Časté otázky cestovatelů na Kiribati | cKlub.cz
Oceánie

Časté otázky cestovatelů na Kiribati

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Na Kiribati zaplatíte dolarem, ale nikoliv americkým. Oficiální měnou tohoto ostrovního státu je australský dolar, s nímž lze platit kdekoliv.
Dá se platit eurem?
Eura k platbě na Kiribati pravděpodobně neupotřebíte. Jediné, co můžete zkusit je směna eura za australský dolar. Ten je platný po celém území Kiribati.
Dá se domluvit anglicky?
Ano, protože angličtina je úředním jazykem v zemi. Na odlehlejších místech mimo turistické lokality se můžete setkat spíše s kiribatštinou, jež je populární mezi tamními obyvateli.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Vzhledem k omezené velikosti ostrovů Kiribati musíte počítat i s omezenějšími možnostmi přepravy. Pokud se budete nacházet na ostrově Tarawa, využijete bezpochyby místní sdílené dopravy. Ta však jezdí pouze v rámci hlavních tahů mezi významnými místy ostrova. Na klasické taxíky zde nenarazíte, spíše na minibusy. Využít ovšem můžete pronájmu vozu, s nímž se pak dopravíte do jakýchkoliv oblastí. Počítejte s tím, že potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, jezdí se vlevo a silnice mimo hlavní tahy jsou spíše prašného charakteru. Mezi ostrovy máte možnost využít vodního taxi, respektive přepravy za pomoci nejrůznějších člunů a lodí. Alternativou je pak letecká vnitrostátní doprava, která je pochopitelně nejrychlejší, na druhou stranu i nejdražší.
Jaká je dostupnost internetu na Kiribati?
Internetová dostupnost na Kiribati je trochu omezenější, protože není všude. Spoléhat se tedy můžete jen na některé hotely a turistická místa. Na menších a odlehlejších ostrovech takovou možnost nedostanete téměř vůbec. A s mobilním signálem ve vybraných lokalitách to také není zrovna nejlepší.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Počítejte s tím, že při cestě na Kiribati strávíte v letadlech více jak 35 hodin.