Fortaleza - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Brazílie

Fortaleza: Průvodce

21°C
Aktuálně
24.2°C
Průměrně

Fortaleza

Fortaleza je hlavním městem brazilského státu Ceará. Jeho velikost je 314,93 kilometrů čtverečních a žije v něm 2,6 milionů obyvatel. Město ležící v severovýchodní části Brazílie je dvanáctou nejbohatší metropolí v zemi.

Koloniální období ve Fortaleze propuklo v roce 1500, kdy tato oblast dostala jméno Santa Maria de la Consolación. Ta skutečná kolonizace započala v roce 1600 a to tak, že zde byla vybudována pevnost São Tiago a osada Nova Lisboa.

Město Fortaleza se pyšní univerzitou Universidade Federal do Ceará, která zde byla založena v roce 1954. V roce 2014 byla Fortaleza hostitelským městem v rámci mistrovství světa ve fotbale. Metropole je příznakem rozdělení bohatství v Brazílii. Město leží na pobřeží Atlantského oceánu a v jeho blízkosti se vyjímají obce jako Itaitinga, Pacatuba a Eusébio.

Co navštívit ve Fortaleze

Město Fortaleza je primárně spojeno s koloniální architekturou, kterou můžete pozorovat na mnoha místech. Kromě toho si užijete i dostatečného množství zeleně a městských pláží. Výzvou se vám stane řada sportovních aktivit, ale i kulturních zážitků.

Velice příjemným působištěm brazilského města Fortaleza je náměstí Praça do Ferreira, kde se můžete posadit na lavičku a vychutnávat si jedinečnou atmosféru. Pokud chcete pozorovat pouliční umělce a toužíte po zeleni, směřujte do Praça José de Alencar. V jižní části náměstí na vás čeká architektonická památka Theatro José de Alencar, která byla postavena v roce 1912. Z těch novodobějších kulturních budov lze jmenovat centrum zvané Dragão do Mar otevřené v roce 1999. Zde se nachází i knihovna, kino a muzeum umění.

Ve starém vězení, nyní v Centro de Turismo, máte možnost navštívit Museu de Arte e Cultura Popular, kde se co nejvíce přiblížíte k lidovému umění a k řemeslným trhům. V samotném centru města Fortaleza leží slavná katedrála, pod níž je podepsaný francouzský architekt George Mounier. Z populárních muzeí lze zmínit třeba Museu do Ceará, které se primárně zaměřuje na historii státu Ceará. Tím dalším je Museu do Automóvel, kde si na své přijdou hlavně milovníci automobilů. K vidění je více jak šedesát vozů pocházejících hlavně ze Spojených států amerických.

Cestu si udělejte i k zámku Estoril, který byl postaven v roce 1925 jako Vila Morena. Objekt s unikátní architekturou prošel pestrou historií a několika rekonstrukcemi. Dobovou atmosféru vám nabídne historický trh s masem Mercado dos Pinhões, který dnes funguje jako řemeslný veletrh. Jde o staré místo otevřené v roce 1897. Ujít si nenechte ani malé muzeum Mini Siará, ve kterém budete moci vidět více jak 25 zmenšenin koloniálních staveb města Fortaleza.

Chvíle odpočinku budete realizovat v jedné z největších zelených ploch metropole, kterou je park Parque Ecologico do Cocó. A pokud byste zatoužili po nezapomenutelném západu slunce, vyrazte na místa, jakými jsou Ponte Metalica, Mucuripe a Praia Iracema.

V brazilském městě Fortaleza si můžete užívat příjemné relaxace i na plážích. Vybrat si lze jednu ze dvou městských pláží. Je to již jmenovaná Praia Iracema a tou druhou Meireles. Pokud budete ochotni vyrazit 5 kilometrů od pláže Meireles, dojdete k jedné z nejatraktivnějších pláží zvané Praia do Futuro. Na plážích se nachází dostatečné zázemí z pohledu stravování. Poslední jmenovaná pláž vybízí také k surfování, k čemuž vám poslouží i místní půjčovny. Oblíbený je windsurfing a kitesurfing. Objednat si můžete také jízdu na motorovém člunu, škuneru nebo katamaránu.

Jednou z oblíbených aktivit je i golf, k čemuž využijete areál asi 30 minut jízdy autem od Beira Mar. Ve městě Fortaleza se nachází tři kina nebo zvolíte kulturní zážitek ve formě festivalu. Je to Vida e Arte, Fortal a Ceará Music.

Specifika místní kuchyně

Ve Fortaleze si pochutnáte na rozmanitých a tradičních pokrmech. Výjimkou pochopitelně nejsou i zahraniční kuchyně, ale kdo by odolal místním specialitám? Velice často je konzumováno tropické ovoce, zelenina, mořské plody a maso. Kombinací kvalitních, čerstvých a vybraných surovin pak vznikají pokrmy, nad nimiž se vám budou sbíhat sliny. Je to například vývar Manicola, polévka z krevet Tacacá, dušené krevety Vatapá, Caruru a národní brazilské jídlo Feijoda. Pod ním si představte dušené hovězí maso s klobásami, slaninou a fazolemi. Vynechat byste neměli ani grilované Churrasco. To vše pak zakončíte řadou lahodných dezertů a sladkostí. Populární jsou zákusky ze žloutků a ovocné dorty.

Ve městě Fortaleza můžete zavítat do mnohých podniků soustřeďujících se na rozdílné typy gastronomie. K místním kulinářským podnikům patří Coco Bambu Sul Restaurante, Coco Bambu Meireles a Geppos Restaurante. Turisté prahnoucí po lepších a luxusnějších restauracích dají přednost Rasco Steakhouse, Misaki Restaurante, Cabana del Primo a Balcony Bistro.

Počasí

Ve Fortaleze dochází ke střídání tropického mokrého a suchého klimatu. Připravit byste se měli na vyšší vlhkost vzduchu pohybující se mezi 75 % až 85 %. Průměrné denní teploty jsou v průběhu celého roku mezi 26 °C až 30 °C. Ta nejvyšší maxima šplhají k 37 °C, což bývá především v lednu. Suché období je od srpna do prosince. Mokré klima přichází od ledna do června, přičemž březen a duben jsou asi nejdeštivějšími měsíci. Celoroční úhrn dešťových srážek je tu kolem 1 600 milimetrů. Dovolenou ve Fortaleze je proto třeba plánovat i s přihlédnutím k tamnímu klimatu.

Bezpečnost

O bezpečnosti v brazilském městě Fortaleza nelze aktuálně moc dobře hovořit, protože metropole je sužována nejrůznějšími gangy. I proto v metropoli narazíte na vyšší výskyt policejních a vojenských složek. Z obecného hlediska se vyplatí pohybovat se jen na frekventovaných místech. Nenoste sebou moc hotovosti a vůbec ne originální cestovní doklady. Můžete se stát součástí přepadení, ale i kapesních krádeží. Vycházení v noci není vůbec bezpečné. Situace se vlivem ozbrojených složek postupně zlepšuje, přesto je realizováno několik desítek útoků denně. Před návštěvou brazilského města Fortaleza je vhodné zjistit si aktuální stav bezpečnostní situace. I když bude lepší vždy dbát základních bezpečnostních pravidel, čímž minimalizujete jakékoliv problémy. Třeba při přesunech vsaďte raději na taxíky než na delší trasy pěšky. Nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim kvůli vysokým denním teplotám.

Měna

Fortaleza patří k cenově přijatelným městům Brazílie. Ceny jsou zde v porovnání s evropskými destinacemi nižší. V mnoha případech se podobají České republice. Pro příklad uvádíme několik orientačních cen za vybrané zboží a služby.

 • Voda 1,5 litru = 14 Kč
 • Chleba = 28 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 170 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 13 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 90 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 115 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 950 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 26 Kč

Doprava

Z pražského letiště Václava Havla se do tohoto brazilského města dostanete prostřednictvím letecké dopravy. Vaším cílem se stane letiště Fortaleza. Z Prahy počítejte s jedním mezipřistáním, což prodlužuje délku letu na 15 až 20 hodin. Pokud byste vyrazili přímým letem z Frankfurtu, snížíte dobu letu na 12,5 hodiny. Náklady na letenku se pohybují kolem 20 000 Kč. Z letiště do 8 kilometrů vzdáleného města Fortaleza se dopravíte s pomocí autobusové linky č. 404, a to na hlavní nádraží. Přímo do centra jezdí autobusové linky č. 27 a č. 66. Náklady se pohybují kolem 3,4 BRL.

 • Ve městě funguje metro označované jako MetroFor s délkou 43 kilometrů. Čítá kolem 20 až 30 stanic.
 • K dispozici je asi 200 autobusových linek. Pro vzdálenější přesuny lze využívat kvalitnějších dálkových autobusů.
 • Jízdné se pohybuje od 3,4 BRL podle vzdálenosti.
 • Alternativou jsou místní taxi služby. Nástupní taxa činí 4,8 BRL a cena za kilometr je 2,4 BRL. Levnějším řešením může být služba Uber.
 • Po městě je vybudováno asi 116 kilometrů cyklistických tras, takže můžete popřemýšlet také o pronájmu jízdního kola.
 • Pokud uvažujete o pronájmu automobilu, lze jej realizovat na letišti i ve městě. Cena za půjčení začíná na 400 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Brazílie

 • od 69 279 Kč
  Grand Mercure Atlante Plaza
  Brazílie
 • Iberostar Bahia
  Brazílie
 • The Z Hotel
  Brazílie
 • Brazílie Ze Santosu Na Lodi Costa Fascinosa - 394139977P
  Brazílie
 • od 54 309 Kč
  Paradiso Peró Praia Hotel
  Brazílie
 • od 50 399 Kč
  Serhs Natal Grand
  Brazílie - Natal
 • od 55 349 Kč
  Visual Praia
  Brazílie
 • od 49 289 Kč
  Vogal Luxury Hotel & Spa
  Brazílie - Natal
 • od 55 649 Kč
  Aquaria Natal
  Brazílie - Natal
 • od 42 629 Kč
  Marsol Beach Resort
  Brazílie - Natal
 • od 50 349 Kč
  Manary Praia
  Brazílie - Natal
 • od 51 319 Kč
  Natal Dunnas
  Brazílie - Natal

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce