od 3 AUD.
 • Když využije taxi služby, připravte se na nástupní taxu 4,4 AUD a cenu 1,5 AUD za kilometr.
 • Díky místnímu přístavu lze plánovat také dopravu po moři.
 • Při cestování mimo město Darwin se vyplatí pronajmout si vozidlo. Udělat to můžete přímo na letišti nebo v centru metropole. Cena za půjčení je od 850 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Austrálie

 • od 10 740 Kč
  Radiance Of The Seas
  Austrálie
 • od 11 600 Kč
  Ovation Of The Seas
  Austrálie
 • od 19 580 Kč
  Celebrity Solstice
  Austrálie
 • Emerald Princess
  Austrálie
 • od 12 210 Kč
  Norwegian Jewel
  Austrálie

Oceánie - další destinace

9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce
9.1Výjimečné