Rio de Janeiro - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Brazílie

Rio de Janeiro: průvodce

25°C
Aktuálně
24.2°C
Průměrně

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro je druhé nejlidnatější město Brazílie a šesté nejlidnatější město této části Ameriky. Metropole o velikosti 1 221 kilometrů čtverečních pojímá až 6,7 milionů obyvatel. Pokud bychom brali v potazi přidružené městské části v okolí, je to plocha 4 539,8 kilometrů čtverečních a 12,2 milionů lidí.

První Evropané se na toto území dostali v roce 1502. V roce 1555 započalo budování pevnosti Forte Coligny na ostrůvku Seripige. V roce 1763 bylo hlavní město přesunuto ze Salvadoru do Rio de Janeira, což vydrželo do roku 1960. V tehdejší době bylo Rio de Janeiro dokonce hlavním městem Portugalska, a to jako jediné mimoevropské město.

Rio de Janeiro je nejnavštěvovanějším městem na jižní polokouli. Zároveň jde o druhou největší městskou HDP v zemi. Rio de Janeiro je spjato s bouřlivými karnevaly a zábavou. Hlavní město stejnojmenného brazilského státu Rio de Janeiro se díky vybraným částem nachází na seznamu světového dědictví UNESCO.

Co navštívit v Rio de Janeiru

Rio de Janeiro je překrásným městem nacházejícím se mezi horami a mořem. V jeho útrobách máte možnost objevit cenné historické dědictví, ale také spoustu zelených ploch a zajímavostí. Od poznávání tamní architektury se lze velice rychle přesunout k poutavému kulturnímu programu. Výčet dominant města Rio de Janeiro by čítal desítky položek. Pojďme se proto zaměřit na ty nejvýznamnější z nich.

Tou nejznámější je bezpochyby socha Kristus Spasitel označovaná jako Cristo Redentor. Obří socha s výškou 30 metrů a rozpětím paží 28 metrů se vyjímá na vrcholku Corcovado ve výšce 709 metrů nad mořem. Tato kultovní památka Rio de Janeira byla vystavěna v roce 1922 až 1931. Socha je situována v Národním parku Tijuca, kde je jeden z největších lesů světa. Toto místo pochopitelně vybízí k podrobnějšímu prozkoumávání.

Pokud vám půjde o historické objekty města Rio de Janeira, potom zavítejte ke kostelu Sao Bento, který byl vybudován na místě původního kostela z roku 1617. V interiérech oceníte propracovanou řezbářskou práci a dominantní oltáře. Tím dalším populárním kostelem je Sao Francisco da Penitencia, jehož stavba byla zahájena v roce 1657 a dokončena v roce 1773. Zmínka by měla padnou také o farním kostelu Nossa Senbora do Carmo z let 1808 až 1889. A co taková katedrála Catedral de Sao Sebastiao v moderním pojetí a s překrásnými barevnými skly? Unikátní architekturu budete obdivovat i v případě městského divadla Teatro Municipal.

Jestliže budete chtít vidět více než jen tyto přednosti Rio de Janeira, pak vám přinášíme několik dalších tipů – Paço Imperial, Mosteiro de São Bento, Arcos da Lapa, Catedral Metropolitana, Biblioteca Nacional a Art Deco. 

Rio de Janeiro je zároveň protnuto nejrůznějšími muzei. V oblasti Downtown jsou to Museu Histórico Nacional, Museu Nacional de Belas Artes, Museu Naval a Museu Chácara do Céu. V lokalitě South Zone jsou to Museu da República, Museu Internacional de Arte Naïf, Museu do Índio a Museu Villa-Lobos. Opačná oblast zvaná North Zone ukrývá Museu do Primeiro Reinado, Museu de Astronomia e Ciências Afins, Museu do Trem a Museu Aeroespacial. Ve West Zone je to Museu Casa do Pontal.

Rio de Janeiro, to jsou ale i přírodní zajímavosti. Typickým důkazem je nejznámější dominanta v podobě vrcholu Sugarloaf s výškou 394 metrů na mořem. Zavítat můžete do velké botanické zahrady Jardim Botanico o velikosti 350 akrů. Tato zahrada se stala biosférickou rezervací UNESCO a k vidění je zde jak orchidárium, tak japonské zahrady. Výlet si lze udělat i do zahrad paláce Sao Cristóvao. Mezi vyhledávané parky ve městě patří Parque do Flamengo, Campo de Santana, Quinta da Boa Vista a Parque Guinle.

Rio de Janeiro, to je také zábava. Minout byste rozhodně neměli jednu z nejslavnějších pláží Copacabana, kde si užijete relaxace a vodních radovánek na zlatavých píscích. Oblíbené jsou pláže Leblon a Ipanema. Sportovní nebo kulturní zážitek vám zprostředkuje největší brazilský stadion Maracana nebo se stanete součástí tamního karnevalu pořádaného každou zimu. Město Rio de Janeiro si vás zkrátka získá ve všech směrech.

Specifika místní kuchyně

Kuchyně v Rio de Janeiru je primárně určena pro gurmány, protože je pestrá a lahodná. Ať už si objednáte jakýkoliv z vyhlášených pokrmů, vždy se vám dostane přemíry barev, chutí a vůní. Kromě bohatých ingrediencí je vsazeno na celkovou jednoduchost a primárně na čerstvost tamních pochutin. Využívány jsou všechny druhy masa, od toho kuřecího, přes vepřové, až po hovězí. Setkat se lze se zeleninovými saláty připravovanými na mnoho způsobů, luštěninami, ale také s hodně používaným maniokem, olivovým olejem, okrou, japonským suši a těstovinami. Hodně pokrmů je doplněno o různé druhy nápojů, jakými jsou pověstné šťávy Sucos nebo Caldo de cana. Všude je k dispozici i brazilské pivo.

V Rio de Janeiru se nachází bezpočet kvalitních restaurací. My vám nyní nabídnete jen několik prověřených tipů, s nimiž se rozhodně nespálíte. Na místní gastronomii se zaměřují oblíbené podniky Marius Degustare, Bar do David, Galeto 183 a Org Bistro. Příznivci nižších cen zavítají do Hassel Steakbar, Apetite a Guacamole Cocina Mexicana. A pokud dáváte přednost něčemu luxusnějšímu, zvítězí restaurace Giuseppe Mar, Oro Restaurante, Delly Gril a Gabbiano Ristorante.

Počasí

Tropické savanské klima hraničící s tropickým monzunovým podnebím. Přesně tak by šlo charakterizovat počasí v Rio de Janeiru. Celoroční průměrné teploty přes den mají hodnotu 24 °C až 27 °C. A ty nejvyšší mohou dosáhnout k hranici 40 °C. Roční období zde probíhají opačně nežli v České republice. To znamená, že nejtepleji je přes zimu, kdy spadne i více dešťových srážek. A to od prosince do března. Zimní období je od května do září. S jeho příchodem množství dešťových srážek trochu klesá. Průměrná vlhkost v Rio de Janeiru je kolem 80 %.

Bezpečnost

Brazilské město Rio de Janeiro je spojeno s vyšší kriminalitou a nepříliš dobrou pověstí co se týče bezpečnosti. Pro bezproblémovou dovolenou v této metropoli se vyplatí dodržovat několik doporučení. Důkladně si hlídejte své osobní věci a se sebou do města raději nenoste originální cestovní doklady a moc peněz. Dobře si hlídejte fotoaparáty a mobilní telefony. Zbytečně nedávejte na odiv jakékoliv cennosti. Nenechte se přemluvit k návštěvě chudinských čtvrtí a sami se nepohybujte ani po plážích, natož v tunelech a v podobných oblastech. Jestliže máte dojem, že vás někdo sleduje, raději zajděte na nějaké bezpečné veřejné místo. Hrozba přepadení je v Rio de Janeiru také během dne. Pakliže k němu dojde, neklaďte v žádném případě odpor. Když budete mít potřebu přesouvat se někde v noci, využívejte k tomu pouze prověřených taxi služeb.

Měna

Náklady na dovolenou v Rio de Janeiru budou přijatelné. V porovnání s Českou republikou nejde o nic výjimečného, ba naopak, spousta cen je shodných. Lepší představu o výdajích v Rio de Janeiru si uděláte skrze níže uvedené příklady.

 • Voda 1,5 litru = 17 Kč
 • Chleba = 36 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 70 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 85 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 30 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Espresso = 27 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 175 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 28 Kč

Doprava

Při cestě do brazilského Rio de Janeira budete směřovat na velké mezinárodní letiště Rio de Janeiro Galeao. To se nachází od centra metropole asi 15 kilometrů. Pokud využijete letů z pražského letiště Václava Havla, počítejte s přestupem a délkou letu 15 až 20 hodin. Z okolních zahraničních letišť lze využít přímých letů, čímž klesne délka letu na 12 hodin. Cena letenky se pohybuje mezi 15 000 Kč až 21 000 kč. Z letiště Rio de Janeiro Galeao se můžete do centra metropole dopravit následujícími způsoby:

 • Autobusová linka BRT 5700 vás doveze na zelenou linku metra. Celková doba jízdy bude asi hodinu a náklady dohromady cca 7,5 BRL.
 • Trochu pomalejší alternativou bude přímá linka č. 2016.

Ve městě Rio de Janeiro lze zvolit některý z těchto dopravních prostředků.

 • Veřejnou dopravu zajištuje více jak 440 autobusových linek.
 • Využívat lze také tři trasy metra, které mají 58 kilometrů a 41 stanic.
 • K dispozici jsou také příměstské vlaky.
 • V roce 2016 byl zprovozněn systém lehkých drah čítající délku asi 28 kilometrů.
 • V Rio de Janeiru se mimo jiné nachází nestarší fungující elektrická tramvaj.
 • Náklady na jízdné po městě začínají na 4,1 BRL.
 • Pokud chcete dopravu bez jakýchkoliv starostí, zvolte místní taxi služby. Ty jsou žluté a mají modrý pruh na boku.
 • Průměrná cena za kilometr je 2,6 BRL a nástupní taxa činní 5,8 BRL.
 • Oblíbený je i pronájem jízdních kol, protože po městě funguje až 160 kilometrů udržovaných cyklostezek.
 • Díky přístavům je přístupná také lodní doprava.
 • Využívat lze ještě jednoho letiště Santos Dumont, a to především v rámci vnitrostátních letů po Brazílii.
 • Hned po přistání na letišti se vám nabízí možnost pronájmu automobilu. Cena začíná na 400 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Brazílie

 • od 138 119 Kč
  Gran Meliá Nacional Rio De Janeiro
  Brazílie - Rio de Janeiro
 • od 78 719 Kč
  Fairmont Copacabana
  Brazílie - Rio de Janeiro
 • od 56 819 Kč
  Porto Bay Rio Internacional
  Brazílie - Rio de Janeiro
 • od 61 569 Kč
  Camboinhas Beach Pousada
  Brazílie - Rio de Janeiro
 • od 53 699 Kč
  Buzios Espiritualidade
  Brazílie - Rio de Janeiro
 • od 61 949 Kč
  Hotel Arpoador
  Brazílie - Rio de Janeiro

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce