Brazílie - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Jižní Amerika

Brazílie: průvodce

22°C
Aktuálně
24.2°C
Průměrně

Brazílie

Hodnocení průvodce: 9.5

Pátý největší stát na Zemi a zároveň největší země Latinské Ameriky. Země, jejíž temperament pohltí všechny návštěvníky z různých koutů světa. Příjemné subtropické klima, nádherné pláže, kouzelná nezkažená příroda a tropické deštné pralesy na povodí Amazonky z ní činí turisty oblíbenou exotickou destinaci. V Amazonském pralese se nachází asi nejvíce druhů rostlin a živočichů na planetě. Kromě Amazonky je důležitým vodstvem i řeka Paraná s jedinečnými vodopády Iguazů na jihovýchodě. Brazílii omývá Atlantský oceán, na jehož východním a severovýchodním pobřeží se nachází krásné písečné pláže jako třeba Copacabana nebo Leblon, které jsou přímo stvořené pro trávení dovolené.

Srdce Brazílie tepe ve městě Rio de Janeiro, které snad nikdy nespí. Shlédnout ho můžete ze skály s názvem Cukrová homole (portugalsky Pão de Açúcar), která se tyčí u zátoky Guanabara. Nejznámějším symbolem Ria, a vlastně i celé Brazílie, je Socha Krista Spasitele umístěná na hoře Corcovado v národním parku Tijuca. Až na zločinecké slumy je Brazílie přátelská země, její obyvatelé jsou ochotni vám vždy poradit a přiblížit místní způsob života. Navíc se rádi baví a milují hudbu. Dokonce i méně zdatného tanečníka pohltí rytmus samby.

Průvodce pro oblíbené destinace: Brazílie

Co navštívit v Brazílii

Brazílie je rájem všech milovníků zábavy. Především v období karnevalu září všemi barvami a hýří tancem. Kdo by si nechtěl přes den vychutnat Caipirinhu na pláži Copacabana a večer mejdan v rytmu samby? Kromě zábavy nabízí velká města také mnoho úchvatných architektonických staveb a kulturního vyžití. Za shlédnutí stojí město Salvador da Bahía, jehož historické centrum je jednou z městských památkových rezervací pod ochranou UNESCO.

Pojďme se ale na Brazílii podívat tak trochu pod drobnohledem. Úchvatných míst je tu více než dost. Nemá cenu asi polemizovat o tom, že jedním z nejživějších měst bude Rio de Janeiro, nad kterým se mimochodem tyčí slavná socha Krista Spasitele. Stojí na hoře Corcovado ve výšce 710 metrů nad mořem. Samotná socha je i s podstavcem vysoká 39,6 metrů. Výhled z tohoto místa na město se vám doslova vryje do paměti. Pokud si chcete užívat krásných výhledů typických pro Brazílii, pak vás osloví Cukrová Homole. Další symbol Rio de Janeira. Výhled z hory na město a záliv Guanabara je nezapomenutelný.

Brazílie je plná nejrůznějších skvostů. Jestliže dáte nejprve přednost stavbám a architektuře, určitě zavítejte k chrámu Bom Jesus do Congonhas. Poutní chrám je s městem neodmyslitelně spjat a byl vybudován zhruba v druhé polovině 18. století. Pokud vás přitahuje skutečná historie, potom se vaším dalším cílem stane historické centrum města Ouro Preto. To je mimochodem zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Známé je náměstí Praça Tiradentes nebo důl Mina do Chico Rei. Podobně nádherným historickým centrem se pyšní i město Salvador. V jeho podání lze jmenovat náměstí Terreiro de Jesus, kostel Igreja Sao Francisco, katedrálu Catedral Basílica a muzeum Museu Afro-Brasileira.

Opakem starých staveb jsou ty nové a nadčasové. Jednu z nich spatříte třeba ve městě Basília. Je to katedrála Zjevení Panny Marie, která má unikátní tvar a je obehnána šestnácti betonovými sloupy. Hlavní metropole Brazílie toho ovšem skrývá daleko více. Je to třeba palác Planalto a známý most Ponte Juscelino Kubitschek. S moderními stavbami souvisí i bulváry. Ten nejznámější se nachází ve městě Sao Paolo a nese název Avenida Paulista. Pozorovat samozřejmě můžete i velkou spoustu mrakodrapů.

Brazílie, to je v první řadě země mnoha tváří. Vedle úchvatných metropolí a historických staveb tak můžete obdivovat přemíru přírodních krás. Jedinečný pohled se vám naskytne na vodopády Iguacu, které se nachází v parku Parque Nacional Iguazú a dokonce zasahují na argentinskou stranu. Mnohými cestovateli jsou označovány, jako nejkrásnější místo na světě. Nejvýznamnější vodopád Garganta del Diablo dosahuje výšky 70 metrů.

Vaší další zastávkou by se měl stát Národní park Pantanal Matogrossense, jímž protékají řeky Cuiabá a Paraquay. Vedle úchvatné přírody budete moci pozorovat velké množství exotických zvířat. Na své si přijdou i rybáři. Za zmínku stojí Národní park Serra da Capivara, který je naopak situován u řek Parnaíba a São Francisco. Právě na tomto území byly nalezeny nástěnné malby starší jak 25 tisíc let. Mezi další patří Národní park Superagui se svojí rozlohou 4,7 tisíce kilometrů čtverečních a Národní park Chapada Diamantina, kde kromě vodopádů uvidíte spoustu jezer, jeskyní a řek.

Při návštěvě Brazílie si udělejte čas na návštěvu vyhlášených pláží. Není to jenom známá Copacabana. Za zmínku stojí pláž Ipanema, pláže Joaquina a Mole, Sao Miguel dos Milagres a Jericoacora. Zavítat můžete také na souostroví Fernando de Noronha, které je zaneseno na seznamu světového dědictví UNESCO. Výzvou se vám stane ostrov Ilha Grande. Kromě relaxace na bílých plážích můžete dát přednost pozorování podmořského světa – kajmani, delfíni a mořské želvy. Ostrov je znám svou exotickou faunou, takže nepřijdete ani o setkání s papoušky a opičkami. A kdybyste náhodou zatoužili spatřit známé brazilské hvězdy, směřujte do oblasti Buzios. Tahle země nabídne zkrátka každému něco.

Místní kuchyně

Brazílie je svojí rozlohou a různorodostí téměř jako malý kontinent. Místní kuchyně je směsicí portugalských, italských, francouzských, afrických i asijských prvků. V každé části Brazílie tak převládá trochu jiná kuchyně. Pokud se dá hovořit o brazilské národní kuchyni, jsou jejími základními surovinami rýže, fazole, čočka, maniok a maso. Používané jsou také exotické suroviny jako palmový olej nebo kokosové mléko. Typickým národním jídlem je např. feijoada čili směs fazolí se slaninou, zeleninou a masem, ochucená kořením a bylinami. Jí se zde i hodně ovoce – ananas, mango, papája, maracuja, mučenka, limetka a další. Oblíbené jsou ovocné šťávy sucos, sladká brazilská káva, nápojový extrakt ze stonků cukrové třtiny či Cachaca, pálenka z cukrové třtiny. Z Cachacy se vyrábí i nám známý koktejl Caipirinha. Mezi další populární nápoje patří místní víno, pivo, povzbuzující nápoj Maté a Guarana. Oblíbené jsou také mořské plody např. vatapá – krevety a kousky ryb vařené v kokosovém mléce. Často můžete využít stravování nazvané ridizio, kdy zaplatíte fixní poplatek a můžete toho sníst kolik chcete.
 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Brazílie

 • od 66 979 Kč
  Grand Mercure Atlante Plaza
  Brazílie
 • Iberostar Bahia
  Brazílie
 • The Z Hotel
  Brazílie
 • Brazílie Ze Santosu Na Lodi Costa Fascinosa - 394139977P
  Brazílie
 • od 47 229 Kč
  Paradiso Peró Praia Hotel
  Brazílie
 • od 48 549 Kč
  Serhs Natal Grand
  Brazílie - Natal
 • od 47 569 Kč
  Visual Praia
  Brazílie
 • od 49 289 Kč
  Vogal Luxury Hotel & Spa
  Brazílie - Natal
 • od 55 649 Kč
  Aquaria Natal
  Brazílie - Natal
 • od 42 629 Kč
  Marsol Beach Resort
  Brazílie - Natal
 • od 48 549 Kč
  Manary Praia
  Brazílie - Natal
 • od 45 649 Kč
  Natal Dunnas
  Brazílie - Natal

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce