Tbilisi - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Gruzie

Tbilisi: průvodce

19°C
Aktuálně
12.9°C
Průměrně

Tbilisi

Tbilisi je hlavní město Gruzie, které bylo do roku 1936 označováno jako Tiflis. Město o rozloze 726 kilometrů čtverečních má přibližně necelý 1,5 milionu obyvatel a je situováno do vnitrozemí země. Městem Tbilisi protéká řeka Kura.

Prokazatelné zmínky o osídlování tohoto místa pochází z 5. století. S největší pravděpodobností k tomu však došlo ještě dříve. Samotné město založil gruzínský král Vachtang I. Gorgasali. O tři století později zde sídlili arabští emírové. V roce 1122 se ale opět dostalo do rukou Gruzínců. V roce 1992 a 2003 zde byly místní nepokoje kvůli politické situaci.

Tbilisi je nejenom historickým, ale také průmyslovým městem. Nedaleko stojí tepelná elektrárna a v samotném městě bují výroba lokomotiv, letadel a zemědělských strojů. Velké zastoupení zde má také kožedělný průmysl.

Jaké nabízí Tbilisi památky a zajímavosti?

Co navštívit v Tbilisi

Město Tbilisi je obklopeno horami, takže se zde pojí možnost poznávání místních pamětihodností s pohybovými aktivitami. Taková pomyslná gruzínská legenda, kterou je třeba poznat od A až do Z, a to díky mnohým zajímavostem.

Každý natěšený turista bude bezpochyby prahnout po historii, s níž se potká ve Starém Tbilisi. Právě zdejší ulice Shardeni, lázeňské domy s horkými prameny, místní kavárny a venkovní zahrady vyvolávají pocit nadšení a obdivu. Tady se zastavil čas a vy můžete čerpat energii ve dne v noci.

Nad samotným městem se tyčí dominanta tohoto místa. Je to pozůstatek pevnosti Narikala pocházející ze 14. století. Její účel byl ryze ochranný. Zajímavostí je, že tento kamenný monument je viditelný z jakékoliv části města.

Mezi významné pamětihodnosti se řadí například Katedrála Svaté Trojice, k níž přiléhají nejenom krásné zahrady, ale dohromady je v ní devět kaplí. Svůj styl má mimochodem i budova gruzínského parlamentu nacházející se na poměrně rušné třídě zvané Rustaveli. Její délka je 1,5 kilometru a začíná na náměstí Svobody. Procházet se budete kolem vládních objektů, obchodů a kulturních památek. Spoustu historických krás mimochodem najdete i v ulici zvané Agmashenebeli Avenue.

Tbilisi vybízí také k načerpávání nových vědomostí, k čemuž vám poslouží třeba Muzeum Simona Janshia, kde jsou prezentovány ty nejcennější skvosty země. Dále je to také Muzeum umění nacházející se na zmiňovaném náměstí Gruzie. Vyhledávanou lokalitou je i Suchý most, kde jsou pravidelné bleší trhy a vy máte možnost zakoupit některý ze starožitných předmětů a uměleckých děl.

Město samo o sobě vybízí k realizaci nejrůznějších aktivit. Hodně oblíbené jsou místní lázně, které vám umožní koupat se v sirných a minerálních vodách, jež jsou přínosem při nejrůznějších onemocněních. Oblíbená je návštěva zábavního parku Mtatsminda, kde se nachází překrásná lanovka nebo dáte přednost celodennímu výletu do rodiště Stalina, kterým je oblast Gori. Popřípadě navštívíte skalní město Uplistsikhe. Z okolních aktivit lze jmenovat ještě výlet do bývalého hlavního města Mcchtety.

Specifika místní kuchyně

V Tbilisi si pochutnáte na mnoha tradičních pokrmech této země a tohoto místa. Můžou to být například sýrové Chačapuri, často podávané maso s cibulí a Kcharčo, což je směs připomínající polévku nebo guláš. V jídelním lístku se velice často objevují plněné knedlíky masem a zeleninou nazývané Chinkali a ochuzeni nebudete ani o pouliční stravování, kde si dáte třeba Kubdari.

V Tbilisi funguje řada vyhlášených podniků, které vám přinesou gastronomický zážitek. Místní speciality vám nabídne třeba Bina N37, Salobie Bia, Sakhli #11 a Organique Josper Grill Bar. K těm „lepším“ restauracím patří Restaurant Meama, Qalaqi a Dinehall.

Doprava

Cesta do Tbilisi po silnici asi nepřipadá v úvahu, a to především kvůli celkové vzdálenosti od České republiky. Urazit byste museli trasu dlouhou 3 500 kilometrů. Jasnou volbou se proto stává letecká doprava. Z Prahy lze vyrazit na letiště Tbilisi, které se nachází asi 10 kilometrů od města. Využít můžete přímých letů s cenou od 6 000 Kč. Lety s přestupem nebo odletem z okolních zemí mohou být o něco levnější. Z letiště Tbilisi do centra města vede několik dopravních spojů.

 • Využít lze autobusovou linku č. 37, která vás do centra dopraví asi za 45 minut a stojí od 0,5 lari. Autobusy jezdí 24 hodin denně.
 • Dražší ale pohodlnější variantou budou místní taxi služby. Do města dorazíte za 20 minut a zaplatíte asi 25 lari.

A jak je to s dopravou přímo v Tbilisi?

 • V samotném městě funguje městská hromadná doprava. Nyní už ji tvoří pouze autobusy. Do roku 2006 to byly ještě tramvaje a trolejbusy.
 • K dispozici je metro se dvěma linkami. Cestou do metra si zakoupíte kartičku nabitou na požadovanou hodnotu, kterou následně projezdíte.
 • Náklady na městskou hromadnou dopravu se pohybují od 0,5 lari.
 • Po městě se můžete přepravovat za pomoci taxi služeb. Ceny v rámci Tbilisi jsou do 15 lari za jízdu.
 • Alternativou je levnější maršrutka, která se zároveň stane i zajímavým zážitkem.
 • Spousta významných pamětihodností se nachází v relativní blízkosti, takže se lze přesouvat i pěšky.
 • Ve městě fungují dvě lanovky. Náklady na ně jsou 1 až 2,5 lari.
 • Při cestách po okolí města můžete využít pronájmu vozu, který vás vyjde přibližně na 1 000 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Gruzie

  Nenalezeny žádné záznamy.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré