Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Brazílie

Porto Alegre: průvodce

28°C
Aktuálně
24.2°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Porto Alegre

Porto Alegre je hlavní město brazilského státu Rio Grande do Sul. Metropole se rozprostírá u mořského pobřeží na ploše 496,83 kilometrů čtverečních, kde představuje významný námořní bod. Ve městě Porto Alegre žije asi 1,5 milionů obyvatel.

K oficiálnímu založení města došlo v roce 1772. Prvotní název byl Freguesia de São Francisco do Porto dos Casais. Ten se následně změnil na Nossa Senhora da Madre de Deus de Porto Alegre. O rok později se Porto Alegre stalo hlavní metropolí celé oblasti.

Město Porto Alegre je označováno jako ekonomické, kulturní a vzdělávací centrum této části Brazílie. Od roku 1963 se zde pořádají světové univerzitní hry. Porto Alegre je situováno v deltě, kde se spojuje pět řek, které dohromady tvoří jezero Guaíba. Jde o jedno z nejbohatších měst v Latinské Americe.

Porto Alegre ve svém centru a v blízkém okolí ukrývá několik architektonických skvostů, památníků, muzeí a významných míst, která stojí za návštěvu. Objevovat budete zelená zákoutí i svéráznou kulturu tohoto místa.

Jestliže hodláte vidět co nejvíce z brazilského města Porto Alegre, potom využijte speciální turistickou linku, jež vás proveze mezi kostely, parky a jinými skvosty metropole. Nazývá se Linha Turismo. My vás nyní seznámíme trochu podrobněji s jednotlivými krásami města.

Tím asi nejznámějším kostelem je Santuário Mãe de Deus, odkud se vám dostane dokonalého výhledu na Porto Alegre. Kostel byl postaven v roce 1992 a pyšní se velice zajímavými exteriéry a interiéry. Hned poté můžete zamířit k Usina do Gasômetro. Dnes se zde nachází například umělecká expozice. Objekt vybudovaný v roce 1928 je zárukou nezapomenutelného západu slunce, v němž se vám bude pomalu potápět Rio Guaíba. Ujít si nenechte ani proslulý památník Monumento aos Açorianos. Ten symbolizuje první obyvatele tohoto místa a dosahuje výšky až 17 metrů.

Jestliže je vám historie Porto Alegre blízká a láká vás zároveň umění spojené s touto lokalitou, potom musí vaše další kroky směřovat k muzeím. Mezi ta nejznámější patří rozhodně Fundação Iberê Camargo, jež je situováno v unikátní budově, na jejíž výstavbě se podílel portugalský architekt Alvaro Siza. Vaším následným cílem se může stát Museu de Ciências e Tecnologia da PUC, popřípadě si zajdete na výstavu do MARGS. Za zmínku stojí ještě Museu Histórico Júlio de Castilhos, ale také kulturní zážitek v divadle Teatro Sao Pedro, které bylo slavnostně otevřeno v roce 1858.

Z významných objektů města Porto Alegre lze jmenovat i tamní katedrálu, která pochází z počátku 20. století. Právě tento objekt je dělícím článkem mezi prosperujícími čtvrtěmi a samotným historickým centrem. Pokud se vydáte na severní stranu Praça da Matriz, pak neminete ani unikátní vytesanou fasádu Biblioteca Público, jejíž původ sahá do roku 1912.

V brazilském městě Porto Alegre byste si měli užívat i příjemné zeleně, jíž vám zprostředkují místní parky. Jedním z nich je Parque Moinhos de Vento, kde se nachází nejenom vodní plochy, ale také místa pro jógu. Dále je to veřejný park s fitness a moderním uměním zvaný Parque Marinha. Spousta hudebních a společenských událostí se koná v parku Parque Farroupilha. Hodně vyhledávaný je také park Parque Maurício Sirotsky Sobrinho a stromový park Parque Germânia. Tohle všechno jsou místa, kde lze relaxovat.

V Porto Alegre je oblíbenou činností sledování západu slunce, a to především nad hlavní vodní plochou Guaíba. Tuto pětiminutovou událost je možné pozorovat z mnoha působišť. Mezi turisty vede také přímořská trajektová doprava prostřednictvím katamaránu. A zapomínat bychom neměli ani na listopadový festival knih Feira do Livro.

Specifika místní kuchyně

Kuchyně v brazilském městě Porto Alegre je inspirovaná původními indiánskými lidmi. Skládá se především z masa, mořských plodů, obilovin a zeleniny. Nechybí pochopitelně ani tropické ovoce. Pokud pomineme národní pokrm Feijoada, který si můžete dát na každém kroku, čeká na vás ještě několik dalších místních specialit. Je to například Churrasco, což je maso napíchané na vidlici, které se pomalu odkrajuje. Těšit se ale můžete na žebírka, steaky a nejrůznější druhy uzenin. Oblíbeným alkoholickým nápojem ve městě je Caipirinha, brazilské víno a šťávy z nejrůznějších druhů ovoce – graviolu, tamarindo, a cupuaçu.

Nezapomenutelný gastronomický zážitek vám v Porto Alegre zprostředkuje několik místních podniků. Na tradiční speciality se zaměřují NB Steak Ramino Barcelos, Galeto Di Paolo, Atmosfera de Ipanema a Komka. Z těch luxusnějších restaurací lze jmenovat Coco Bambu Porto Alegre, Le Bateau Ivre, 300 Cosmo Dining Room a Koh Pee Pee.

Počasí

Vlhké subtropické klima je pro brazilské město Porto Alegre naprosto vlastní. Roční období je tu trochu otočené proti tomu v České republice. V létě zde panují spíše nižší teploty. Denní průměr je mezi 15 °C až 20 °C. Kdežto zima je teplejší, což dokazují teploty 25 °C až 30 °C. Maxima mohou šplhat až k 39 °C. V průběhu celého roku je třeba počítat s průběžnými dešťovými přeháňkami, a to nezávisle na ročním období. Celoroční úhrn dešťových srážek je 1 450 milimetrů. V létě se připravte na bouřky a tropické srážky.

Bezpečnost

S bezpečností v brazilském městě Porto Alegre je to relativní. Když se budete pohybovat po hlavních turistických třídách během dne, budete se cítit víceméně bezpečně. Pozor si musíte dávat především na své osobní věci, peníze a mobilní telefony. Kapesní krádeže jsou zde na denním pořádku. Na hodně místech můžete potkat spoustu chudých lidí, jež nepůsobí dobrým dojmem. Do některých okrajových čtvrtí se raději nevydávejte ani ve dne. Po setmění je situace ve městě Porto Alegre horší. V ten okamžik se stávají nebezpečné mnohé lokality. Pokud tedy můžete, omezte po 22 hodině pohyb na minimum. Jestliže máte potřebu přepravovat se na delší vzdálenost, raději volte taxi služby, snižujete tím riziko jakéhokoliv přepadení a krádeže.

Pozor si dávejte také na dopraví situaci. Pohyb po městě může být rizikový díky tomu, že místní řidiči víceméně ignorují jakékoliv přechody pro chodce a mnohdy i je samotné.

Měna

Porto Alegre patří spíše k těm levnějším brazilským městům, ať už jde o sortiment v obchodě, restaurace nebo ubytovací zařízení. Prostřednictvím několika níže uvedených příkladů se o tom můžete přesvědčit.

 • Voda 1,5 litru = 17 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 16 Kč
 • Cappuccino = 30 Kč
 • Espresso = 21 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 46 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 70 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 110 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 26 Kč

Doprava

Z České republiky musíte zamířit na brazilské letiště Porto Alegre International Airport Salgado Filho. Obvykle vás bude čekat jedno nebo dvě mezipřistání, takže doba letu se pohybuje od 20 hodin výše. Běžné náklady na letenky jsou v průměru 18 000 Kč až 20 000 Kč. A jak je to s dopravou v brazilském městě Porto Alegre?

 • Veřejnou dopravu zde zajišťují především autobusy. Dohromady je to asi 1 600 autobusů a 150 minibusů.
 • Ve městě funguje rychlý tranzitní systém pod společností Trensurb. K dispozici je asi 22 stanic.
 • Cena jednosměrné jízdenky začíná na 4,7 BRL.
 • Využívat můžete i některý ze stovek místních taxíků. Průměrná cena za kilometr činí 2,6 BRL a nástupní taxa je asi 5,2 BRL.
 • K dispozici je přístav, a tedy i lodní doprava.
 • Přímo na letišti nebo v některé z městských autopůjčoven můžete využít pronájem vozu. Náklady jsou od 550 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Brazílie

 • Grand Mercure Atlante Plaza
  Brazílie
 • Iberostar Bahia
  Brazílie
 • The Z Hotel
  Brazílie
 • Brazílie Ze Santosu Na Lodi Costa Fascinosa - 394139977P
  Brazílie
 • Paradiso Peró Praia Hotel
  Brazílie
 • Serhs Natal Grand
  Brazílie - Natal
 • Visual Praia
  Brazílie
 • Vogal Luxury Hotel & Spa
  Brazílie - Natal
 • Aquaria Natal
  Brazílie - Natal
 • Marsol Beach Resort
  Brazílie - Natal
 • Manary Praia
  Brazílie - Natal
 • Natal Dunnas
  Brazílie - Natal

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce