Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Asie

Irák: průvodce

37°C
Aktuálně
22°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
IQ flag

Irák

Hodnocení průvodce: 7.5

Irák je místo, kde se rodily civilizace a nese dodnes spoustu starobylých odkazů. Ležela zde starověká říše Mezopotámie a žily zde kmeny, které z velké části formovaly pozdější dějiny. Je to ale bohužel také země sužovaná válkou. Válka mnoho vzácných památek ničí a boří. Irák tak láká spíše odvážnější a dobrodružnější cestovatele, nebo humanitární pracovníky. Existují zde ale bezpečné zóny, kam se může cestovatel vydat a okusí naprosto novou krajinu a města plná laskavých lidí. I tam je ale třeba obezřetnosti a před cestou vždy zkontrolujte, jaká jsou aktuální cestovatelská doporučení.

Je to horká země na Blízkém východě. Mezi Kuvajtem, Saudskou Arábií, Jordánskem, Sýrií, Tureckem a Iránem leží země plná pouští s parnými léty. Bohužel také s horkými hlavami jejich obyvatel. Irák je muslimskou zemí a náboženství z části také způsobilo místní válku. Po odchodu amerických vojsk v roce 2011 zde povstala menšina muslimské větvě sunnitů proti šíitské vládě. Do bojů se přidaly další povstalecké skupiny a také Islámský stát. Konflikt v zemi je nadále nepřehledný a Irák je bohužel válečnou zemí.

Co navštívit v Iráku

Pokud se řekne Irák, spoustě lidem se vybaví vyprahlá krajina plná písku. Ta ale skrývá naprosto nová dobrodružství, jako jsou například výšlapy po horách a neobyčejnými výhledy. Mezi nimi najdete i kouzelná jezera nebo tajemné vodopády. V bezpečných vesnicích Iráku se můžete vydat za místní kulturou, popovídat si s lidmi, zjistit, jak oni prožívají situaci jejich země a předat jim třeba pár svých postřehů. S velkou pravděpodobností budou milí a pohostinní. Irák je také často cílem humanitárních výprav. Pokud tedy od cestování chcete ještě něco víc než jen poznávání a zážitky, můžete se na některou z nich přihlásit.

Relativně bezpečnou částí země je severní Region iráckého Kurdistánu, a to jen některé jeho části – Dohúk, Erbíl a Sulajmánia. Situace v zemi se ale mění, a proto je nejlepší si vždy před plánováním cesty ověřit, kam se můžete vydat. Ve válečné zóně se nachází mnoho památek, které by jistě lákaly spousty cestovatelů. Ti nyní doufají, že válka památky nezničí. Jsou to například rozvaliny starého Babylonu, nebo poutní místo šíitů Nadžaf. Mnoho památek skrývá také velkolepý Bagdád. K místům, která můžete navštívit i nyní například vodopády poblíž Erbílu – Gali Ale Beg, nebo velké trhy Grand Bazaar v Sulajmánii.

Místní kuchyně

Irácká kuchyně je kuchyní arabskou, která se v zemích Blízkého východu prolíná. Najdete tam proto spoustu jídel, která budete z arabské kuchyně znát, jako například kebab nebo falafel. Ale také mají něco navíc. Kebab se zde jí nejčastěji jehněčí. Maso, které zde kvůli muslimskému vyznání nenajdete je vepřové, to Iráncům jejích víra nedovoluje. Na jihu u moře připravují také pokrmy z ryb jako například masquouf, což je ryba se solí, olejem a tamarindem. Často podávaný předkrm se jmenuje mezza a je to směs různých pochutin na jednom talíři. Typický Irácký dezert se jmenuje baklava. Jde o těsto naplněné ořechy a slazené medem nebo sirupem. Specifickým nápojem je v Iráku alkoholický arak z datlového vína.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré