Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Jižní Amerika

Bezpečnost v Chile

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Je Chile bezpečné?

Chile je ve srovnání se zbytkem kontinentu poměrně bezpečnou zemí. Ve větších městech řádí kapesní zloději, proto je dobré dávat pozor na své osobní věci a nejlépe nedávat na odiv například drahé šperky. Město, kde je třeba být nejvíce obezřetní je Valparaíso, kde se vyskytly případy loupežného přepadení turistů. Svá zavazadla si hlídejte i v dopravních prostředích nebo restauracích. Mějte kufry pod dozorem i před odletem. Občas se objevují situace, kdy se vás někdo pokusí využít pro pašování narkotik ze země. Cennosti doporučujeme uložit na bezpečné místo. O úschovu lze požádat i velvyslanectví, ale musíte jej oslovit předem. Cestovní doklady si okopírujte a noste kopie a originály odděleně. V noci se raději přesouvejte taxi.

Pokud budete chtít cestovat do odlehlých oblastí, kolem hranic je ještě několik neodminovaných minových polí. Nejvíce jich je u hranic s Peru a Bolívií. Před cestou je dobré se informovat, kde je aktuálně bezpečno u Národní komise pro odminování.

Přírodní katastrofy

Zemětřesení není v Chile ničím neobvyklým. Vyskytují se zde často, a proto vás může zastihnout i při krátkém pobytu. Před cestou je tedy dobré si nastudovat bezpečnostní pokyny, jak se chovat při zemětřesení. Příkladem je schovat se v budově pod futra nebo nosné zdi apod. Země je na ně dobře připravena a pokud by hrozilo větší nebezpečí, budete včas upozorněni na evakuaci. Je připravena i na případný výskyt vln tsunami. Na plážích jsou sirény, které by upozornily, že se máte vzdálit od pobřeží. Není tedy bezpečné nocovat osaměle na odlehlých plážích, kam by znamení o evakuaci nedošlo. Se seismickou aktivitou souvisí i místní sopky, které jsou často činné. Jejich aktivita je monitorována, ale pokud se k některé budete přibližovat blíže, poptejte se, zda není v okolí nějaká uzavírka nebo zákaz vstupu.

Na co si dát v Chile pozor?

V Chile se velmi přísně trestá užívání nebo jen vlastnění drog. Pokud byste se k nějakým nachomýtli, může to vést až k odnětí svobody.

Postoj k alkoholu

Proslulým alkoholem z Chile je víno. Z jejich vinic se vyváží do mnoha zemí světa a místní jej pijí nejčastěji. Z hroznů zde také vyrábějí pálenku, kterou nazývají pisko. Jsou na ni pyšní a v některých případech ji nesmíte ze země vyvážet, například pokud přejíždíte do Peru. Chilané ale nejsou moc zvyklí na tvrdý alkohol, pokud pijí svou pálenku, často ji něčím ředí. Ochutnávat místní alkohol můžete od 18 let a za volant po napití sednout nesmíte. Tolerován by vám byl malý přípitek, se kterým byste nenadýchali více než 0,03 promile.

Důležité kontakty

Chilské velvyslanectví v Praze

U Vorlíků 4/623

160 00, Praha 6 - Bubeneč

tel. 224 315 064, 224 313 176

fax 224 316 069

e-mail: santiago@embassy.mzv.cz

web: https://www.mzv.cz/santiago

Ambasáda – Embajada de la República Checa

Tel.: +562 22321066, +562 22311910

e-mail: echilecz@mbox.vol.cz

web: https://chile.gob.cl/republica-checa/

Adresa: Av. El Golf 254, Las Condes, Santiago de Chile

Policie (Carabineros) – 133

Hasiči (Bomberos) – 132

Záchranka (Ambulancia) – 131

Oblíbené hotely: Chile

    Nenalezeny žádné záznamy.