Bezpečnost ve Středoafrické republice - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Afrika

Bezpečnost ve Středoafrické republice

Je Středoafrická republika bezpečná?

Kriminalita ve Středoafrické republice je na špatné úrovni. Dokonce i do hlavního města Bangui potřebujete nejrůznější povolení a je nutné nahlásit pobyt na místní policejní stanici. Bez ozbrojeného doprovodu je lepší se nikam nevzdalovat. Má to jediný důvod. Vlivem tamní občanské války jsou hodně časté únosy, přepadávání a okrádání.

Pozor si dávejte na falešné hlídky na cestě, včetně simulovaných dopravních nehod. Nikdy se sebou nenoste cennosti. Ty je lepší uschovat v hotelovém trezoru. Vyhýbejte se odlehlejším místům a dbejte na bezpečnostní doporučení tamních úřadů.

Přírodní katastrofy

Především jih Středoafrické republiky je v období od června do září spojen se silnějšími dešťovými přeháňkami, jejichž následkem může docházet k lokálním záplavám a sesuvům půdy. O takové informace byste se měli před návštěvou daného místa zajímat.

Na co si dát ve Středoafrické republice pozor?

Připravte se na to, že v zemi jsou běžnou záležitostí úplatky, které vás mohou čekat při policejních kontrolách na silnicích. Je bohužel pravdou, že se jim jednoduše nevyhnete. Pro tyto případy mějte připravenou odpovídající hotovost.

V zemi byste rozhodně neměli fotografovat žádné vládní nebo vojenské objekty, a to ani příslušníky samotných jednotek. Mnohdy je třeba si dokonce vyžádat speciální povolení od tamního ministerstva, že na své dovolené ve Středoafrické republice můžete fotit.

Ve Středoafrické republice je takovým nepsaným pravidlem, že se nikomu nepodává levá ruka a ani se s nejí. Tato končetina je totiž považována za nečistou, takže si na to dávejte pozor, ať zbytečně neurážíte místní obyvatelstvo.

Postoj k alkoholu

Středoafrická republika má k alkoholu velice kladný vztah. Někdy možná až hodně, což můžete spatřit v ulicích hlavního města Bangui, kde se potulují opilci. Alkohol je dostupný v barech, obchodech, zkrátka kdekoliv.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Abuja

Gnassingbe Eyadema Street No. 5

Asokoro

Abuja

P.O.Box 4628

Tel.: +234/703 757 1096

Email: abuja@embassy.mzv.cz