Gruzie

Batumi: průvodce

11°C
Aktuálně
14°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Batumi

Batumi je názvem gruzínského města. Jde o hlavní metropoli oblasti označované jako Adžarská autonomní republika. Celková rozloha Batumi je 19 kilometrů čtverečních a žije v něm přibližně 150 000 obyvatel.

Kdysi dávno zde stávala menší kolonie Batis. Teprve pak vzniklo město, které je známo přibližně od 11. století. Nějaký čas toto území patřilo Osmanské říci, později Rusku. Kdysi dávno se zde vystřídalo také turecké a britské vojsko.

Město Batumi lze díky ropovodu z Baku označit za průmyslové. Od roku 2004 zde bylo investováno hodně peněz do celkového vylepšení a rozmachu metropole. Vytvořeny byly moderní bulváry, rozšířena zeleň ve městě a mnohé další věci.

Jaké nabízí Batumi památky a zajímavosti?

Co navštívit v Batumi

Toto největší město Gruzie nabízí přemíru historických památek a zajímavostí, které stojí za vidění. Většina z nich se mimochodem nachází v centru. Ujít byste si rozhodně neměli níže uvedené dominanty.

Začít můžete třeba na hlavním náměstí Evropas Moedani neboli Evropském náměstí. Zde se tyčí socha Médey, jež zde stojí od roku 2007. Velkou zajímavostí je i centrální tržiště, kde zakoupíte opravdu všechno. Takový pomyslný turecký bazar, jež má své kouzlo.

Z historických objektů vás bude zajímat místní synagoga, která byla spoustu let veřejnosti uzavřena. Od roku 1998 je však znovu přístupna. Významnou součástí Batumi je i pravoslavný kostel vystavený počátkem dvacátého století. Zavítat můžete k městské radnici nebo dáte přednost mešitě z roku 1866. Jedna z posledních mešit v Batumi, kde lze spatřit originální kaligrafii a podobné prvky. Ve městě je také stará budova Adžarského shromáždění.

K dispozici vám budou dvě muzea. Tím prvním je Adžarské umělecké muzeum, které svým způsobem nahradilo původní Muzeum komunismu. Tím druhým je Stalinovo muzeum, jež cílí právě na právě na tohoto vůdce. Ten mimochodem žil v Batumi v období od roku 1901 do roku 1902. V Batumi můžete navštívit také Batumis bulvari neboli pobřežní park táhnoucí se podél městské pláže. Jeho doménou je spousta zeleně, ale také místních kaváren, restaurací a malebných obchůdků. Jednou z originalit této lokality je vysoké kolo Ferris umožňující zajímavý výškový pohled na město.

Pokud si zde budete chtít dopřávat opravdu hodně zeleně, potom neváhejte a vyrazte do místní botanické zahrady, která se nachází asi devět kilometrů od města. Vidět zde můžete až 1 200 druhů růží a tisíce dalších rostlin. To vše na ploše o velikosti 113 hektarů. Relaxaci si užijete nejenom v parcích na lavičkách, ale také na městské kamenité pláži. Poblíž se nachází jachtový klub. Výzvou vám bude Batumi Doplhinarium neboli místní delfinárium, které je velice zajímavou podívanou. Užívat si lze i noční život.

V okamžiku, kdy si projdete všechny krásy Batumi, můžete si udělat výlet také do blízkého okolí. Jedním z lákadel je například vodopád Machunceti, kde mimochodem stojí kamenný most z 12. století. Vzdálenost od města je cca 40 kilometrů. Dále to bude Rezervace Kintriši, kde si můžete vybrat hned z několika tras, jež vám nabídnou hlavně překrásnou a dech beroucí přírodu.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Batumi si lidé potrpí na jistou úroveň stolování, která je svým způsobem vlastní pro celou Gruzii. V místních podnicích obvykle narazíte na tradiční pokrmy typu Chačapuri, Chinkali, Šašlik a Savici. Dopřávat si budete jak kuřecích specialit, tak rybích receptů. Hodně oblíbené jsou zde zeleninové saláty a nechybí ani sladkosti. Tím nejznámějším je Čurčchela.

Milovníci tradiční gruzínské kuchyně určitě vsadí na restaurační podniky typu Laguna, Heart of Batumi, Kiziki a Restaurant Tavaduri. K luxusnějším restauracím patří naopak Eclipse Restaurant, New Ship Restauratnt, Cafe Daiquiri a Zona.

Doprava

Vzhledem k tomu, že Batumi je od České republiky vzdáleno asi 3 100 kilometrů, cesta po silnici by byla poměrně náročná a zabrala by více jak 31 hodin. Proto je lepší zvolit leteckou dopravu. Do tohoto gruzínského města poletíte s přestupem. I tak se doba letu minimalizuje na 8 hodin. Počítejte s cenou letenek od 8 000 Kč. Letiště Batumi se nachází asi dva kilometry do stejnojmenného města. Do centra se dostanete za několik málo minut jízdy prostřednictvím autobusových linek č. 9, č. 10 a č. 11. Cesta bude stát přibližně 0,4 lari.

 • V Batumi funguje hustá síť autobusových linek.
 • Ve městě se nachází nové a staré autobusové nádraží, odkud mimochodem odjíždí i dálkové spoje, například do Tbilisi. Při cestě do hlavního města lze využít i vlaků.
 • Alternativou autobusu jsou maršrutky.
 • Využít lze pronájmu kola, které přijde vhod při projížďkách podél pobřeží.
 • K dispozici jsou i půjčovny jiných šlapacích vozidel, včetně těch vodních.
 • Dražším způsobem dopravy jsou místní taxi služby.
 • Pokud budete cestovat mimo město, upotřebíte pronájem automobilu. Cena za půjčení je od 1 200 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Gruzie

 • Hôtels & Préférence Hualing Tbilisi
  Gruzie
 • Cron Palace
  Gruzie
 • Astoria Tbilisi Hotel
  Gruzie
 • Hotel Tiflis
  Gruzie
 • Cherry Garden
  Gruzie
 • Alliance Hotel
  Gruzie
 • Colosseum Marina
  Gruzie
 • Divan Suites
  Gruzie
 • Ambassadori Tbilisi
  Gruzie
 • Castello Mare Hotel & Wellness Resort
  Gruzie
 • Marani
  Gruzie
 • Ereto
  Gruzie

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré