Časté otázky cestovatelů do Východního Timoru | cKlub.cz
Asie

Časté otázky cestovatelů do Východního Timoru

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Americký dolar je takovou neoficiální hlavní měnou, se kterou ve Východním Timoru zaplatíte v podstatě kdekoliv. Dokonce ji nemusíte měnit ani za tamní centavos, protože je to zcela zbytečné.
Dá se platit eurem?
Eura nenachází ve Východním Timoru takové upotřebení. Raději si je směňte za americké dolary, s nimiž budete schopni platit všude.
Dá se domluvit anglicky?
Anglicky se ve Východním Timoru domluvíte v omezené míře. Tento jazyk je totiž označován, jako pracovní, takže s ním nemluví všichni lidé, a to hlavně v odlehlejších oblastech. Ve větších městech s domluvou nebudete mít problém. Úředním jazykem je tetum a portugalština, v níž si můžete připravit alespoň několik základních frází. Setkat se můžete také s indonéštinou.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Nejlevnějším způsobem přepravy ve Východním Timoru se pro turistu stává pochopitelně autobusová doprava. Ta je na poměrně dobré úrovni. Některé jízdní řády však nepatří k těm nejpřesnějším, takže je třeba s tím počítat. Autobusy fungují jak ve městech, tak na delší vzdálenosti, kde je třeba počítat s prodlouženou dobou cestování, za což může do jisté míry hornatý terén v zemi. Další možností přesunu jsou taxi služby, za které si připlatíte trochu více, dostane se vám však většího komfortu a pohodlí nežli v autobusu. Ve Východním Timoru je naprosto běžné smlouvání v taxíku, takže se toho nebojte, protože výchozí ceny pro turistu budou značně nadhodnocené. Tou nejdražší variantou dopravy je pronájem automobilu. Takovou možnost na ostrově pochopitelně dostanete, musíte se však připravit na to, že zaplatíte nejvíce.
Jaká je dostupnost internetu ve Východním Timoru?
Internet vám bude ve Východním Timoru přístupný v lepších hotelích. Využívá jej asi 20 % tamní populace. Lidé, potažmo turisté se mimo města spoléhají na mobilní internet v podání místních operátorů. Zahraniční roaming by vás ve Východním Timoru přišel zbytečně draho.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Cesta z letiště Václava Havla do Východního Timoru je poměrně dlouhá a váže se s ní několik mezipřistání. Celková doba se může pohybovat kolem 29 hodin.