Východní Timor - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Asie

Východní Timor: průvodce

29°C
Aktuálně
25°C
Průměrně

Východní Timor

Hodnocení průvodce: 9.5

Objevte krásy Východního Timoru, který patří k nejnovějším jihovýchodním asijským zemím. Ostrovní stát plný dobrodružství přináší bezpočet nejrůznějších aktivit, jež vám nabídnout zábavu, adrenalin, ale také poznávání. Dovolená ve Východním Timoru si vás získá především exotickým prostředím mísícím se s tradicemi a pestrým podmořským světem. Nahlédnout můžete do pozůstatků dřívější války, ale také do nově budovaných míst. Tento exotický skvost je oproti jiným ostrovním státům něčím novým, fascinujícím a pochopitelně i nezapomenutelným.

Východní Timor se nachází ve východní části ostrova Timor. Stát vznikl poměrně nedávno v roce 1975 a spousta zemí světa jej začala uznávat až kolem roku 2002. Z geografického hlediska jde z větší části o hornaté území pyšnící se nejvyšším vrcholem Tatamailau s výškou 2 963 metrů nad zemí. Výraznou ikonou ostrova je jezero Lalaro, pohoří Paitchau a v neposlední řadě také řeka Lacio. Velká plocha pobřeží je obklopena korálovými útesy. Východní Timor se nachází asi 400 kilometrů od Austrálie.

Co navštívit ve Východním Timoru

Krásy Východního Timoru můžete pozorovat na spoustě míst. Začít lze například na romantických útesech kolem moře. V blízkosti pobřeží se lze věnovat potápění, šnorchlování a relaxaci. Pak si můžete vybrat. Buď budete absolvovat městskou turistiku s řadou pamětihodností a městských krás nebo se vydáte do přírody. Ta přírodní turistika a treky jsou pochopitelně velkým lákadlem díky spoustě úchvatných působišť. To mimochodem dokazuje mapa Východního Timoru.

Zastavit byste se měli určitě na vrcholu hory Tatamailau, kde si užijete opravdový hiking. Po dobytí vrcholu na vás bude čekat socha Panny Marie. Následně můžete zavítat do Národního parku Nino Konis Santana, který má přes 1 200 kilometrů čtverečních a je znám díky své ptačí rezervaci. Za návštěvu stojí jeskyně Lene Hara, za níž se táhne dlouhá minulost. Některé zdroje uvádí dokonce 30 000 let. Za návštěvu stojí pochopitelně i hlavní město Východního Timoru, jímž je Dili. V něm můžete spatřit jednu z největších ikon ostrova, kterou je socha Ježíše Krista o velikosti 27 metrů. Od ní je bezkonkurenční výhled po okolí a na moře. Velkou zajímavostí je mimochodem pevnost Maubara, respektive její pozůstatky.

Místní kuchyně

Východotimorská gastronomie je ovlivněna spoustou směrů. Od Japonska, přes Indonésii až po Portugalsko. Velké zastoupení mají v jídelníčku především mořské plody a ryby. Oblíbené je také vepřové maso, rýže, kukuřice, zelenina, bazalka a koření. Pokud si dáte ryby nebo krevety, povětšinou je dostanete smažené. Mezi tradiční speciality Východního Timoru patří kupříkladu Katupa neboli rýže v kokosovém mléce. Batar Da´an v podobě dýňové směsi s fazolemi a kukuřicí nebo Tapai, což je mírně alkoholická fermentovaná rýže. Vychutnat si můžete také rybu kořeněnou výtečnými bylinkami na banánovém listu. Takovému pokrmu se říká Ikan Saboko. Mimochodem smažené krevety patří k národním pokrmům.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré