Argentina

Patagonie: průvodce

22°C
Aktuálně
17.7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Patagonie

Patagonie je velkým územím rozprostírajícím se v Jižní Americe. Právě zde byste našli nejjižnější oblast zeměkoule. Kromě Chile se velká část této plochy nachází především v Argentině. Zabírá přibližně třetinu této země a je situována jižně od řeky s názvem Río Colorado.

Páteřní součástí Patagonie jsou Andy. Jedna část směřuje do Chile, ta druhá právě do zmiňované Argentiny. V této zemi se Patagonie dělí do pěti provincií. Jsou jimi Neuquén, Rio Negro, Chubut, Santa Cruz a Tierra del Fuego.

Velkou plochu východní neboli argentinské oblasti Patagonie pokrývají především polopouště a stepy. Největším městem této oblasti je město Neuquén s 265 000 obyvateli. Známá jsou i další města jako Río Gallegos a Comodoro Rivadavia.

Co navštívit v Patagonii

V argentinské Patagonii na turisty čekají především přírodní skvosty nabývající nejrůznějších podob. Navštívit můžete místa, která ve vás zanechají nezapomenutelné vzpomínky a připraví vám bezkonkurenční výhledy po okolí.

Mezi oblíbená působiště této části Patagonie patří kupříkladu hora Monte Fitz Roy, jenž je velice často označována jako Cerro Chaltén. Její výška je 3 405 metrů nad mořem a prezentuje nepřehlédnutelný skalnatý vrchol mezi Argentinou a Chile. V provincii Río Negro a Neuquén narazíte na překrásné jezero Nahuel Huapi. To se pyšní velkou rozlohou až 550 kilometrů čtverečních. Zajímavý je také údaj o jeho maximální hloubce, která dosahuje hranice 438 metrů. V jeho blízkosti stojí za návštěvu Traful Lake, Parque Nacional Los Arrayanes, Isla Victoria, Circuit Chico, Cerro Otto nebo Cathedral Alta Patagonia.

Na hranici argentinské a chilské Patagonie lze navštívit velký vulkanický komplex nazývaný jako Tronador. Když popojedete kousek do provincie Chubut, máte možnost spatřit Národní park Los Alerces. Ten byl založen už v roce 1973. Milovníci prehistorických maleb si přijdou na své v jeskyni Cueva de las Manos. Ta je situována v provincii Santa Cruz, konkrétně zasazena do stěny kaňonu řeky Río.

V argentinské části Patagonie nevynechejte ani severně umístěný park, respektive chráněné území Lanín National Park, kde na vás čeká dechberoucí příroda. Na území Argentiny leží také jezero ledovcového původu, jehož název je Lago del Desierto. Toto jezero je v nadmořské výšce 506 metrů nad mořem a je situováno v departmentu Lago Argentino. Jeho celková délka je devět kilometrů.

Za poznáním můžete vyjet třeba do Glaciarium Patagonian Ice Museum, Museo del Fin del Mundo nebo skončíte opět v některém z chráněných území argentinské části Patagonie. Vynikajícím tipem se vám stane Národní park Perito Moreno. Ten má celkovou rozlohu 1 268 kilometrů čtverečních a jeho součástí je stejnojmenný slavný ledovec Glacier Perito Moreno, na který se lze dívat z vyhlídkových plošin.

Specifika místní kuchyně

Na mnoha místech argentinské Patagonie si budete moci dopřávat vyhlášené hovězí steaky, které jsou velice často označovány jako Asados. K hodně tradičním pokrmům se v této oblasti řadí rybí maso, kuřecí a vepřové. To vše v kombinaci s bramborami a rýží.  Chybět vám nebudou ani vynikající a argentinská vína, popřípadě vsadíte na některé z tamních piv, jakým je třeba Quilmes.

V celé velké oblasti argentinské Patagonie fungují desítky kvalitních restaurací. Mezi ty hodně známé se však řadí tyto – Parrilla Patagonia Piscis, El Mesón de la Patagonia, El Patacón, Butterfly, Franzy Peppone Paseo de la Patagonia a Restaurant Ahonikenk Chalten Fonda Patagonia.

Počasí

Argentinská část Patagonie je spojována hlavně se suchým a teplejším klimatem. Tento mírný podnebný pás přináší čtyři roční období. V závislosti na tom, v jaké části Patagonie se budete pohybovat, lze očekávat příslušné teploty. Například jih je spjat s průměrnými teplotami kolem 15 °C. Na rozdíl od evropského kontinentu, teplejší je zde spíše zima. Velká spousta srážek je v příhraniční oblasti s Chile eliminována prostřednictvím vysokých And.

Bezpečnost

Vaším největším nepřítelem při návštěvě argentinské Patagonie se stane sama příroda. Ta je nevyzpytatelná. Ať už se chystáte na jakékoliv túry, výšlapy do hor a podobné výlety, vždy se na ně dobře vybavte, využívejte rad odborníků a místních lidí a nepodceňujte měnící se klimatické podmínky. Když se budete pohybovat ve větších městech, je vhodné dbát zvýšené obezřetnosti v chudinských čtvrtích. Těm se z důvodu možného přepadení vyhýbejte. V odlehlejších vesnicích mimo velká města se riziko kriminality pozvolna snižuje.

Měna

Argentina je obecně dražším státem Jižní Ameriky, a to se pochopitelně týká také Patagonie. Hodně záleží na tom, v jaké oblasti či městě se pohybujete. Představu o nákladech v argentinské Patagonii vám mohou přinést průměrné ceny v této zemi.

 • Voda 1,5 litru = 20 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 55 kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 130 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 150 Kč za noc
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Do Patagonie nacházející se na území Argentiny musíte z České republiky přicestovat letecky. Obvykle to znamená let s přestupem do hlavního města Buenos Aires, který trvá přibližně 13 až 15 hodin a stojí od 25 000 Kč. Odtud se do jižní části země, potažmo Patagonie, vydáte buď některým z vnitrostátních letů nebo vsadíte na několik autobusových linek.

 • Po argentinské Patagonii jezdí řada dálkových autobusů v průměrné frekvenci dvakrát až třikrát týdně.
 • Kratší vzdálenosti lze překonávat menšími autobusovými linkami.
 • Využít lze pronájmu automobilu, který si půjčíte třeba na letišti.
 • Pronájem vozu se pohybuje od 950 Kč za den.
 • Dobrodruzi mohou vsadit na stopování, i když to může být v některých částech Patagonie nebezpečné.
 • Toto území Argentiny si ti nejodvážnější dovolí procestovat třeba na kole.
 • Mezi pevninou a přilehlými ostrovy funguje lodní doprava. Podobné služby poskytují také někteří místní rybáři.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Argentina

 • Patagonie a ohňová země
  Argentina - Patagonie

Jižní Amerika - další destinace

9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce