São Paulo - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Brazílie

São Paulo: Průvodce

25°C
Aktuálně
24.2°C
Průměrně

São Paulo

Největší a nejbohatší. Tak lze charakterizovat brazilské město São Paulo, které je sedmou největší metropolí světa a zároveň hlavním městem brazilského státu São Paulo. Metropole o velikosti 1 521,11 kilometrů čtverečních je domovem pro více jak 12 milionů obyvatel. São Paulo se nachází ve výšce 760 metrů nad mořem.

Koloniální období v této lokalitě započalo v roce 1554. Osídlování a růst osady začal o několik let později. Za dlouhou dobu rozvoje se São Paulo stalo domovem nejvyšších mrakodrapů v Brazílii a zároveň ekonomickým centrem. Své sídlo zde má více jak 63 % nadnárodních společností v zemi.

Město São Paulo leží na náhorní plošině v jihovýchodní části Brazílie. K centrální metropoli náleží i několik metropolitních oblastí. Celkem jich je 39, což se promítá i do výsledného počtu obyvatel přesahujícího číslo 21,1 milionů.

Co navštívit v São Paulu

São Paulo je největším městem Jižní Ameriky, které vás seznámí s koloniální historií a osobitou architekturou. Zároveň vám nabídne ohromující přírodní skvosty, řeky a městské parky. Poznávání města São Paulo nabývá mnohých podob.

Spousta turistů prahne po krásných stavbách. Jednou z nich se stane například novogotická katedrála Sé, jež byla budována od roku 1913 do roku 1967. Obdivovat zde můžete například italské mozaiky, sochy proroků na fasádě a trubkové varny. Originálních interiérových prvků je zde více než dost. Kromě této katedrály máte možnost navštívit i jiné skvosty historické části města São Paulo.

Mezi oblíbené lokality metropole se řadí náměstí Pátio do Colégio, které leží jen kousek od katedrály Sé. Na tomto místě je situováno například jezuitské studijní středisko ze 16. století. K vidění je také místní muzeum a velice příjemná kavárna umístěná v zahradách tohoto objektu. Z pohledu ohromující architektury byste si neměli nechat ujít benediktinský klášter Mosteiro de Sao Bento. Ten původní byl založen v 16. století a jeho současná podoba pochází z let 1910 až 1922. Zde jsou k vidění nejrůznější vitráže, sochy, malované obrazy. Probíhají tu také gregoriánské zpěvy.

Další poutavou náboženskou budovou města São Paulo bude klášter a kostel Nossa Senhora da Luz, který je tvořen v tradičním duchu a pochází z 18. století. K jeho výstavbě byla používána výhradně hlína a uvnitř budete moci obdivovat sakrální umění s přemírou nejrůznějších obrazů a dalších prvků. Nachází se zde více jak 10 tisíc položek. Jinou zajímavost São Paula uvidíte kousek od náměstí Pátio do Colégio v podobě klášterního komplexu Largo de Sao Francisco. Zavítat můžete také k modernějším stavbám São Paula, třeba v oblasti Avenida Paulista, kde je situována přemíra kaváren, muzeí a galerií. 

Poznávání této metropole může probíhat i skrze tamní muzea, jichž se zde nachází více než dost. Mezi ta populární patří Museu de Arte známé pod zkratkou MASP. Tato unikátní budova byla vytvořena v roce 1968 a jsou v ní k vidění slavná díla Picassa, Van Gogha a mnohých dalších. Dále je to Muzeum současného umění neboli Museu de Arte Contemporanea, které bylo dokončeno v roce 1957. Zde je umístěno více jak 8 tisíc exponátů. Za prohlídku stojí i muzea Pinacoteca do Estado a Instituto Tomio Ohtake. Vynechat byste neměli ani návštěvu městského divadla Teatro Municipal. Nejstarším muzeem v zemi je galerie umění z roku 1905 zvaná Pinacoteca do Estade.

V brazilském městě São Paulo na vás pochopitelně čeká přemíra krásných zelených ploch, kde si lze užívat potřebného klidu a relaxace. Typickým důkazem je park Ibirapuera neboli Parque do Ibirapuera. Zde se budete pohybovat po stezkách kolem jezer, dětských hřišť a jiných památek. Dalším vyhledávaným parkem je Parque a Independáncia s velkou a udržovanou zahradou plnou růží a fontán. Právě zde je muzeum zvané Museu Paulista. K ekoturistickým parkům se řadí Parque Estadual da Cantareira, Parque Estadual do Jaraguá a APA Capivari-Monos. Mezi ty smíšené lze zařadit Parque Ecológico do Tietê a Parque do Carmo.

A pokud byste si v São Paulu chtěli náhodou užít panoramatického výhledu, zavítejte k věži Banespa, kde se nachází plošina ve výšce 160 metrů nad zemí. Alternativou může být střecha luxusního hotelu Unique a elegantní restaurace s výhledem zvaná Jão Club São Paulo.

Specifika místní kuchyně

Ve městě São Paulo si pochutnáte na jednoduché a lahodné gastronomii. Obvyklými surovinami jsou maso, fazole a rýže. Chybět vám nebudou husté polévky, spousta mořských plodů, ale i některé evropské pokrmy. Pokud dáváte přednost tradičním jídlům, zaměřte se na Acaí a Feijoada. Jestliže si vystačíte s plackou z marinovaného škrobu, dejte si Tapioca. Vynikající je typické brazilské ovoce neboli Papája s cassis. V jídelníčku se porozhlédněte také po pokrmech zvaných Coxinha, Churrasco, Brigadeiro a Acarajé, což je smažené těsto z hnědých fazolí. Lahodných chutí se vám dostane nejenom v pouličních stáncích, ale také v kvalitních restauracích.

Těch se po území São Paula nachází více než dost. Pokud bychom měli hovořit o těch nejlepších, spadají mezi ně Era uma vez um Chalezinho, Seen São Paulo, Fleming´s Prime Steakhouse & Wine Bar Cidade Jardim a Varanta Faria Lima. Když budete chtít vsadit na tradiční gastronomii, pak směřujte do podniků typu Terraqo Jardins, Bar da Dona Onca a Bar do Juarez – Pinheiros.

Počasí

Vlhké subtropické klima je pro São Paulo zcela vlastní. Léto je zde od ledna do března, kdy se setkáte s průměrnými denními teplotami mezi 22 °C až 28 °C. Ty maximální stoupají k 35 °C. V době od prosince do února přichází více dešťových srážek, kterých mimochodem za celý rok spadne kolem 1 440 milimetrů. Méně deštivé období je od dubna do září, kdy dochází k drobnějšímu poklesu teplot mezi 14 °C až 23 °C. Počítat byste měli s tím, že ve městě São Paulo jsou rychlé a výrazné změny klimatu na denním pořádku. Takže během jediného dne lze zažít výrazné výkyvy teplot i srážek. Především v ranních hodinách může být znatelný vítr od oceánu.

Bezpečnost

São Paulo patří mezi méně bezpečná města Brazílie. Vyznačuje se zvýšenou kriminalitou, proto je třeba při jeho poznávání dodržovat jistá pravidla. Ta se týkají primárně toho, kde se budete pohybovat. Vyhnout byste se rozhodně měli chudinským čtvrtím, kde čeká asi to největší nebezpečí. V noci se přepravujte za pomoci taxi služeb a pohybujte se jen v turistických oblastech. Přepadení ve městě hrozí v podstatě kdykoliv během dne. Raději u sebe nenoste zbytečně moc peněz a originální cestovní doklady. Cennosti je vhodnější nechávat na pokoji. Kdyby náhodou k nějakému přepadení došlo, určitě neklaďte odpor. Kapesní krádeže jsou na frekventovanějších místech běžné, tudíž mějte své osobní věci vždy na dosah a na dohled. Jakékoliv výlety mimo město plánujte s místními agenturami a průvodci.

Měna

São Paulo je jedním z největších měst v zemi, na druhou stranu nebude asi tím nejdražším. Náklady na dovolenou v São Paulu jsou ve srovnání s evropskými destinacemi velice přijatelné. O tom se můžete přesvědčit prostřednictvím těchto příkladů orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru v obchodě = 16 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 20 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 30 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 90 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 170 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 180 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Dovolená v São Paulu bude spojena s leteckou dopravou. Vaším cílem se stane největší letiště v Jižní Americe zvané São Paulo Guarulhos. To je situováno 25 kilometrů od stejnojmenné metropole. Letenky vychází v průměru na 15 000 Kč až 20 000 Kč a doba letu z České republiky se pohybuje mezi 15 až 20 hodinami podle délky přestupu. Pro transport z letiště do města máte možnost využít několika dopravních prostředků:

 • Tím nejlevnějším je vlaková linka č. 13.
 • Mnohem pohodlnější, ale i o něco dražší, bude autobus označovaný jako Airport Bus Service.
 • Poslední variantou je spojení autobusové linky č. 257 a linkou metra č. 3.

Po brazilském města São Paulo se lze dopravovat následovně:

 • Po městě funguje autobusová doprava, celkem 17 tisíc autobusů.
 • K dispozici je také 290 trolejbusů.
 • Ze São Paula lze využívat i rychlých autobusových tranzitních linek, včetně těch dálkových.
 • Fungují zde tři železniční systémy. Je to metro v délce 6 kilometrů, jednokolejka a železniční systém Companhia Paulista de Trens Metropolitanos v délce 273 kilometrů nabízející 94 stanic.
 • Cena jednosměrné jízdenky začíná na 4,3 BRL a její výše závisí na ujeté vzdálenosti.
 • Ve městě fungují taxi služby, které si účtují 2,8 BRL za kilometr a nástupní taxa činí v průměru 5 BRL.
 • I když je São Paulo spojeno s poměrně výraznými dopravními zácpami, nabízí se vám také možnost pronájmu automobilu.
 • Ten si lze půjčit na mnoha místech, ať už to bude na letišti nebo v centru metropole. Náklady jsou od 470 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Brazílie

  Nenalezeny žádné záznamy.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce