Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Jižní Amerika

Ekvádor: průvodce

25°C
Aktuálně
25°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
EC flag

Ekvádor

Hodnocení průvodce: 9.3

Ekvádor je specifickou zemí Jižní Ameriky, která ve vás zanechá všelijaké pocity a bezpočet vzpomínek. Tato destinace má doslova kulturní šarm zpozorovatelný nejenom ve velkých městech a koloniálních centrech. Historie, tradice a zvyky k této zemi neodmyslitelně patří. Z příměstských oblastí se můžete vymanit za dobrodružstvím, jež čeká na každého turistiku v rozmanité přírodě. Amazonský deštný prales, dech beroucí Andy a písečné pláže. To je spojení krás přinášejících odlišné zážitky. Dovolená v Ekvádoru nemusí být propojena jen s vysoce kvalitními scenériemi. Vaše ekvádorské dobrodružství může být zaměřeno i na pozorování divoké zvěře, procházky v zalesněných stezkách a objevování nádherných výhledů po širém okolí.

Ekvádor jako takový lze rozdělit do několika oblastí. Ty se liší především svým krajinným rázem z geografického hlediska. Jedním z cílů vaší dovolené v Ekvádoru může být pobřežní pás s deštnými pralesy a nížinami. Východní pás je spojen s Amazonskými nížinami a Horský pás? Ten se nachází v Andách a prezentuje řadu náhorních plošin, včetně sopečných vrcholů. Typickými příklady jsou pásma Cordillera Occidental, aktivní sopka Cotopaxi a vyhaslý vulkán Chimborazo. Dovolená v Ekvádoru je tím, na co budete ještě hodně dlouhou dobu vzpomínat.

Průvodce pro oblíbené destinace: Ekvádor

Co navštívit v Ekvádoru

Vzhledem k tomu, že Ekvádor leží mimo jiné u Tichého oceánu, jednou z možností jsou vodní hrátky, a to libovolného charakteru. Věnovat se můžete nejenom potápění, šnorchlování a poznávání podmořského života. Velice příjemná bude i relaxace na pláži s nekonečným bílým pískem. Ty dobrodružnější a aktivnější povahy samozřejmě vyrazí do přírody. Treky jsou jednou z nejvyhledávanějších aktivit vůbec. Mapa Ekvádoru je v tomto směru hodně bohatá a nabízí každému něco.

Ekvádor můžete poznat z mnoha úhlů pohledů. Jeden z nich přináší hlavní metropole Quito. Ta je zajímavá už tím, že se nachází v nadmořské výšce 2 850 metrů nad mořem. Na samotném vrcholu ve výšce 3 016 metrů se pak tyčí socha Panny z Quita. V metropoli je hned několik krásných míst, která byste rozhodně neměli vynechat. Zavítat můžete například ke klášteru sv. Augustina a na Náměstí nezávislosti. Dominantou Quita je i Prezidentský palác, Arcibiskupský palác a tamní radnice. Jen kousek od města je situován pomyslný střed světa. Místo označované jako Ciudad Mitad del Mundo, kde se kromě památníku nachází také etnografické muzeum.

V Ekvádoru je pochopitelně mnoho krásných měst, která je vhodné zanést do cestovatelského deníku. Jedním z nich je například Otavalo. V něm je tzv. Pončové náměstí a řemeslné trhy. Dále je to třetí největší ekvádorské město Cuenca, kde se budete procházet po dlážděných ulicích v obklopení architektonicky zajímavých staveb. Pro toto město je typická hlavně koloniální architektura. Svou malebností vás okouzlí městečko Papallacta. Tady jsou lázně Banos Publicos. Nevynechte ani jižně situované město Vilcabamba.

Odvrácenou tváří města se stává dech beroucí příroda Ekvádoru. V tomto ohledu můžete navštívit bezpočet míst s rozdílným klimatem a scenériemi. Zajímavou se stává například vyhaslá sopka Chimborazo s pěti vrcholy dosahující výšky 6 310 metrů nad mořem. Zavítat byste měli také do Národního parku Sangay, kde ve volné přírodě žijí tapíři, medvědi, vydry a další živočichové. Propojení ledovců a deštných pralesů půlí jedna ze stejnojmenných sopek s výškou 5 230 metrů. Pokud patříte k příznivců vrcholů, pak si nenechte ujít ani podívanou na národní symbol této země. Je to činná sopka Cotopaxi s výškou 5 897 metrů nad mořem.

Výčet přírodních zajímavostí Ekvádoru je doslova nekonečný. Přesto se pokusíme vypíchnout ty nejkrásnější z nich. Váš zrak bude přecházet při pohledu na lagunu Quilotoa v nadmořské výšce 4 000 metrů nad mořem ve vyhaslé sopce. Vypravit se můžete do oblasti Banos, kde se nad pralesem tyčí tzv. houpačka na konci světa. Přechod přes ní bude jedním z adrenalinových zážitků. Neopomínejte ani na Národní park Machalilla, kde okusíte pobřežní tropický prales v mnoha podobách. Tu opravdovou amazonskou přírodu můžete spatřit v Národním parku Yasumí, kde mimochodem žijí indiáni kmene Waorani.

Součástí Ekvádoru jsou také Galapágy, potažmo Galapážské souostroví. Ostrovy sopečného původu jsou obývány mnohými živočichy. Pozorovat můžete tučňáky, růžové leguány, delfíny, ale také desítky druhů nejrůznějších ptáků. Mezi oblíbené lokality zde patří Santa Cruz, Floreana a Isabela Espanola.

Co by to však bylo za dovolenou v Ekvádoru bez náležité relaxace? Tu si samozřejmě užijete na těch nejkrásnějších plážích v zemi. Mezi vyhlášené oblasti se v tomto směru řadí Puerto Lopez, Montanita, Garrapatero, Canoa, Los Frailes a Torque Bay.

Místní kuchyně

Ekvádorská kuchyně je tradiční a jen lehce ovlivněna několika zahraničními směry. Velký důraz je kladen na kvalitu pokrmu a jeho čerstvost. To se týká nejenom masa, ale také vypěstovaných plodin místními lidmi, pekáren a podobných zařízení. Při přípravě jídel dochází k mísení nejrůznějších ingrediencí od sýrů, přes koření až po speciální omáčky. Pokud budete chtít okusit tamní pochutiny, vyzkoušejte například Humitas, což je škrobové kukuřičné těsto v kukuřičném lusku. Jestliže budete mít zájem o tradiční taštičky, hledejte jídlo zvané Empanady. Opražená zrna kukuřice jsou Cancha a banánové lupínky Chifles. Vašemu gastronomickému zážitku by neměla utéct ani bramborová kaše se sýrem Ilapingachos a nezralé nakrájené banány připravované v oleji Patacones. Na všem si bezpochyby pochutnáte.

Pokud jste náhodou propadli lahodnosti ekvádorské kuchyně, máme tu pro vás ještě několik zajímavých tipů. Co byste řekli kupříkladu na pokrm z dušeného kozího masa, jemuž se říká Seco de chivo? Jestliže to pro vás není to pravé ořechové, nabízí se také syrové ryby a mořské plody označované Ceviche. Když budete mít chuť použít chilli omáčku, hledejte v jídelním lístku výraz Ají. Vašemu hlavnímu pokrmu může předcházet vynikající polévka z luštěnin a kukuřice Fanesca. Ta se nejčastěji podává na Velikonoce. A pro opravdové experimentátory je tu Cuy, což je opečené morče podávané vcelku. Dobrý pokrm můžete zapít dobrým kukuřičným pivem Chica nebo dáte přednost něčemu ostřejšímu, tedy pálence Pisco. Mezi nealkoholickými nápoji vede limonáda Inca Kola.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Ekvádor

 • od 114 580 Kč
  Celebrity Xpedition
  Ekvádor
 • od 109 740 Kč
  Celebrity Xploration
  Ekvádor
 • od 146 060 Kč
  Celebrity Flora
  Ekvádor
 • Royal Decameron Punta Centinela
  Ekvádor
 • Royal Decameron Mompiche
  Ekvádor
 • Ekvádor Z Baltra Na Lodi Celebrity Xperience - 393882339
  Ekvádor
 • od 25 150 Kč
  Norwegian Sun
  Ekvádor

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce