Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Asie

Měna ve Východním Timoru

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kalkulačka měny

Americký dolar
1 USD = 23.72 Kč
1 USD 23.72 CZK

Měna a ceny ve Východním Timoru

Ve spoustě podnicích ve Východním Timoru jsou zvyklí přijímat spropitné nebo chcete-li „bakšiš“ od turistů. Mnohdy to místní oceňují také při poskytování jiných služeb, od taxíků až po to, kdy vám třeba pomohou. Vyplatí se u sebe mít vždy nějaké drobné pro tyto účely. Nikde však není psáno, že podobné „spropitné“ je povinné.

Připravte se na to, že Východní Timor nemá žádnou vlastní oficiální měnu. Kdysi používané indonéské rupie byly vyměněny za americké dolary, které mají největší upotřebí už od roku 2003. Setkat se můžete ještě s místní měnou centavos, která však doposud nebyla označena za oficiální. V poměru k americkému dolaru jde o 1 USD = 100 centavos.

Dostupnost bankomatů

Ve Východním Timoru narazíte na bankomaty pouze ve větších městech. Je jich přiměřené množství, takže určitě to nebude na každém kroku. Výběr by však neměl být problémem. Vhodné je pouze ověřit si u své mateřské banky, jak vysoké vám bude účtovat poplatky za výběry z bankomatů v zahraniční, konkrétně ve Východním Timoru.

Kde vyměnit peníze

Peníze si můžete vyměnit ještě před příletem do Východního Timoru, protože nejčastěji budete používat americké dolary. Doma v České republice získáte výhodný směnný kurz a v zemi pak nemusíte řešit jakékoliv směnárny.

Místní měna

Žádná oficiální měna ve Východním Timoru vlastně neexistuje. Spolehnout se však můžete na americké dolary, které směníte v kurzu 1 USD = 23 Kč. Připravte se na to, že ve Východním Timoru budete platit především v hotovosti, protože platební karty nejsou moc rozšířené. A pokud takovou možnost dostanete, bude to spíše ve vybraných hotelích a restauracích ve velkých městech.

Východní Timor je v porovnání s asijskými zeměmi dražší destinací. Jako všude na světa se to týká jen některých služeb a sortimentu. Zde uvádíme několik příkladů pořizovacích cen.

• Voda 1,5 litru = 15 Kč

• Chleba = 30 Kč

• Dovozové pivo 0,33 litru = 50 Kč

• Točené domácí pivo 0,5 litru = 80 Kč

• Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč

• Cappuccino = 60 Kč

• Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč

• Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

• Taxi cena za 1 kilometr = 45 Kč