Afrika

Měna ve Středoafrické republice

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kalkulačka měny

Středoafrický CAF frank
100 XAF = 3.86 Kč
100 XAF 3.86 CZK

Měna a ceny ve Středoafrické republice

Při platbě za některé zboží a služby především na tržnicích se nebojte smlouvat, protože ceny pro zahraniční turisty mohou být pěkně nadsazené.

Dostupnost bankomatů

Výběry z bankomatů nejsou v zemi tak dostupné, jako v ostatních afrických státech. Jediné banky se nachází v Berbérati a v hlavním městě Bangui. Platební kartu k těmto účelům ve Středoafrické republice pravděpodobně nevyužijete.

Kde vyměnit peníze

K výměně peněz jsou vhodné americké dolary nebo eura. Ty si pak v zemi směníte v některé z bank v Bangui nebo Berbérati. Tyto měny vyměníte za středoafrický frank CFA. Myslete na to, že směnárny v bankách fungují jen v týdnu, a to v omezené pracovní době do 7:30 do 11:30.

Místní ceny

Oficiální měnou ve Středoafrické republice je středoafrický frank CFA, který můžete směnit v kurzu asi 100 XAF = 3,96 Kč. Někde budete moci upotřebit i dovezenou zahraniční měnu jako americké dolary, ale to pouze výjimečně. Na používání platebních karet ve Středoafrické republice rovnou zapomeňte, spoléhat se musíte pouze na hotovost.

Ceny v zemi jsou vlivem tamních nepokojů celkem vysoké oproti jiným africkým státům, a to dokonce i oproti České republice. Zde je několik příkladů vybraného sortimentu.

• Voda 1,5 litru = 35 Kč

• Chleba = 10 Kč

• Dovozové pivo 0,33 litru = 95 Kč

• Točené domácí pivo 0,5 litru = 85 Kč

• Láhev vína 0,75 litru = od 200 Kč

• Taxi cena za 1 kilometr = 40 Kč