Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Brazílie

Curitiba: Průvodce

22°C
Aktuálně
24.2°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Curitiba

Curitiba je hlavním městem brazilského státu Paraná. Jde o největší město v jižní oblasti Brazílie, které zahrnuje 26 obcí. Jeho celková rozloha je 430,9 kilometrů čtverečních a žije zde přibližně 1,9 milionů obyvatel. V celé metropolitní oblasti je to 3,2 milionů lidí.

Historie města Curitiba sahá do roku 1693, kdy došlo k jeho založení kolonisty. Jeho prvotní název byl Vila da Nossa Senhora da Luz dos Pinhais. Teprve až poté došlo k přejmenování. Největší rozmach města proběhl v 19. a ve 20. století.

Město Curitiba je situováno na náhorní plošině ve výšce 932 metrů nad mořem. Leží u mořského přístavu zvaného Paranaguá a je centrem politickým, hospodářským a kulturním. Nachází se zde například významná Federální univerzita Parané založená v roce 1912.

Co navštívit v Curitibě

Brazilské město Curitiba je pro turisty jako stvořené. Důkazem toho je spousta krásných míst, které máte možnost navštívit. Čekají vás významná památná působiště, církevní stavby, ale i rozmanité parky plné zeleně. Curitiba nabízí zkrátka od každého něco.

Jestliže si chcete vychutnat pořádnou dávku minulosti, potom zavítejte třeba do historické oblasti zvané Largo da Ordem, kde je situován kostel třetího řádu sv. Františka z roku 1737 nebo kostel Rosário. Kvůli poutavé architektuře místních staveb je oblíbená ulice 24 Horas Street a Tiradentesovo náměstí. Právě zde stojí bazilika Minor Panny Marie Světské. Vynechat byste ostatně neměli ani Japan Square. Oblast s japonskými jezery, kulturním domem a objekty v japonském stylu.

Poznávání brazilského města Curitiba, to může být třeba krásná fontána Jeruzalém nacházející se na rohu Avenue Arthura Bernardese. Tato betonová stavba stoupá do výšky až 14,5 metrů. Na náměstí Garibaldi – São Francisco je to zase fontána paměti, která vzdává poctu tamním kolonistům. Na náměstí Generoso Marques je fontána Maria Lata D'Água nebo se vydáte k fontáně Mocinhas da Cidade. Míjet budete i nejrůznější památníky. Tím hodně známým je památník Curitiba.

A co dalšího v Curitibě vidět? Co takhle specializovanou knihovnu Středního východu Arab Memorial. Muzeum dřeva a přírodní historie Capão da Imbuia nebo oblast Santa Felicidade, kterou lze s jistotou označit za gastronomickou oblast. Milovníci kultury se mohou vydat k divadlu Guaíra a k divadlu Paiol. A jestliže sníte o překrásném výhledu po městě Curitiba, směřujte k věži Mercês Tower situované na nejvyšším vrcholku. Její výška je 95 metrů a nechybí zde telefonní muzeum. Z ryze církevních staveb směřujte k chrámu Rosicrucian Order a navštivte ruiny São Francisco.

Pokud jde o poznávání prostřednictvím muzeí, rozhodně zde nebudete strádat. Je to například Muzeum náboženského umění Museu de Arte Sacra, Muzeum současného umění Museu de Arte Contemporânea, Metropolitní muzeum umění Museu Metropolitano de Arte de Curitiba, Muzeum expedice Museu do Expedicionário, Muzeum holokaustu Museu do Holocausto a Muzeum přírodní historie Museu de História Natural.

Město jako takové je doslova protnuto překrásnými a udržovanými parky. Jejich poznávání můžete započít u German Wood a pokračovat k Barigüi Park, Barreirinha Park, Gutierrez Wood, Pope's Wood, Passaúna Park, Portugal Wood, Reinhard Maack Wood, Tanguá Park, Tingüi Park, Tropeiros Park a Public Promenade. Navštívit lze i místní botanickou nebo zoologickou zahradu.

Město Curitiba, to jsou také kulturní události v podobě festivalů. K těm známým patří Divadelní festival Curitiba, Hudební workshop Curitiba, Psycho karneval, Zombie Walk a mnohé další. Díky přistěhovalcům z různých zemí světa mohou být takové akce laděné do japonského či italského stylu.

Specifika místní kuchyně

Kuchyně v Curitibě pro vás rozhodně nebude žádným zklamáním. Těšit se můžete na spoustu vyhlášených brazilských pokrmů, které jsou vlastní nejenom této zemi, ale i této oblasti. Spolehnout se lze na dostatečnou zásobu masa připravovaného na mnoho způsobů, zeleninu, tropické ovoce a další ingredience. Pokud prahnete po tom ochutnat místní speciality, zaměřte se v jídelníčku na pokrmy jako Vatapá, Feijoada, Caruru a Pato no tucupi. Milovníci mořských plodů mohou vsadit na krevetovou polévku Tacacá. Je pravdou, že na své si zde přijdou i vyznavači evropské a asijské kuchyně. Takže pizza nebo sushi vám jistě chybět nebudou.

Jestliže si chcete pochutnat na kvalitním a dobrém brazilském jídle, nehledejte naslepo v přemíře místních restaurací a zvolte jednu z těchto doporučovaných. Mezi populární se řadí Old West Restaurant, Barolo Trattoria, Chico Burguers, Cordon Blanc Restaurant, Annapurna Inn, Madalosso, Spaghetto a v Restaurante Manu.

Počasí

Subtropické vysokohorské klima je z části ovlivňováno tím oceánským. V překladu to znamená jediné. Mírnější teploty po většinu roku a hojné dešťové srážky. Od května do října počítejte s denními teplotami mezi 15 °C až 21 °C. Maxima stoupají k 30 °C. Mezi listopadem a dubnem jsou teploty vyšší, zhruba mezi 20 °C až 27 °C. Při těch nejvyšších se ručička teploměru zastaví na hranici 35 °C. Maximální vlhkost vzduchu na jaře je cca 83 %. Nejdeštivějším měsícem je leden. Připravit se musíte na to, že celoroční úhrn dešťových srážek je asi 1 600 milimetrů.

Bezpečnost

Také město Curitiba drží krok s ostatními brazilskými městy z pohledu bezpečnosti, která je zde spíše nízká. Může za to vyšší kriminalita v podobě kapesních krádeží a zvýšeného rizika přepadení. To je typické pro odlehlejší a chudinské čtvrti nebo v noci. Takovým místům se zkrátka vyhýbejte a pohybujte se v hlavních oblastech turistického ruchu. Na takových působištích hrozí jen drobné krádeže, před nimiž byste měli být na pozoru. Pozor si dávejte na své osobní věci, peníze, cestovní doklady a podobě. Po setmění se raději nikde sami nepohybujte a pokud se chcete dostat z bodu A do bodu B, využijte k tomu bezpečnější taxi služby nežli pěší chůzi či veřejnou dopravu.

Měna

Cenové náklady na dovolenou v brazilském městě Curitiba nebudou v porovnání s Českou republikou představovat nic výjimečného. Obvykle jsou i nižší. Spousta cen je velice shodných. Pokud vás zajímá, kolik stojí vybrané zboží a služby, začtěte se do níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 16 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 15 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Espresso = 26 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 75 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 115 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Dovolenou v brazilském městě Curitiba započnete na pražském letišti Václava Havla. Odtud budete směřovat na letiště Afonso Pena International Airport, které je hlavním letištěm metropole Curitiba a nachází se v nedalekém městě São José dos Pinhais. Doba letu s přestupem je 18,5 až 22 hodin. Cena letenky začíná na 13 000 Kč a stoupá výše. Z letiště do města se lze dostat buď prostřednictvím autobusu nebo za pomoci místních taxi služeb.

 • Veřejná doprava ve městě Curitiba je řešena výhradně autobusy.
 • Je tu i železnice. Vyjíždí odsud turistický vlak Serra Verde Express do Morretes a Paranaguá. Spojení mezi vzdálenějšími městy zajišťují dálkové autobusy.
 • V plánu je realizace podzemního metra.
 • Jízdné začíná na ceně od 4,5 BRL.
 • Ve městě jsou k dispozici taxi služby. Cena za kilometr je od 3 BRL a nástupní taxa činí 5,4 BRL.
 • V Curitiba je asi 100 kilometrů cyklostezek, tudíž se nabízí pronájem jízdního kola.
 • Pokud si chcete půjčit automobil, využijte k tomu autopůjčovny ve městě nebo přímo na letišti. Pronájem vozu stojí od 500 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Brazílie

 • Grand Mercure Atlante Plaza
  Brazílie
 • Iberostar Bahia
  Brazílie
 • The Z Hotel
  Brazílie
 • Brazílie Ze Santosu Na Lodi Costa Fascinosa - 394139977P
  Brazílie
 • Paradiso Peró Praia Hotel
  Brazílie
 • Serhs Natal Grand
  Brazílie - Natal
 • Visual Praia
  Brazílie
 • Vogal Luxury Hotel & Spa
  Brazílie - Natal
 • Aquaria Natal
  Brazílie - Natal
 • Marsol Beach Resort
  Brazílie - Natal
 • Manary Praia
  Brazílie - Natal
 • Natal Dunnas
  Brazílie - Natal

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné
Francouzská Guyana
Francouzská Guyana: průvodce