Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Jižní Amerika

Francouzská Guyana: průvodce

27°C
Aktuálně
26°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
GF flag

Francouzská Guyana

Hodnocení průvodce: 9.3

Ráj pro dobrodruhy. Přesně takhle lze označit Francouzskou Guyanu, která je v roli departmentu součástí Evropské unie. A to jako jediný stát v Jižní Americe. Tato malá země je velkým lákadlem především z důvodu divoké a rozkošné přírody. Autentická možnost poznat opravdové klenoty tohoto světa v kombinaci s tradičními kmeny, rituály a patřičnou špetkou historie. Dovolená ve Francouzské Guyaně bude na jednu stranu drahá a na tu druhou dobrodružná a ohromující. Přesně tento typ cestovatele se vydá tímto směrem. Za koloniální architekturou, přemírou rostlin a živočichů, vysokou vlhkostí a líbezným objevováním.

Francouzská Guyana je menším státem, který má rozlohu přes 83 500 metrů čtverečních. Jen 6 % z celého území je osídleno. Převážnou část až 81 % plochy země tvoří deštné pralesy, jež jsou mimochodem velkým klenotem Francouzské Guyany. Tyto pralesy se z velké míry nachází především v nížinách, takže převýšení a vrcholky hor zde rozhodně nehledejte. Tato země je jedním z mála posledních přírodních skvostů na této planetě udržovaných ve své ryzosti a neomezenosti.

Co se lze dělat ve Francouzské Guyaně

Náplň vašich činností ve Francouzské Guyaně bude celkem jednoduchá. Pokud se budete pohybovat na pobřeží, určitě se můžete věnovat vodním hrátkám v moři. Vyhledáváno je bezpočet vodních sportů. Velká města navíc disponují bohatým kulturním programem, kam spadají pověstné karnevaly. U vody lze také rybařit, a to nejenom ve slané vodě, ale také té sladkovodní, která se nachází v řekách Francouzské Guyany. Tou nejlákavější aktivitou v zemi je poznávání zvířat, jichž zde žijí stovky druhů. Deštné pralesy jsou jako stvořené k pozorování.

Z přírodních skvostů jednoznačně vedou Marchallovy vodopády a vodopád Kaieteur. I když je Francouzská Guyana pokryta z větší míry deštnými pralesy, výjimkou není ani savana Rupununi, kde můžete nalézt spoustu místních indiánů. Pokud byste si přece jenom chtěli dát nějaký ten výšlap, zavítejte do pohoří Kanuku, které vás vyvedou do výšky asi 900 metrů nad mořem. Spoustu krás samozřejmě nejdete i ve městech. Typickým příkladem je hlavní město Georgetown, kde se nachází spousta tradičních dřevěných budov, vyhlášená botanická zahrada, Katedrála sv. Jiřího, ale také populární tržiště Stabroek. A pokud chcete spatřit zlatokopy a hledače diamantů, vydejte se do města Bartica.

Místní kuchyně

Místní gastronomie, to je především spojení francouzské a karibské kuchyně v jeden lahodný celek. S přihlédnutím k situování Francouzské Guyany je zřejmé, že nejčastěji se na talířích setkáte s mořskými plody a sladkovodními rybami. Používány jsou i místní suroviny od speciálních koření, přes rýži, až po lahodné exotické ovoce. Tohle všechno lze velice nápaditě mísit dohromady. Vychutnat si můžete například kuře na francouzský způsob Le poulet boucané de Guyana nebo dáte přednost lahodnému vývaru Avara. To vše si pak můžete zpříjemnit ještě čerstvými džusy. Při projíždění Francouzské Guyany samozřejmě narazíte i na netypická jídla pro tuto zemi, od těch indických, až po ta čínská.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné