Jižní Amerika

Argentina: průvodce

19°C
Aktuálně
17.7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
AR flag

Argentina

Hodnocení průvodce: 9.4

Druhým největším státem Jižní Ameriky je Argentina, jejíž název vznikl od latinského pojmenování „Stříbrná země“, které dostala při prvním osídlování Evropany. Rozkládá se od pohoří And na západě, přes rozsáhlé planiny zvané pampypo řeku Colorado na východě a Ohňovou zemi na jihu. Na vše dohlíží nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua. Energií kypící hlavní město Buenos Aires připomíná svým vzhledem a elegancí spíše evropské metropole. Kontrast s velkými městy pak tvoří malá pestrobarevná městečka či divoké Patagonské pláně. V Argentině žije také mnoho živočišných druhů. Na pobřeží Atlantského oceánu můžete pozorovat tuleně, mrože, velryby nebo delfíny. Patagonie je zase domovem tisíce tučňáků. Argentina, to je zkrátka nádherná příroda, vynikající steaky, temperamentní obyvatelé a vášnivé tango. Ne nadarmo se o Argentincích říká, „že to jsou Italové, hovořící španělsky, kteří si o sobě myslí, že jsou Angličané.“ Rozmanitost této krajiny i jejich obyvatel láká návštěvníky z celého světa.

Průvodce pro oblíbené destinace: Argentina

Co navštívit v Argentině

Snad každý kousek Argentiny nabízí něco půvabného. Kromě bezpočtu historických, kulturních a náboženských památek oslní také divokou přírodou a bohatou faunou i flórou. Země poskytuje úžasné možnosti pro vysokohorskou turistiku a další aktivity. Jejímu kouzlu podlehnete opravdu záhy.

Když se vydáte do Argentiny, rozhodně neminete jednu z nejznámějších metropolí Buenos Aires. Město u jihovýchodního pobřeží, které si vás získá nejenom svým ruchem a nočním životem, ale i zajímavými stavbami. Za vidění stojí určitě sídlo vlády Casa Rosada, Metropolitní katedrála, Anglikánská katedrála sv. Jana Křtitele, Národní muzeum Cabildo a slavný Obelisk. Neopomínejte ani na Židovskou synagogu, Kirchnerovo kulturní centrum Avenida de Mayo. Místa, která vás rozhodně nenechají chladnými stejně, jako nejstarší budova města Manzana de las Luces pocházející ze 17. století.

Pokud hledáte poklidnější město, zavítejte do Ushuaia na ostrově Tierra del Fuego. Tohle místo na vás dýchne svým jedinečným charakterem. Navštívit můžete třeba Museo Territorial Fin del Mundo neboli Etnografické a přírodovědné muzeum. Dále je to Museo Marítimo y ex presidio de Ushuaia. Výlet byste si měli naplánovat také k tzv. majáku na konci světa, jehož jméno je Faro del fin del mundo. Zároveň z města jezdí vlak na konec světa zvaný Trend del Fin del Mundo.

Opakem současných staveb jsou ty z dávné minulosti. Pokud chcete nahlédnout do období roku 800, pak se vydejte ke zříceninám Ruinas de Quilmes. Jde o předkolumbovské sídliště, kde spatříte nejenom ruiny, ale zároveň se vám nabídne jedinečný výhled do okolní krajiny.

Co dalšího vidět v Argentině

Argentina je doslova protnutá spoustou přírodních zajímavostí. Nutno podotknout, že jedenáct z nich je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi hodně známá a vyhledávaná místa patří třeba Národní park Iguazú, což je jeden ze sedmi divů světa. Právě zde se nachází soustava 275 vodopádů. Nejznámějším místem je Ďáblovo hrdlo, kde vodopády dosahují výšky 82 metrů. Zamířit byste měli také do Národního parku Los Glaciares, kde se majestátně tyčí ledovec Perito Moreno. Ten je nedílnou součástí ledovce Campo de Hielo Sur.

Za nepřehlédnutelnými skalními útvary vyrazte do přírodních parků Talampaya a Ischigualasto, kde se nachází pozůstatky z geologického období 200 milionů let nazpět. Nejznámějším skalním útvarem je Gotická katedrála a Mnich. Opakem této fauny a flóry je Národní park Los Alerces. V něm zamíříte do modřínového lesa a zastavíte se u spousty jezer a údolí. Jestliže patříte k milovníkům vodního, respektive podmořského světa, pak zacilte na poloostrov Valdés. V jeho okolí žije spousta vodních savců od kosatek, přes velryby až po lachtany.

Pokud toho nebudete mít při poznávání Argentiny stále dost, pokračujte v honbě za dalšími krásnými místy. Co byste řekli na nejvyšší vrchol Aconcagua s výškou 6 959 metrů nad mořem? Minimálně se můžete podívat do vyhledávaného sedla Puente de Inca. Žulové věže Cerro Fitz Roy lze spojit s návštěvou jezera Lagune Torre, nad nímž se tyčí. Pokud jde o nejslavnější vyhlídku ve výšce 1 405 metrů nad mořem, najdete ji u Bariloche a její název je Cerro Otto. Oku lahodící krajinu nabízí legendární kraj u Tres Cruses. Tamní barevné hory do jisté míry připomínají divoký západ. Svou barevností vás okouzlí i hora u Cachi zvaná Cerro Tintin.

Argentina, to pochopitelně nejsou pouze toulky přírodou ve vnitrozemí, jak by si mohl, kdo myslet. Cestování po této svérázné zemi můžete spojit také s relaxací na plážích. Pokud v rámci takových míst chcete vsadit na jistotu, přinášíme vám seznam nejlepších pláží v Argentině. Je to třeba Mar del Plata nacházející se 400 kilometrů jižně od hlavního města. Další je Las Grutas, Miramar, Villa Gesell, Carilo, Pinamar a Monte Hermoso. To jsou místa s krásnými plážemi a patřičným zázemím. Pomyslnou třešničkou na závěr se stane jezero Correntoso a jeho pláž pod vrcholky And.

Místní kuchyně

Argentinská kuchyně je ovlivněná španělským a italským vlivem. Jejím základem jsou těstoviny a hovězí maso. Argentinské hovězí patří mezi nejkvalitnější a nejchutnější. Na své si tak v Argentině přijdou hlavně milovníci kvalitních steaků. Argentinci milují grilovaní. Argentinskému grilovanému masu se říká asado a podává se často s bylinkovou omáčkou chimichurri. Kromě masa jsou díky chovatelům v pampách k dispozici také výtečné mléčné výrobky jako mléko, sýry, jogurty nebo dulce de leche (karamelizované kondenzované mléko). Z italské kuchyně převzala Argentina kromě těstovin také výtečnou pizzu a mořské plody. K snídani se typicky podává café con leche y medialunas (káva s mlékem a croissanty). Oběd si dopřávají Argentinci obvykle mezi 13.00-13.30. Večeří pak kolem 9 hodiny. Jít na večeři před 8 hodinou je pro Argentince skoro neslušné. Výhodou je, že restaurace vaří o mnoho déle, i po půlnoci najdete dostatek míst, kde si dát něco k snědku. Pokud máte hlad mezi jídly, můžete si dopřát lehkou svačinku v podobě sendviče, hot dogu (pancho), plátku pizzy nebo slaného plněné pečivo tzv. empanadas. Pokud vás honí mlsná, ochutnejte známé alfajores (sušenky slepované marmeládou nebo dulce de leche) či vynikající italskou zmrzlinu. Národním nápojem v Argentině je yerba mate, čaj ze sušených a drcených lístků rostliny Cesmíny paraguayské. Tento nápoj je pro své stimulační účinky oblíben po celé Latinské Americe, nejvíce však právě v Argentině a v Paraguay.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Argentina

  • Překrásné Scenérie Ledového Kontinentu Z Paluby Expediční Lodě, Plavba S Českým Průvodcem, Plavba S Dopravou - 394071136
    Argentina
  • Patagonie a ohňová země
    Argentina - Patagonie

Jižní Amerika - další destinace

9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce