Západní část Patagonie se nachází v Chile. To znamená od hlavní páteře And na západ. Pro toto území je charakteristická zalesněná krajina stoupající strmě od Tichého oceánu až k horským masivům v podobě And. Jen stěží byste na této ploše hledali jakékoliv nížiny.
Území chilské Patagonie se pojí s přemírou ledovců, z nichž těmi nejznámějšími jsou Severopatagonské ledovcové pole a Jihopatagonské ledovcové pole. Řada míst je zde chráněných a neobydlených. Z celkového počtu obyvatel Chile žije v Patagonii asi jenom pět procent.
Mezi nejznámější osady lze zařadit Punta Arenas, Chaitén a Aysén. Chilská Patagonie se skládá z několika významných regionů. Jsou to Magallanes a Chilská Antarktida, dále je to Aysén, Los Lagos a Los Ríos s řadou menších provincií.
Cestování v západní Patagonii ve státě Chile bude mít poměrně jednoduchý a jasný scénář. Přesun od jedné přírodní památky a zajímavosti k té druhé. Právě vyznavači nedotčené krajiny a maximálního odpoutání se od civilizace si zde přijdou na to své.
A začít můžete třeba hned v Národním parku Torres del Paine, kde kromě hor a ledovců budete moci spatřit více jak sto druhů ptactva. Užívat si můžete jak projížďky na lodích, tak dobrodružné kempování. Národní park byl v roce 1978 prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO. Nejvyšším vrcholem je zde hora Cerro Paine Grande s výškou 3 050 metrů. Zde to máte jenom kousek ke Grey Glacier, Grey Lake, Lake Pehoé, Salto Grande a Cordillera Paine.
Další výzvou při poznávání chilské Patagonie se vám stane Vicente Pérez Rosales National Park, poblíž něhož se nachází jezero Todos los Santos Lake a Osorno. Neopomínejte ni na oblast zvanou Alerce Andino National Park. V regionu Aysén se z části nachází velké jezero Lago Buenos Aires, jehož vznik je ledovcového původu.
Na chilsko-argentinské hranici na vás čeká vulkanický komplex Tronador a zavítat můžete také do parku Queulat National Park. V severní části se na hranicích rozprostírá neaktivní vulkán zvaný Lanín. Báječnou podívanou přináší vodopády Petrohué Watterfalls, přírodní rezervace Cerro Castillo, jeskynní komplex Marble Caves a ledovcová laguna San Rafael Glacier.
Na hranici mezi Chile a Argentinou se táhne i Národní park Tierra del Fuego, kde se nachází velice pestrá příroda v kombinaci mokřad, lesů, hor a mořského pobřeží. Milovníci turistiky by neměli opomíjet ani na vodopád Salto Grande. Z dalších přírodních skvostů chilské Patagonie lze jmenovat Mylodon Cave Natural Monument, Bulnes Fort, San Rafael Lake a oblast zvanou Chiloé.
Patagonie v Chile je díky hornatější krajině určena především pro milovníky vysokohorské turistiky, adrenalinu a nekonečného dobrodružství. To prožijete nejenom při pěších výletech, ale také v lodích na řekách a jezerech.
V této části Patagonie si přijdou na své vyznavači chilské kuchyně. Nejčastěji se setkáte s ingrediencemi v podobě masa ze skotu a ryb. Hodně používané je avokádo a připravte se i na pálivější pokrmy. Populární jsou pečené kapsy a třeba na ostrově Chiloé budete moci ochutnat místní specialitu v podobě kotlíku s řadou nejrůznějších přísad. Tomu se říká Curanto. Pokud dostanete chuť na pivo, narazíte nejčastěji na místní značku Cristal. Ochuzeni nebudete ani o chilská vína.
Jestliže chcete procestovat chilskou Patagonii od severu k jihu nebo naopak, cestou se zastavte v některé z těchto vyhlášených restaurací. Patří mezi ně Patagonia Restaurant, Patagonia´food, El Mesón de la Patagonia, Seafood Patagonia, Hacienda Patagonia a The Singular Patagonia Wellness SPA.
Chilská strana Patagonie je tak trochu opakem toho, co naleznete v Argentině. V této západní části And musíte počítat s podstatně chladnějším klimatem. Vlhké počasí je doprovázeno častějšími a vydatnějšími dešťovými srážkami. Značný vliv na to má především Humboldtův proud přicházející od moře. I zde lze počítat se čtyřmi ročními obdobími, přičemž nejvíce dešťových srážek spadne hlavně v létě.
Když se budete pohybovat ve městech a osadách chilské Patagonie, můžete se setkat s průměrnou kriminalitou, která je s přihlédnutím k celkové situaci v Jižní Americe přijatelná. Při cestování je vhodné dbát rad místních obyvatel, kteří vás mnohdy upozorní na možná nebezpečí v dané lokalitě. A to platí dvojnásob, pokud se vydáváte za turistickými zážitky do divoké přírody. Hodně přihlížejte k počasí a sledujte jeho vývoj, protože vám může zkomplikovat jakoukoliv cestu. Zvýšené opatrnosti dbejte především v horách, kde hrozí pád z vysoké výšky, sesuv půdy a podobně.
V této části Patagonie budete k placení využívat chilské peso. Vzhledem k místu, kde se budete pohybovat je lepší mít u sebe raději hotovost. Ceny v chilské Patagonii jsou v rámci Jižní Ameriky spíše menšího rázu. Dokazují to průměrné náklady za zboží a služby uvedené níže.
Cesta z České republiky do chilské Patagonie má poměrně jednoznačný směr. A tím se v lepším případě stane let z Prahy do Santiaga, kam se dostanete za cca 15 hodin letu s cenou letenky od 30 000 Kč. Do země nelétají žádné přímé lety, takže je zapotřebí počítat s přestupy. Ze Santiaga dále na jih země do oblasti Patagonie můžete dojet třeba autobusem. Ve městě jsou čtyři různá autobusová nádraží, takže máte poměrně na výběr z pohledu dopravce. Vsadit lze i na rychlejší způsob ve formě vnitrostátních letů, které fungují přes Aeropuerto Internacional Arturo Merino Benítez.