Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Kam vyrazit v době koronavirové? Přírodní skvosty západních Čech

Kam vyrazit v době koronavirové? Přírodní skvosty západních Čech

Ani podzim, ani koronavirus by vás neměl odradit od prozkoumání přírodních skvostů západních Čech. Český les, Slavkovský les a Krušné hory nabízí celou řadu nejen přírodních památek, ale především se pyšní kouzelnou a hlavně klidnou krajinou.

Český les

Rájem turistů v západních Čechách je Český les. Tato hornatá krajina se táhne podél německo-českých hranic od Domažlic po Tachov. V roce 2005 zde byla vyhlášena chráněná krajinná oblast. 

Na první pohled by si leckdo mohl splést Český les se Šumavou. A není divu. Vždyť Český les tvoří se Šumavou největší souvislý lesní komplex ve střední Evropě. Celá oblast si vysloužila přezdívku „Zelená střecha Evropy“. 

Pokud se vydáte na domažlickou stranu Českého lesa, přivítá vás kraj svérázných Chodů, kteří se stále pyšní bohatou sbírkou tradic a panenskou přírodou. Naopak v okolí Tachova najdete mnohem více malebných historických památek, mezi kterými jsou hvězdami Tachovský zámek a národní kulturní památka Jízdárna Světce.

Celá krajina Českého lesa je silně poznamenaná historickými událostmi z první poloviny minulého století. Tehdy docházelo k násilným odsunům zdejšího obyvatelstva, což dnes připomínají desítky zaniklých vesnic, které si již dávno přivlastnila matka příroda. Zarostlé pozůstatky civilizace ale dodávají Českému lesu jeho jedinečnou atmosféru. 

Slavkovský les

Zelený ráj v podobě Slavkovského lesa se rozkládá mezi Karlovými Vary a Mariánskými lázněmi. Tato rozmanitá krajina je chloubou Karlovarského kraje. Travnaté louky zde střídají husté lesy, které váš pohled dovedou až k nejvyšším vrchům Lesný a Lysina. 

Slavkovský les obklopuje hned několik lázeňských měst. Kromě výše zmíněných jsou to ještě Františkovy Lázně nebo Lázně Kynžvart. Není tedy žádným překvapením, že Slavkovský les je protkán řadou velmi dobře udržovaných turistických cest i cyklotras. Mezi všemi vyčnívá oblíbená naučná stezka na Kladské, jejíž část je vhodná i pro vozíčkáře, a naučná stezka Smraďoch. 

Chráněná krajinná oblast byla vyhlášena v roce 1974, aby střežila vzácné druhy rostlin i živočichů. Z chráněných květin zde objevíte vrbu borůvkovitou, řadu orchidejí nebo arniku horskou, kterou má Slavkovský les ve znaku. Co se živočichů týče, pokud budete mít štěstí, spatříte nad mokřady poletovat jednoho z nejvzácnějších druhů motýlů v Evropě – hnědáska chrastavcového. 

Z přírodních krás byste neměli vynechat přírodní rezervaci Soos, Železnou hůrku, Lužní potok, Velké jeřábí jezero nebo Komorní hůrku, která je národní přírodní památkou. 

Krušné hory

Tajemná romantika láká každý rok víc a víc návštěvníků. Nezáleží na tom, zda je léto nebo se nad hornatou krajinou začínají snášet první zimní vločky, vždy zde budete mít co dělat. 

Hluboké lesy vás za slunného počasí zlákají k dlouhým procházkám nebo projížďkám na kole. Zajímavým cílem se stane Božídarské a Novodomské rašeliniště nebo přírodní park Přebuz. Krušné hory ale vůbec nejlépe poznáte po výstupu na jednu z místních rozhleden. Jmenovat můžeme Komáří Vížku, Plešivce, rozhlednu na Klínovci nebo tu na Blatenském vrchu. 

V zimních měsících naopak vybízejí svahy zavalené sněhem k lyžování či běžkování. K těm nejznámějším lyžařským střediskům patří Klínovec, Jáchymov, Boží Dar, Cínovec nebo Kraslice. 

Krušné hory se nejvíce proslavily hornickou těžbou drahých a obecných kovů. Těžila se zde měď, cín, ale také stříbro či uran. Tato činnost společně s technickými památkami a dalšími urbanistickými celky vytvořila jedinečnou kulturní krajinu zvanou Erzgebirge, která se dostala na seznam světového dědictví UNESCO. 

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.