Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Jižní Amerika

Chile: průvodce

12°C
Aktuálně
14°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
CL flag

Chile

Hodnocení průvodce: 9.5

Chile je země, kterou nelze vystihnout několika slovy. Je natolik různorodá, že vám zůstane rozum stát. Nabízí divokou přírodu i mírumilovné pastviny. Starobylá kultura Inků se tu prolíná s vyspělými městy celkem bohaté jihoamerické země. Příroda se mění od sněhu po tropická horka. Na jedné straně vře láva v činných sopkách, na druhé šplouchají vlny o pláže. Do toho se přidává i nejsušší místo světa – poušť Atacama nebo ojedinělé solné pláně. Chile je zkrátka nejen tvarem jako dlouhá nit, kterou můžete odvíjet velmi dlouho, než ji vyčerpáte.

Stát, který je asi 30x delší než široký, se rozkládá na západním pobřeží Jižní Ameriky. Sousedí s Peru, Bolívií a nejdelší hranici má s Argentinou. Když budeme projíždět zemi od severu k jihu, nemůžeme minout vysoké pohoří And, které se táhne po východě země a skrývá i činné sopky. Když se odlepíme od chilské pevniny, patří k zemi i mystický Velikonoční ostrov, kde najdeme tajemné sochy Maoi. Ten je ale od Chile vzdálen ještě tisíce kilometrů. Každá část Chile je zkrátka nová a uchvacující.

Průvodce pro oblíbené destinace: Chile

Co navštívit v Chile

Chile ve svém dlouhém státě skrývá mnoho krás a lákadel. Jedním z nich je unikátní nedotčená příroda, která stoupá od jezer přes zelené louky až k ledovcům na vrcholcích hor. Můžete se vydat na túry do mnoha národních parků. Když vás omrzí pěší turistika, můžete sejít k plážím a užít si zde odpočinek nebo vyzkoušet surfování. Tichý oceán přihrává na pobřeží dobré vlny po celé délce Chile. Na jihu už je ale voda dosti studená. Divoká příroda také vyzívá k adrenalinovým zážitkům. Můžete si tak vystoupat k činné sopce nebo sjet divokou řeku.

Chile je překrásnou a zároveň velkou zemí, kde toho můžete spatřit více než dost. Začít můžete v samotném centru této destinace, jímž je hlavní metropole Santiago de Chile. Zde se zaměřte na katedrálu Catedrala Metropolitana nebo na palác Palacio Cousino. K vidění je velká spousta koloniálních památek. Pokud cílíte na staré objekty, jasnou sázkou do loterie se stane Iglesia de San Francisco. Stavba z roku 1586. Ve městě je i spousta muzeí, jakými jsou Museo de la Moda a Museo de la Memoria y los Derechos Humanos. Jestliže prahnete po klidu a odpočinku, zavítejte do Metropolitního parku a na Cerro Santa Lucia.

Pokud jde o historické stavby, obdivovat můžete například kostely v Chiloé, které povětšinou vznikly v 17. století. Ten největší s výškou 42 metrů je situován ve městě Castro. Patřičná dávka historie na vás dýchne ve středním Chile, kde můžete obdivovat historickou čtvrť Valparaíso. Ve městě se mimo jiné nachází také známý kulturní park. V poznávání významných chilských měst pochopitelně můžete pokračovat. Co byste řekli na hornické městečko Sewell? To je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podobným tématem se mohou stát Ledkové doly Humberstone a Santa Laura. Neopomínejte ani na nejsevernější místo země, jímž je Arica.

Chile, to je především země plná přírodních dominant. Obdivovat zde budete monumentální žulové věže zvané Cuernos del Paine v nadmořské výšce 1 614 metrů nad mořem. V této destinaci leží také nejkrásnější sopka světa Parinacota, na kterou je radost pohledět. Její výška je 6 342 metrů. V rámci skalních útvarů lze zmínit ještě soutěsku rudých skal Garganta del Diablo, populární sopku Villarica a vrchol situovaný u hranic s Argentinou. Tím je sopka Lanín s výškou 3 776 metrů nad mořem.

Chcete vědět, jaký je chilský jezerní klenot? Prozradíme vám to. Je to jezera Chungara, které je vysoce položené a leží v nadmořské výšce 4 561 metrů nad mořem. V podobné výšce se nachází i slavné gejzíry Geiseres el Tatio, za nimiž se musíte vydat do oblasti zvané San Pedro de Atacama. V Chile se nachází i druhý největší salar světa s názvem Salar de Atacama. Dech beroucí pohled se vám naskytne u jezera General Carrera, které zároveň představuje největší jezero v zemi. Opakem něho je nejmalebnější vodní plocha zvaná Lago Nordenskjold. Pakliže se chcete navrátit zpět do pravěku, zamiřte do nedotčeného Národního parku Huerquehue. Tady rostou pravěké stromy Arukarie.

Když se vypravíte na dovolenou do Chile, potom neopomínejte ani na její přidruženou část v podobě Velikonočního ostrova. Ten pod tuto destinaci spadá od roku 1888. Tím největším lákadlem pro turisty jsou pochopitelně sochy obřích hlav označované jako Moai. Některé z nich údajně pochází z 10. století. I na Velikonočních ostrovech najdete zajímavostí více než dost. Je to třeba archeologická lokalita Anakena, vyhaslá sopka Rano Kau a archeologický komplex Aha Akvi. Tohle všechno, včetně několika dalších oblastí je nedílnou součástí Národního parku Rapa Nui.

Jestliže dáváte přednost nejenom objevování, ale také patřičné relaxaci, podlehněte kouzlu nejkrásnějších pláží v Chile. Vedle těch situovaných na Velikonočním ostrově to budou místa jako Zapallar, Vina del Mar, Playa Brava, Pichidangui, Bahia Inglesa a Algarrobo.

Místní kuchyně

Že by v Chile byli hrdí na nějaké své jídlo jako jsou Češi na svíčkovou, to čekat nemůžeme. Mají ale několik pokrmů, které se tam jedí velmi často a jinde na světě je nepotkáme. Empanadas jsou kapsičky z pšeničné mouky, které jsou smažené nebo pečené a plněné mletým masem nebo sýrem. Najdete je v různých pekárnách i ve stáncích s občerstvením. Dalším oblíbeným pouličním jídlem jsou smažené placičky sopaipillas a arrollados. Na mnoha místech potkáte také completo, což je párek v rohlíku s avokádem, majonézou a kečupem. Majonéza je v Chile velmi častým dochucovadlem, Chile je jedním z největších spotřebitelů majonézy na světě. Avokádo je také oblíbené, vytvářejí z něj například pomazánku palta. Mají také rádi hovězí maso a často jej podávají společně s přílohou i volským okem.

Pokud si nevyberete z výše uvedeného seznamu chilských pokrmů, máme tu pro vás ještě několik dalších specialit. Co byste řekli na kotlík z mořských plodů, brambor a masa zvaný curanto? Před hlavním chodem si můžete dát oblíbenou polévku z masa a zeleniny cazuela. Grilované maso je parrillada a jídlo z kukuřice a masa se jmenuje pastel de choclo. Tohle všechno pak můžete zapíjet prostřednictvím vybraných chilských vín. Z nich pochopitelně vzniká i svařené víno navegado. Populární je také vánoční čokoládový likér cola de mono a vinná pálenka pisco.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Chile

    Nenalezeny žádné záznamy.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce